

MATTI MATIKAINEN
Meri: SDP:n valtionyhtiöpolitiikka on ollut holtitonta – PS lopettaa kultaiset kädenpuristukset
Historia osoittaa, että SDP:lle valtionyhtiöt ovat joko kauppatavaraa tai väkisin kiinnipitämistä. Siltä pohjalta on ymmärrettävää, että SDP nimesi nykyhallituksen esittämän kehitysyhtiön myyntikonttoriksi, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri.
– Aina kun SDP on ollut hallituksessa on valtionyhtiöitä myyty ja tuotot käytetty syömävelan paikkaamiseksi. Historian valossa demarit ovat olleet todellisia mestareita valtionomaisuuden hassaamisessa, Meri huomauttaa.
Lipposen hallitus myi eniten
Euromääräisesti suurimmat myynnit teki Paavo Lipposen (sd.) II hallitus, summa oli peräti 6,8 miljardia euroa, kuten Ilta-Sanomat (16.5.) kertoo selvityksessään.
– Siksi demareiden on vaikea ymmärtää, että omistajapolitiikalla voidaan, budjetin paikkaamisen sijaan, tukea yhteiskunnan uudistamista, talouskasvua ja uusien työpaikkojen luomista, Meri toteaa.
– Lipposen ensimmäisessä hallituksessa omistajaohjausministerinä toimi SDP:n ministeri. Tuolloin hyväksyttiin valtionyhtiöiden holtittomat palkitsemisjärjestelmät, kuten optiot. Nyt valtionyhtiöiden johtajien bonuksia karsitaan rajusti, mitä perussuomalaiset ovat vaatineen jo vuosien ajan.
Johdon irtisanomiskorvaukset puolitettava
Meri painottaa, etteivät perussuomalaiset ole koskaan hyväksyneet tai ymmärtäneet logiikkaa, jossa valtionyhtiöiden johdon palkkojen pitää olla moninkertaiset esimerkiksi pääministerin palkkaan nähden.
– Lisäksi johdon palkkiot ovat vain nousseet, kun väkeä yrityksistä on samaan aikaan laitettu kilometritehtaalle. Perussuomalaiset korjaavat nyt tämänkin vääryyden. Samalla lopetetaan kultaiset kädenpuristukset – ja yritysjohdon irtisanomiskorvaukset ehdotetaan puolitettavaksi.
– Perussuomalaisten vaatimuksesta loppuvat myös luonnollisten monopoliasemassa olevien yritysten myynnit. Siksi verkkoyhtiöiden Fingridin ja Gasumin omistajiksi tulee valtio yli 50 prosentilla. Edellisen hallituksen myymän Carunan tapaiset rahastukset loppuvat nyt.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rinne kärähti jälleen veronkiertäjien paapomisesta

Meri: Kaikki mukaan talkoisiin harmaata taloutta ja veronkiertoa vastaan

Anne Louhelainen: ”On tärkeää, että valtionyhtiöt näyttävät mallia, johdon kohtuuttomien etuuksien aika on ohi”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










