

MATTI MATIKAINEN
Meri: SDP:n valtionyhtiöpolitiikka on ollut holtitonta – PS lopettaa kultaiset kädenpuristukset
Historia osoittaa, että SDP:lle valtionyhtiöt ovat joko kauppatavaraa tai väkisin kiinnipitämistä. Siltä pohjalta on ymmärrettävää, että SDP nimesi nykyhallituksen esittämän kehitysyhtiön myyntikonttoriksi, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri.
– Aina kun SDP on ollut hallituksessa on valtionyhtiöitä myyty ja tuotot käytetty syömävelan paikkaamiseksi. Historian valossa demarit ovat olleet todellisia mestareita valtionomaisuuden hassaamisessa, Meri huomauttaa.
Lipposen hallitus myi eniten
Euromääräisesti suurimmat myynnit teki Paavo Lipposen (sd.) II hallitus, summa oli peräti 6,8 miljardia euroa, kuten Ilta-Sanomat (16.5.) kertoo selvityksessään.
– Siksi demareiden on vaikea ymmärtää, että omistajapolitiikalla voidaan, budjetin paikkaamisen sijaan, tukea yhteiskunnan uudistamista, talouskasvua ja uusien työpaikkojen luomista, Meri toteaa.
– Lipposen ensimmäisessä hallituksessa omistajaohjausministerinä toimi SDP:n ministeri. Tuolloin hyväksyttiin valtionyhtiöiden holtittomat palkitsemisjärjestelmät, kuten optiot. Nyt valtionyhtiöiden johtajien bonuksia karsitaan rajusti, mitä perussuomalaiset ovat vaatineen jo vuosien ajan.
Johdon irtisanomiskorvaukset puolitettava
Meri painottaa, etteivät perussuomalaiset ole koskaan hyväksyneet tai ymmärtäneet logiikkaa, jossa valtionyhtiöiden johdon palkkojen pitää olla moninkertaiset esimerkiksi pääministerin palkkaan nähden.
– Lisäksi johdon palkkiot ovat vain nousseet, kun väkeä yrityksistä on samaan aikaan laitettu kilometritehtaalle. Perussuomalaiset korjaavat nyt tämänkin vääryyden. Samalla lopetetaan kultaiset kädenpuristukset – ja yritysjohdon irtisanomiskorvaukset ehdotetaan puolitettavaksi.
– Perussuomalaisten vaatimuksesta loppuvat myös luonnollisten monopoliasemassa olevien yritysten myynnit. Siksi verkkoyhtiöiden Fingridin ja Gasumin omistajiksi tulee valtio yli 50 prosentilla. Edellisen hallituksen myymän Carunan tapaiset rahastukset loppuvat nyt.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rinne kärähti jälleen veronkiertäjien paapomisesta

Meri: Kaikki mukaan talkoisiin harmaata taloutta ja veronkiertoa vastaan

Anne Louhelainen: “On tärkeää, että valtionyhtiöt näyttävät mallia, johdon kohtuuttomien etuuksien aika on ohi”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.