Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vihervasemmistohallitus johtaisi Suomen konkurssiin – Simula: ”Sellaista hallitusta me perussuomalaiset emme toivo tälle maalle”

06.05.2026 |16:34

Perussuomalaiset muistuttaa, että vaikka Suomen julkisen talouden tilanne on edelleen vakava, se olisi kuitenkin huomattavasti pahempi ilman hallituksen tekemiä päätöksiä. Perussuomalaiset korostaa hallituksen työn olevan edelleen kesken ja työn jatkuvan myös seuraavalla vaalikaudella. Seuraava hallitus joutuu jatkamaan tiukkaa menokuria, kasvua ja priorisointia. 

Eduskunnassa käytiin lähetekeskustelu julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2027–2030. Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula totesi perussuomalaisten ryhmäpuheessa, että julkisen talouden korjaaminen vaatii ainakin kahden vaalikauden työn.

– Edeltäjä, Marinin-Saarikon tuhlaajahallitus, oli täysin kyvytön tekemään oikeastaan yhtään mitään julkisen talouden korjaamiseksi. Päinvastoin: rahareikiä synnytettiin lisää.

Jos Suomen peruspilarit pettävät, jäljelle ei jää mitään

Perussuomalaiset muistuttaa maailmanlaajuisten kriisien ja koko Euroopan turvallisuusympäristön hyökkäyssodalla muuttaneen roistovaltio Venäjän vaikeuttavan jo ennestään vaikeaa tilannetta. Simula painotti hallituksen joutuneen korjaamaan pitkään kertynyttä velka- ja menoperintöä äärimmäisen vaikeassa maailmantilanteessa.

– Venäjä jatkaa edelleen, jo viidettä vuotta, raiskaamista, murhaamista ja kiduttamista Ukrainassa, mikä vaatii meiltä ei ainoastaan ukrainalaisten tukemista ja tärkeiden oppien ottamista vaan myös puolustuksemme kehittämistä ja siihen panostamista sekä koko suomalaisen yhteiskunnan varautumisen parantamista.

Simula korosti, että jos Suomen peruspilarit pettävät, jäljelle ei jää enää mitään.

– Jos yhteiskuntarauha järkkyy ja sisäinen turvallisuustilanne pettää, meillä ei ole mitään. Jos rajamme tai puolustuksemme pettää, meillä ei ole mitään, Simula luetteli.

– Jos kykymme tuottaa ruokaa tai huoltovarmuutemme pettää, meillä ei ole mitään. Mikäli valtiontalous romahtaa, meillä ei ole mitään.

Taloudessa on palattava perusasioiden äärelle

Perussuomalaiset näkee, että taloudessa on palattava perusasioiden äärelle. Simula totesi, että nykyisen taloustilanteen keskelläkin jotkut tahot kehtaavat vielä väittää, ettei mistään järjestöavustuksista voisi säästää.

– Tuensaajissa on ollut syyrialaista ystävyysseuraa, afrikkalaisyhdistyksiä, Lähi-idän naistenyhdistystä, somaleiden perheyhdistystä, somalinaisten kehitystä ja somalialaisliittoa, Simula luetteli.

– Ei niillä ole suomalaisten peruspalveluiden kanssa mitään tekemistä!

Loppu ”rajat auki” -politiikalle

Perussuomalaiset korostivat jo ennen viime eduskuntavaaleja, että menoleikkaukset on kohdistettava ennen kaikkea valtion toissijaisiin menoihin. Simula totesi, että tätä linjaa perussuomalaiset ovat hallituksessa edistäneet.

– Kehitysavusta on leikattu ennätykselliset 1,3 miljardia euroa. Valtionhallintoon kohdistetaan liki 700 miljoonan euron säästöt. Ylen rahoitusta on leikattu. Verotusjärjestelmää on muokattu yksinkertaisemmaksi ja byrokratiaa purettu, Simula luetteli.

– Unohtamatta tietenkään maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä, jotka vähentävät yhteiskunnalle kalliiksi tulevaa maahanmuuttoa entisen ”rajat auki koko maailmalle” -politiikan sijaan.

Perussuomalaiset näkee, että vaikeista lähtötilanteista huolimatta hallitus on kyennyt tekemään lukuisia suomalaisten elämää helpottavia päätöksiä. Simula nosti esille työn ja yrittämisen verotuksen keventämisen, autoilun verotuksen historiallisen suuren madaltamisen ja maatalouden kannattavuuden parantamisen hallituksen lakimuutoksilla.

– Kokonaisturvallisuudesta on pidetty huolta, peruskoulun rahoitusta kasvatettu ja – vaikka kuinka isoon ääneen opposition huutokuoro eturivissä melskaisi – hyvinvointialueiden rahoitus on kasvanut.

Opposition talouspoliittisena linjana epäjohdonmukaisuus

Perussuomalaiset ihmettelee opposition vappuna antamaa ilmoitusta, jossa he kertoivat yrittävänsä vakavissaan kaataa hallituksen.

– Mitäpä meinasitte tarjoilla vaihtoehdoksi? Simula kysyi.

Simula totesi SDP:n harrastavan sika säkissä -politiikkaa.

– Olette mukana velkajarrussa: vaaditte yhdellä kädellä lisää leikkauksia ja samalla vastustatte toisella. Haluatte lisää ilmastotekoja, siis lisää syitä kurittaa suomalaisia ties minkälaisilla uusilla veroilla ja kustannuksilla, Simula ihmetteli.

– Mistä SDP kaivaa säästöt? Kukaan ei tiedä, koska ette pääse siitä edes keskenänne yhteisymmärrykseen.

Simula nosti esille myös keskustan, joka oli ilmeisesti kysynyt tyhjän paperin täytteeksi apua tekoälyltä.

– ATK-kortin kaivaminen ratkaisuksi valtiontalouden ongelmiin on yhtä surkea ehdotus kuin harrastamanne maahanmuuttopolitiikka.

SDP ei kykene edelleenkään tarjoamaan vaihtoehtoaan

Perussuomalaiset korostaa, että pahinta, mitä Suomen julkiselle taloudelle ja suomalaisten lompakolle voisi tapahtua, olisi uusi vihervasemmistolainen hallitus.

– Velkajarrua vastustava vasemmistoliitto, kaikki kyllä kelpaa -keskusta ja kannatusmittausten suosikki, vaihtoehtoaan edelleen panttaava SDP – puolue, jossa keskitytään suomalaisten asioiden hoitamisen sijaan lähinnä kalistelemaan sarvia ja kruunuja keskenään, Simula luetteli.

– Sellaista hallitusta me perussuomalaiset emme toivo tälle maalle emmekä yhdellekään suomalaiselle.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Purra: Hallitus keventää valtion menoja ja yksityisen sektorin esteitä – ministeriltä ankarat moitteet Espanja-sosialismiin ihastuneelle, säästökyvyttömälle oppositiolle

06.05.2026 |15:06
Suomen uutiset logo

Oppositio teki uuden välikysymyksen itse luomastaan ongelmasta – Seppänen: Pelkästään pienituloisten maahanmuuttajien määrä on kasvanut sadalla tuhannella

17.04.2026 |10:42

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
4.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää