

LEHTIKUVA
Mäkelä: Pikakäännytykset käyttöön – ”Kansainvälisen suojelun järjestelmää ei ole luotu välineeksi sotilaskarkuruudelle”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen sotilaskarkureiden pikakäännytyksestä.
Maahanmuuttovirasto on 11.10.2019 uutisoidussa kannanotossa ilmaissut, että sotilaskarkurit muodostivat jopa yhden yleisimmistä havaituista Suomeen vuosina 2015 turvapaikkakriisin aikana pääosin Tornioon saapuneiden irakilaisten turvapaikanhakijoiden profiileista.
– Mukana tuli niin upseereita kuin rivisotilaitakin, ja jo tuolloin pelättiin kyseisen joukon muodostavan ongelman työturvallisuudelle vastaanottokeskuksissa, Jani Mäkelä sanoo.
Ei turvapaikkaa sotilaskarkureille
Mäkelä muistuttaa, ettei kansainvälisen suojelun järjestelmää ole luotu välineeksi sotilaskarkuruudelle.
– Turvapaikan hakijoiden ei ole tarkoitettu tuovan turvattomuutta haun kohteena olevaan maahan, vaan pakenevan henkilökohtaista ja todennettavissa olevaa vainoa.
– Suomessa on voimassa yleinen asevelvollisuus, joten on mahdoton ajatus, että sotilaskarkuruus olisi pätevä peruste saada turvapaikkaa maastamme, Mäkelä toteaa.
Miksi pikakäsittelyä ei käytetty jo 2015?
Mäkelä huomauttaa, että ulkomaalaislaki määrittelee kriteerit ilmeisen perusteettomalle turvapaikkahakemukselle ja turvalliselle kolmannelle maalle.
– Sotilaskarkurin hakiessa turvapaikkaa Ruotsista saapuen, ulkomaalaislain pykälät voisivat oikein sovellettuina toimia perusteena hakemuksen pikakäsittelylle tai käsittelemättä jättämiselle. On hyvin kyseenalaista, miksei pykäliä sovellettu näin vuonna 2015 kriisissä, ja ensiarvoista että jatkossa sovelletaan.
– Mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä yllämainituin perustein maahan päästettyjen henkilöiden välittömäksi maasta poistamiseksi? Mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta jatkossa vastaavin perustein turvapaikkaa hakevat käännytetään pikakäsittelyn jälkeen rajalta? Mäkelä kysyy hallitukselta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pikakäännytys sotilaskarkurit turvapaikka Ulkomaalaislaki Jani Mäkelä Turvapaikanhakijat Suomi Turvallisuus Ruotsi perussuomalaiset hallitus Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – ”Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”

Seksuaalirikosten määrä kasvoi kesällä – poliisin tietoon lähes 450 raiskausta touko-elokuun välisenä aikana

Poliisilla vanha tuttu selitys Oulun lapsiraiskauksille: ”Kotouttaminen on epäonnistunut”

Tavio: Suomi tyrkyttää pakolaisstatusta tiettyjen Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisille – ”Kaikki vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset pitää karkottaa”

Immonen: Ministeri Ohisalon vastaus teki asian harvinaisen selväksi – ”Hallitus ei aio puuttua maahanmuutosta aiheutuvaan seksuaalirikosaaltoon”

Maahanmuuttovirasto ei tiedä turvapaikan saaneiden rikollisten karkotusmäärää – Tavio: ”Suomi on ulkomaalaisten rikollisten paratiisi”

Huhtasaari vaatii maahanmuuton pelisääntöjä uusiksi: ”Väkivalta- ja seksuaalirikollisille automaattikarkotus, laittomasti maassa olevat otettava säilöön”

Liberian sotarikoksista epäilty joutui oikeuteen – mutta miksi Suomessa?
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












