

LEHTIKUVA
Mäntylä: Ammattilaiset tekevät viranomaispäätökset myös jatkossa
Oppositio yritti hiillostaa hallitusta eduskunnan sote-keskustelussa keskiviikkona myös siitä, karkaako päätösvalta ihmisten terveydestä yksityisille yrityksille. Vasemmistopuolueet olivat huolissaan valinnanvapauden mahdollisista varjopuolista.
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) vastasi kysymykseen sosiaalipalveluiden viranomaispäätöksistä tavalla, joka sai oppositionkin osoittamaan suosiotaan ja kiittelemään vielä erikseen.
– Kaikki lastensuojelun parissa töissä tehneet tietävät, että nämä asiat ovat hyvin monimuotoisia ja ratkaisuja tehdään hyvin erilaisista lähtökohdista. Lapsen kodin ulkopuolelle sijoitus on aina raskas päätös. Se on sitä inhimillisesti lapselle tai nuorelle ja perheelle.
Lapsen etu edellä
Mäntylän mukaan lapsen sijoittamisen lähtökohdan täytyy olla aina se, että viranomaiset tekevät päätöksen lapsen etu edellä.
– Minä katson, että tämä on asia, jota ei voi tehdä markkinavoimien ehdoilla. Lasta täytyy kuulla, nuorta ja perhettä täytyy kuulla, mutta viimesijainen päätös on aina alan ammattilaisella, Mäntylä muistutti.
– Tämän hallituksen tavoite on pitää huolta kaikkein haavoittuvimmista ryhmistä kaikilla keinoilla mitä meillä on käytettävissä.
Ruotsin malli tarkastelussa
Oppositio moitti keskustelussa Ruotsin kokemuksia sosiaali- ja terveyspalveluiden valinnanvapaudesta eli mallista, jossa raha seuraa potilasta.
– Ruotsin malli on terveydenhuollon rahoitusmalli. Täytyy muistaa, että me teemme sote-uudistusta, johon täytyy pystyä sujuvasti yhdistämään sosiaalipuoli ja näkemään haasteet, joita Ruotsissa on kohdattu, Mäntylä totesi.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi pariinkin kertaan hallituksen varovan Ruotsin huonoja kokemuksia. Hän sanoi hallituksen miettineen moneen otteeseen tiukimpana sote-yönä Ruotsin kokemuksia siitä, kuinka kulut olivat kasvaneet ja kuinka se voidaan välttää.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pirkko Mattila: Vapaan valinnan linjauksia pitää pohtia nyt

Tossavainen: Soteratkaisu perussuomalaisten tavoitteiden mukainen

Rehula: 24/7-päivystys säilyy kaikilla itsehallintoalueilla

Sote-uudistus PS:lle mieluinen – Terho: ”Vastaa hyvin tarkkaan sitä, mitä edellisellä vaalikaudella itse esitimme”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää