

LEHTIKUVA
Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita
Onko se rasismia, ettei sotepalveluja haluta avata laittomasti maassa oleskeleville? Mitä se on, jos suomalainen ei pääse lääkäriin? Onko se suomalaisen syrjintää? Syrjivätkö demarit suomalaisia? perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kysyy rasismikorttia heilutelleelta Sanna Marinilta.
Pääministeri Sanna Marin kieltäytyi viime viikolla mahdollisesta hallitusyhteistyössä perussuomalaisten kanssa ja nimitteli puoluetta ”rasistikseksi”. Myös vihreät ja vasemmistoliitto kertoivat, etteivät ne mahdu samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa.
– Suomalaiset ovat syystäkin pettyneitä pääministerin puheisiin. Olen saanut puheluita, joissa ihmiset kokevat pääministerin leimanneen heidät rasisteiksi, Arja Juvonen kertoo.
– Tapasin viikonloppuna monia naisia kiertäessäni Uuttamaata toritapahtumissa. Marinin kommentti on otettu pettyneenä vastaan myös heidän keskuudessa. Yhä useampi nainen on perussuomalaisten kannattaja. Monet kertoivat leimaamisen olevan ikävää. Marinin tarkoitus taitaakin olla se, että hän haluaa pelotella naisäänestäjiä rasistin leimalla.
PS vastusti laittomien palveluita
Hallitus on vuoden 2023 alusta avannut terveydenhuollon kiireettömiin palveluihin pääsyn laittomasti maassa oleskeleville eli heille, joilla ei ole mitään syytä jäädä Suomeen.
– Kun päätös oleskeluluvasta on kielteinen, tulisi maasta poistua, Juvonen muistuttaa.
Lakiesitys käsiteltiin sosiaali- ja terveysvaliokunnassa. Perussuomalaiset vastustivat esitystä ja esittivät sen hylkäämistä.
– Marinin syytökset voi johtua esimerkiksi tästä, perussuomalaisten valiokuntavastaava Juvonen toteaa.
– Onko se rasismia, ettei sotepalveluja haluta avata laittomasti maassa oleskeleville? Mitä se on, jos suomalainen ei pääse lääkäriin? Onko se suomalaisen syrjintää? Syrjivätkö demarit suomalaisia? Perussuomalaiset puolustavat suomalaisten palveluja.
Tutkinta käyntiin?
Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä totesi, että puolueen rasistisuus on Suomen lain vastaista. Hän totesi Helsingin Sanomissa (13.1.) asiasta näin:
– Ajatus siitä, että joku suomalainen puolue olisi rasistinen on hyvin erikoinen ja vakava. Puoluelaki edellyttää että sitoutunut perustuslakiin ja kansanvaltaisten periaatteiden noudattamiseen. Jos Suomessa olisi rasistinen puolue, se tarkoittaisi että oikeusministeriö olisi puoluerekisterin ylläpitäjänä epäonnistunut tehtävässään.
– Jokisipilän huomio on tärkeä. Olisiko Marinin lausunnon perusteella syytä käynnistää tutkinta oikeusministeriön toiminnasta? Onko RKP:n hallussa oleva oikeusministeriö laiminlyönyt puoluerekisteriin liittyvän tehtävänsä? Juvonen kysyy.
Törkeää haukkumista
RKP on toistaiseksi ollut vielä hiljaa, mutta oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin tulisi Juvosen mielestä kommentoida Marinin lausuntoa.
– Nyt kannattaa tehdä oman pesän selvitys, sillä se on sekä oikeusministeriön että kaikkien Suomen perussuomalaisten oikeusturvan kannalta tärkeää.
– On törkeää, että pääministeri haukkuu perussuomalaisia rasisteiksi. Pääministerin asialinja on kadonnut täysin, Juvonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rasismikortti Anna-Maja Henriksson leimaaminen äänestäjät sosiaali- ja terveysvaliokunta suomalaiset palvelut laittomasti maassa olevat Markku Jokisipilä Oikeusministeriö Sanna Marin pääministeri perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marin äyskii ja kiukuttelee, Purralta tilanteenmukaiset terveiset

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Perussuomalaisten Purra esitti tylyn huomion hallituksen talouspolitiikasta – Marin menetti hermonsa

Sanna Marin torjuu hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa – Purra kuittaa: ”Tervemenoa arvopohjaisen jonon jatkoksi, vihreiden ja muiden kumppanienne perään”

Terveydenhuolto kriisissä – perussuomalaiset priorisoisi julkisen rahan käyttöä: Suomalaisten rahoilla tulee järjestää suomalaisille hoitopalveluja

Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”

Demokraattisesti toimivan puolueen demonisointi kyseenalaistaa koko poliittisen järjestelmämme – aikooko pääministeri Marin hyväksyä eduskuntavaalien tuloksen voittajista riippumatta?

Juvonen: Marin lähti vaalilaukalle haukkuessaan perussuomalaisia
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.
Uusimmat

Sisäministeri Rantanen: Itäraja pysyy kiinni

Purra: Veronmaksajaa voidaan suojella ainoastaan karsimalla menoja
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












