

MATTI MATIKAINEN
Mäkelä: Hallitus vaarantamassa liikenneturvallisuutta sakotuksen nollatoleranssilla – sakko ei saa olla rahan hankkimisen keino valtiolle
Hallitus on antanut esityksen tieliikennelain uudistamisesta. Laki sisältää perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelän mielestä erittäin kyseenalaisen muutoksen siitä, että pienten liikennerikkomusten osalta siirryttäisiin sakosta liikennevirhemaksuun. Virhemaksu saattaisi rapsahtaa jopa pienimmästä (1 km/h) ylinopeudesta.
Ministeriö vakuuttaa, että tälläkin hetkellä sakotuksessa on teoriassa nollatoleranssi ja poliisin oma käytäntö sääntelee sakottamista ja ettei hallituksen esitys muuttaisi tätä käytäntöä.
Heikentää liikenneturvallisuutta
Esitys ei kuitenkaan vastaa kysymykseen siitä, mitä tapahtuu kirjallisille huomautuksille, joita erityisesti peltipoliisit tuottavat tällä hetkellä pienistä sakkoon johtamattomista ylinopeuksista. Hallituksen esityksen tuo pelon siitä, että nämä huomautukset muuttuvat automaattisesti virhemaksuiksi, sillä peltipoliisi ei ota huomioon hetkellisiä ylinopeuksia, olosuhteita tai mahdollisia mittarivirheitä.
– Olen hyvin huolissani tavallisten lainkuuliaisten autoilijoiden puolesta, sillä kilometrin hetkellinen ylinopeus voi helposti johtua mittarivirheestä ja ajon olosuhteista, kuten vaikkapa käytännön ohitustilanteesta, Mäkelä sanoo.
– Mikä ei ole oikeus ja kohtuus ei voi olla lakikaan, sanotaan, ja tämä hallituksen kaavailema uudistus suoraan heikentää liikenneturvallisuutta. Kuskin huomio kiinnittyy mittaristoon eikä liikenteen havainnointiin.
Rahastuksen makua
Hallitus on jo toistamiseen tuomassa lakia, jolla Mäkelän mielestä heikennettäisiin liikenteen sujuvuutta ja laskettaisiin liikenneturvallisuutta pelkän rahastuksen takia. Lakivaliokunta on todennut, että sakko ei saa olla rahan hankkimisen keino valtiolle, vaan sakon tehtävä on palvella liikenneturvallisuutta ja yleistä lainkuuliaisuutta.
– Pieni hyvä mahdollisuuskin uudistukseen liittyy, jos näitä pieniä virheitä ei laskettaisi enää kortin menettämiseen johtavaan virhesaldoon. Kortin menettäminen on kova seuraamus yritystoiminnassaan tai työssään autoa tarvitsevalle – ei ole kohtuullista, että niin suuri menetys seuraa helposti pienistä rikkeistä.
– Täysin oikeusvaltion periaatteita vastaan on myös hallituksen suunnittelema käänteinen todistustaakka. Jatkossa sakon saaneen pitäisi todistaa, ettei ajanut autoa. Kansalainen olisikin syyllinen, kunnes toisin todistetaan! Mäkelä paheksuu.
Kortti pois tahallisesta piittaamattomuudesta
Mäkelän mielestä kortin menettämisen peruste tulee olla tahallinen piittaamattomuus liikenneturvallisuudesta esim. törkeän ylinopeuden tai rattijuopumuksen kautta.
– Tämän asian kohtuullistamisen näen tärkeänä tavoitteena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Mihin ollaan menossa, jos rattijuopumus voi jäädä ikään kuin rankaisematta?

Tavio: Sipilän hallitus lisää talousrikollisia ja rattijuoppoja

Tavio: Rattijuopumusten muuntorangaistuksista tiukka äänestys lakivaliokunnassa

Eerola haluaa ohjata lisää rahaa tieverkon kunnostamiseen: ”Palvelisi koko Suomea ja saisi aikaan positiivista pöhinää”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















