

LEHTIKUVA
Mäenpää: Ruotsin kansa on herännyt horroksesta – toivottavasti sama tapahtuu Suomessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää iloitsee Ruotsin valtiopäivävaalien tuloksesta. Ruotsidemokraatit nousi ensimmäistä kertaa maan historiassa valtiopäivien toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Lisäksi oikeistoblokki peittosi punavihreän koalition paikoin 176–173.
Sosiaalidemokraatit jatkaa kuitenkin suurimpana puolueena. Se sai 30,3 prosenttia äänistä, ruotsidemokraatit 20,5 prosenttia äänistä. Kolmanneksi eniten ääniä sai moderaatit eli maltillinen kokoomus 19,1 prosentin äänisaaliilla. Vaalit järjestettiin kuluneena sunnuntaina 11. syyskuuta 2022, ja niissä valittiin 349 kansanedustajaa valtiopäiville. Ääntenlaskennan tulosta saatiin kuitenkin odottaa aina pitkälle kuluvaa viikkoa asti, kun viimeiset ennakkoäänet ja ulkomailla annetut äänet laskettiin valmiiksi.
Ranskassa keskusteltu Euroopan turvallisuustilanteesta
Mäenpää kommentoi asiaa Ranskasta, missä puolustusvaliokunta on ollut loppuviikosta vierailulla. Matkan aikana valiokunta on tavannut ranskalaisia poliitikkoja, virkamiehiä ja tutkijoita, joiden kanssa on keskusteltu Euroopan ajankohtaisesta turvallisuustilanteesta, Suomen ja Ranskan kahdenvälisestä puolustusyhteistyöstä sekä puolustusliitto Naton toiminnasta.
Mäenpään henkilökohtainen tavoite matkalla on ollut nostaa esiin Suomen reserviläisten huolet EU:n lyijyasetuksen suhteen, asetuksen vaikutukset ampumaharjoitteluun ja mittavat kustannusvaikutukset julkiseen talouteen koko Euroopan unionissa.
Kansa on herännyt horroksesta
Mäenpää kertoo kuunnelleensa hieman huvittuneena radiosta joidenkin toimittajien analyysejä ruotsidemokraattien asemasta.
– Ruotsissa kansa on herännyt horroksesta, hän toteaa tyytyväisenä.
– Toivon, että Suomessakin vielä loputkin ruususen unta nukkuvat kansalaiset ymmärtäisivät, millä kohtalokkaalla tiellä todellisuudessa tällä hetkellä kuljemme. Tuon tuosta saamme lukea uutisia pääkaupunkiseudun väkivaltaisista katujengeistä. Vaikka tilanteemme on Ruotsin katastrofaalisia lähiöitä parempi, olemme silti olleet vuosikausia samalla tiellä, vaikkakin hitaammin, kansanedustaja jatkaa.
– Muistan vielä Ylen otsikon marraskuulta 2021: ”Ruotsista tuli murhien ja kranaatti-iskujen keskus”. Kuinka kauan menee, että Suomessa muutkin puolueet kuin perussuomalaiset ymmärtävät Ruotsin tien olevan meidän tiemme, jos emme muuta maahanmuuttopoliittista lainsäädäntöämme merkittävästi? Mäenpää kysyy vakavana.
Moderaattijohtaja avoinna yhteistyölle
Oikeiston voitto on ruotsidemokraattien tuloksen ansiota. Muut oikeistopuolueet eivät kuitenkaan halua puolueen Jimmie Åkessonia seuraavaksi pääministeriksi, minkä vuoksi tehtävään noussee maltillisen kokoomuksen Ulf Kristersson. Kristersson kommentoi Iltalehdelle yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa ennen vaaleja:
– Tulen muodostamaan porvarillisen hallituksen porvaripuolueiden kanssa, joka tekee yhteistyötä myös ruotsidemokraattien kanssa, koska haluamme samoja asioita monessa isossa kysymyksessä.
Ruotsin valtiopäivät kokoontuvat ensimmäisen kerran maanantaina 26. syyskuuta, jolloin nimitetään myös uusi puhemies. Viralliset valtiopäivien avajaiset järjestetään seuraavana päivänä, tiistaina 27. syyskuuta. Valtiopäivien avauduttua uusi puhemies voi jättää ehdotuksen uudesta pääministeristä, jos hallitustunnustelut on saatu valmiiksi. Jos ehdotus jätetään heti tiistaina, siitä on äänestettävä valtiopäivillä neljän päivän kuluessa eli viimeistään lauantaina 1. lokakuuta. Ruotsilla voi siis olla uusi pääministeri jo ennen kuunvaihdetta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Moderaatit oikeistoblokki lyijyasetus katujengit Ruotsin tie punavihreä koalitio Ruotsin vaalit 2022 puolustusyhteistyö turvallisuustilanne Ulf Kristersson sosiaalidemokraatit Jimmie Åkesson Maahanmuuttopolitiikka Puolustusvaliokunta Juha Mäenpää Ruotsidemokraatit nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari Strasbourgissa: ”Eurooppa pelastuu kyllä ja eurooppalaiset pärjäävät, kunhan nykymuotoisesta EU:sta päästään eroon”

Yksi loikkari voi kaataa yhteistyön – luottamus on pakosta Ruotsin uuden hallituksen avainsana

Ruotsissa on monta todellisuutta – muslimipuolue sai kolmanneksen äänistä ongelmalähiössä

Kansa on puhunut ja vaalitulos vahvistettu – Ruotsin suunta muuttuu

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson Suomen Uutisille: ”Vastustajien rasismikortti ei toiminut”

Ruotsin pääministeri Kristersson: Sisäisen turvallisuuden ongelmien korjaamisessa voi ottaa oppia Tanskasta – ”Jengirikollisuuteen puuttumiseen tarvitaan nyt uutta voimaa”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää