

Moderaattien Ulf Kristersson ja ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson puheenjohtajatentissä ennen vaaleja. / LEHTIKUVA
Moderaattien totuuden hetki käsillä Ruotsissa – uuden hallituksen pitäisi olla koossa keskiviikkona
Vaaleista on kulunut kuukausi eikä Ruotsissa ole vieläkään oikeistohallitusta. Sovun tiellä on skisma liberaalien ja ruotsidemokraattien välillä. Kiire tulee, sillä valtiopäivien puhemies viheltää pelin poikki keskiviikkona.
Tällä hetkellä näyttää siltä, että moderaattien puheenjohtaja Ulf Kristersson lähti soitellen sotaan, kun hän sai valtiopäivien puheenjohtaja Andreas Norlénilta tehtäväkseen muodostaa maahan uuden hallituksen.
Ennen vaaleja näytti vielä siltä, että oikeistopuolueet olisivat yhtä mieltä suurista asioista ja pienistä selvittäisiin puhumalla. Toisin kuitenkin kävi ja erityisesti liberaalit ajautuivat hakaukseen ruotsidemokraattien kanssa.
Pakolaispolitiikka ja EU hallitussovun tiellä
Ruotsidemokraatit ja liberaalit ovat erimielisiä maahanmuutto- ja pakolaispolitiikasta sekä suhtautumisesta Euroopan unioniin. Ruotsidemokraatit haluaisivat minimoida pakolaisten määrän ja vastustavat EU:n ylivaltaa jäsenvaltioihin nähden. Liberaalit ovat toista mieltä. Myös suhtautumisessa kriminaalipolitiikkaan on eroja.
Kokonaan oma ongelmakenttänsä ovat vielä talous- ja turvallisuuspolitiikka. Inflaatio laukkaa, korkoja nostetaan ja sähkön sekä liikennepolttoaineiden hinnat ovat pian tavoittamattomissa.
Lisäaika mahdollinen Kristerssonille
Saman aikaan kaasuputkia sabotoidaan Ruotsin talousvesillä, turvallisuustilanne käy yhä sumuisemmaksi ja sotaa käydään lähialueilla. Nato-prosessikin tökkii.
Eräs mahdollisuus onkin, että puheenjohtaja Kristersson saa valtiopäivien puhemieheltä lisäaikaa hallitustunnustelujen jatkamiseksi. Jos taas kaikki menee kuin televisiossa, uusi hallitus aloittaa jo ensi viikolla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lisäaika erimielisyys kiista oikeistohallitus Moderaatit Nato-prosessi Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Ruotsin vaalit 2022 sabotaasi kaasuputki Andreas Norlén Ulf Kristersson Kristillisdemokraatit Liberaalit Euroopan unioni Pakolaispolitiikka Hallitustunnustelut Ruotsidemokraatit Turvallisuuspolitiikka Talouspolitiikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomi Ruotsin tiellä: Sosiaalinen maahanmuutto kärjistää koulujen ja asuinalueiden eriytymistä hyviin ja huonoihin – kärsijöinä erityisesti lapset ja nuoret

Ruotsin yleisradio joutumassa laihdutuskuurille – oikeistopuolueet haluavat leikata SVT:n menoja

Poliisipäällikkö Ruotsin uusimmista jengimurhista: ”Ne ovat puhtaita teloituksia”

Maahanmuuttajat pelkäävät karkotusta porvarihallituksen Ruotsista – myös tukien mahdolliset leikkaukset huolestuttavat

Ruotsidemokraattien vaatimukset kasvavat vaalivoiton myötä – vaikutusvallan täytyy olla suhteessa puolueen kokoon

Kansa on puhunut ja vaalitulos vahvistettu – Ruotsin suunta muuttuu

Ruotsin hallitusratkaisu siirtyi perjantaille – ”Periaatteessa valmista, yksityiskohtia sopimatta”

Ruotsin uusi hallitus kokoon vaalivoittajan ehdoilla – hallitusohjelma kuin suoraan Jimmie Åkessonin pelikirjasta
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











