Mafiameininkiä Malmössä: Jengirikolliset kaappaavat kauppoja

20.11.2019 |12:03

Rikollisjengien meininki menee yhä ammattimaisempaan suuntaan Malmössä. Nyt kaapataan elintarvikekauppoja ja tehdään niistä huumevarastoja ynnä myyntipisteitä.

SVT:n uutisessa kerrotaan tapauksesta Malmön keskustassa, jossa rikollisjengi ui kauppiaan liiveihin.

– Rikollisjengi kaappasi kaupan ja koko sen toiminnan uhkailemalla ja pahoinpitelemällä kauppiaan perhettä, toteaa paikallispoliisin esimies Jens af Forselles.

Huumeet piiloon poliisilta

Rikolliset kaappaavat kauppoja hyvin yksinkertaisesta syystä: huumeet piilotetaan kaupan tiloihin ja otetaan esille vasta tosiostajan ilmestyttyä kuvioihin. Näin jengiläisillä ei ole mukanaan huumeita, jos he joutuvat yllättäin poliisin ratsaamaksi.

– Tietyillä Malmön alueilla huumekauppa on enemmän tai vähemmän avointa. Kun poliisi ilmestyy paikalle, huumekauppias livahtaa kauppaan ja piilottaa huumeet sinne. Kun olemme poistuneet paikalta, huumeet haetaan varastosta, af Forselles kuvailee.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
7.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi