

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Merituulivoiman rakentamisesta kannattamatonta – kohoavat kustannukset, lisääntynyt kilpailu ja inflaatio syövät katteet
Maailmanlaajuisesti toimiva konsulttiyritys McKinsey & Company analysoi uusiutuvan energian markkinakehitystä. Sen mukaan erityisesti merituulivoimaloiden rakentamiskustannukset ovat nousseet merkittävästi. Samanaikaisesti myös lisääntynyt kilpailu ja inflaatio ovat syöneet toiminnan katteita eikä investointipäätöksiä ole tehty odotettuun malliin. Monia hankkeita on peruttu kannattamattomina.
McKinsey & Companyn mukaan raaka-aineiden ja rahoituksen hintataso sekä tuotantoketjun pullonkaulat ovat hidastaneet merituulivoimarakentamista. Rakentamisen kustannustaso on noussut 40–60 prosenttia noin kymmenessä vuodessa. Useita suunniteltuja hankkeita on peruttu Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Sidosryhmät ovat viime aikoina kyseenalaistaneet alan näkymät kustannusten nousun ja peruuntuneiden projektien vuoksi.
Rakennuskustannusten nousu on vaikuttanut myös muun vaihtoehtoisen energian rakentamiseen, mutta ei yhtä isosti. Maatuulivoimaloiden rakentamisen kustannukset ovat nousseet noin 40 prosenttia ja aurinkovoiman 35 prosenttia.
Toistakymmentä vuotta sitten merituulivoima lähti merkittävään kasvuun maailmalla. Vuonna 2010 sitä oli tarjolla 3 GW, ja vuoteen 2023 mennessä sen määrä oli noussut 66 GW:iin. Alkuvaiheessa tuotantokustannukset laskivat lisääntyneen kilpailun, alhaisen korkotason ja teknologian kehittymisen myötä.
Ongelmia on aiheuttanut sen jälkeen maailmanpoliittinen tilanne, jonka vuoksi raaka-aineiden hinnat nousivat ja niiden saanti vaikeutui. Samaan aikaan myös korot nousivat. Kaikki tämä vähensi merituulivoimarakentamisen kannattavuutta, mikä on hidastanut sen kasvua. Suunniteltuihin rakennus- ja tuotantotavoitteisiin ei ole päästy, ja hankkeita on peruttu varsinkin Englannissa ja Yhdysvaltojen itärannikolla.
Rakentaminen jatkuu vähäisempänä
Alan teollisuus laittaakin toiveensa EU:n uusiutuvan energian direktiiviin eli RED III:een, jolla haetaan muun muassa luonnonsuojelulain muutosta ja luvituksen nopeutusta, sekä nettonollateollisuusasetukseen, jossa suositaan hiilineutraaliutta edistäviä ja raaka-aineiden saatavuutta suosivia hankkeita.
McKinsey & Company arvioi merituulivoimarakentamisen jatkuvan edelleen, mutta huomattavasti suunniteltua ja tavoiteltua pienemmässä mittakaavassa.
Suomessa merituulivoimaloita on tällä hetkellä toiminnassa vain Porin Tahkoluodossa. Siellä on yhteensä 11 tuulivoimalaa, jotka on rakennettu vuosina 2010–2017. Kemin Ajoksessa tuulivoimala-alueesta osa on rakennettu tekosaarille sataman edustalle.
Suomen Tuulivoimayhdistyksen mukaan Suomessa on kehitteillä useita merituulivoimahankkeita. Toisaalta reaalikorko, joka ottaa huomioon myös inflaation, oli vuosia matala, jopa pakkasen puolella. Reaalikorko on pitkästä aikaa ollut selvästi nollan yläpuolella. Korkea reaalikorko ja alhainen inflaatio pakottavat asettamaan investoinnit paremmuusjärjestykseen ja vaikuttavat merkittävästi myös merituulivoimaloiden velalla rahoittamisen kannattavuuteen.
Lisäksi epävakainen turvallisuustilanne maailmalla aiheuttaa merivoimaloille uusia uhkia. Merituulivoimaloiden melun, infraäänien, tärinän, päästöjen ja rakentamisen aiheuttamia haittoja kaloille ja meriympäristölle ei ole myöskään tutkittu riittävästi.
Leena Kurikka
Artikkeliin liittyvät aiheet
- nettonollateollisuusasetus MacKinsey & Company merituulivoimalat uusiutuvan energian direktiivi maatuulivoimalat uusiutuva energia hiilineutraalius turvallisuustilanne Aurinkovoima luonnonsuojelu Infraääni Ympäristönsuojelu Tuulivoima Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuulivoiman ja vetytehtaan hyödyt ulkomaille – haitat jäävät Suomeen

Keskustalaisen metsänomistajan epäillään kaataneen tuulivoimahankkeen tiellä olleen sääksen pesäpuun

Tutkimus: Tuulivoimaloiden infraääntä on arvioitu väärin

Yle väitti tarkistaneensa faktoja tuulivoimateollisuuden aiheuttamasta metsäkadosta – paremminkin olisi voinut mennä
Viikon suosituimmat

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Uusimmat

Koskela: Venäläisten kiinteistökauppojen täyskielto etenee viimein

Simula: Metsäteollisuus on Suomen kivijalka
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää