

Minneapoliksen kaupunginvaltuutettuja. / TWITTER
Mellakoiden keskiössä oleva Minneapolis tekee hämmentävän ratkaisun – lakkauttaa poliisilaitoksensa
YHDYSVALLAT | Minneapoliksen kaupunginvaltuusto teki sunnuntaina shokkipäätöksen. Kaupunki lakkauttaa poliisilaitoksensa. Yhdeksän kaupunginvaltuuston kahdestatoista jäsenestä äänesti lakkauttamisen puolesta. Kaupungin pormestari Jacob Frey vastustaa muutosta, mutta hän ei pysty vetoamaan päätöstä kumoon.
Maailmaa viime viikkoina ravistelleet mellakat käynnistyivät Minneapolisissa, George Floydin kuolua pian pidätyksen jälkeen. Floydin pidättänyttä poliisia Derek Chauvinia epäillään toisen asteen murhasta. Kolmea muuta pidätyksessä mukana ollutta poliisia syytetään avunannosta tappoon. Tämä ei kaupunginvaltuutetuille kuitenkaan riittänyt.
Valtuuston puheenjohtajan Lisa Benderin mukaan lakkautussuunnitelmalla saadaan lopetettua kaupungin ”toksinen suhde” poliisilaitokseensa. Lakkautettavan laitoksen tilalle on tarkoitus muodostaa uusi, yhteisövetoinen turvallisuusjärjestely. Yksityiskohdat eivät ole vielä selvillä. Valtuutettu Steve Fletcher kuvailee mahdollisia uusia toimintamalleja:
– Mielenterveysasiantuntijat voisivat auttaa mielenterveysongelmissa, pelastustoimi voisi tarjota apua opioidien yliannostustapauksissa. Valvontakameroilla seurattaisiin liikennerikkomuksia.
Valtuutetut eivät enää usko iteratiivisten parannusten malliin. Puheenjohtaja Benderin twiittaaman kaupungin tiedotteen mukaan poliisilaitos ei ole enää reformoitavissa, eikä väärinkäytöksiin syyllistyneitä ole saatu vastuuseen.
https://twitter.com/lisabendermpls/status/1269764521486409728
Valtuutetut puhuivat lakkauttamisesta kaupungin puistossa. Valtuutettu Jeremiah Ellison twiittasi: ”Emme pysy hiljaa. Olemme äänekkäitä, Taistelemme. Ja voitamme.”
When police kill someone in Colombia, there's a saying:
"For those who have died
Not one minute of silence
We must always carry on the struggle and fight!"We're dismantling our police department.
And we won't be silent.
We'll be loud. We'll fight. We'll win. pic.twitter.com/6O7qV4CKOp
— Jeremiah Ellison (@jeremiah4north) June 8, 2020
Minneapolis tuskin jää ainoaksi kaupungiksi, joka lakkauttaa poliisivoimansa. Defund the Police (Lopettakaa poliisin rahoittaminen) -vaatimukset kaikuvat monin paikoin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Black Lives Matter -mellakoitsijat polttaneet lukuisia rakennuksia ja autoja Wisconsinissa – kuvernööri julisti hätätilan

”Edistykselliset” demokraatit kuoppaamassa Defund the Police -ohjelmansa rikollisuuden riistäydyttyä käsistä

New Yorkissa pankin työntekijöitä kehotetaan pukeutumaan töihin tullessaan arkisesti, etteivät he joudu rikollisten maalitauluksi
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













