

Terroristiksi leimattu –verkoston Facebook-viestejä.
Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin
MTV uutisoi muslimi-isän harjoittamasta kunniaväkivallasta. Muslimiverkosto vaati muuttamaan jutun otsikkoa – ja MTV taipui. Radikaaliin islamiin perehtynyt blogisti väittää, että sensurointivaatimuksen takana olisi Suomessa toimiva salafistinen verkosto.
MTV Uutisten alkuperäisessä jutussa kerrottiin, miten muslimi-isä pahoinpiteli teini-ikäistä tytärtään ja yritti ajaa tytön ja tämän poikaystävän päälle autolla.
Syyttäjän mukaan turkkilaismies ei hyväksynyt tyttärensä ja suomalaispojan seurustelua. Syyttäjän mukaan poika oli ajatellut suhtautumisen liittyvän islamin uskoon.
Erikoiskoulutettu kommandokuljettaja
Oikeudessa tapon yrityksestä syytetty mies kiisti yrittäneensä ajaa nuorten päälle. Hän kertoi olleensa armeijassa kommando ja olevansa koulutettu panssariauton käyttöön.
– Jos hän haluaisi tappaa jonkun, ei tämä pystyisi elämään, mies oli oikeuden tuomion mukaan sanonut.
Turkkilaismies tuomittiin yliajoyritykseen liittyen törkeästä pahoinpitelyn yrityksestä. Lisäksi hän sai tuomion useista tyttäreensä kohdistuneista pahoinpitelyistä ja laittomista uhkauksista.
Oikeus katsoi, että asiassa oli viitteitä kunniaväkivaltaan. Kunniaväkivalta ei kuitenkaan ole virallinen rikosnimike Suomen laissa, joten oikeus ei tuomiossaan tehnyt virallista päätöstä siitä, olivatko teot kunniaväkivaltaa vai eivät.
Muslimi-isä muuttui tavalliseksi isäksi
MTV Uutisten jutun alkuperäinen otsikko kuului: ”Muslimi-isä pahoinpiteli teini-ikäistä tytärtään ja yritti ajaa tämän päälle autolla Helsingissä – raivostui auktoriteetin uhmaamisesta ja pojan tapaamisesta”. Muutamaa päivää myöhemmin sana ”muslimi” oli poistettu otsikosta.
Suomen sekulaarit maahanmuuttajat ry:n puheenjohtaja Anter Yasa väittää blogissaan, että poistamispäätös olisi johtunut siitä, että ”radikaali islamistinen verkosto suostutteli MTV Uutiset sensuuriin”. Yasan mukaan radikaali-islamistinen, vanhoillisen salafistisen islamin tulkinnan allekirjoittava ”Terroristiksi leimattu” –verkosto sai suostuteltua MTV Uutiset sensuroimaan uutisensa muslimi-isän suorittamasta kunniaväkivallasta.
Yasa on erittäin hyvin perehtynyt islamistien toimintaan: hän muun muassa ensimmäisenä paljasti ”lelusalakuljettaja” Rami Özdogan Adhamin yhteydet radikaaleihin jihadisteihin.
Terroristiksi leimattu –verkosto itse kommentoi asiaa Facebook-sivullaan seuraavasti.
– Hatunnosto MTV:lle, joka otti nopeasti muslimiyhteisön kritiikin vastaan ja muutti uutisensa otsikoinnin! Kannattaa siis jatkossakin antaa palautetta spostitse journalisteille.
Facebook-sivunsa tietojen mukaan Terroristiksi leimattu -verkosto on ”Suomessa toimivien islamilaisten järjestöjen aloitteesta perustettu verkosto, jonka tavoitteena on puhua muslimien leimaamista vastaan suomalaisessa mediassa ja yhteiskunnassa laajemmin.”
MTV:n päätoimittaja: Kyseessä oli rajatapaus
Koska toimittajiin kohdistuva vihapuhe ja painostus on nykyään vakava ongelma, Suomen Uutiset otti yhteyttä MTV Uutisiin kysyäkseen, tuliko toimitukseen palautetta tai vihapuhetta, jossa vaadittiin otsikon muokkaamista, ja millaiseen journalistiseen harkintaan päätös poistaa otsikosta viittaus isän uskontoon perustui.
Tapauksessa oli kuitenkin selkeitä viitteitä kunniaväkivaltaan, joten on ikävää, jos MTV Uutiset haluaa hämärtää tai salailla kunniaväkivallan ja islamin välisiä yhteyksiä.
MTV Uutisten vastaava päätoimittaja Tomi Einonen kommentoi asiaa sähköpostitse.
– Kyseessä oli rajatapaus. Päätös poistaa tuomitun uskonnollinen tausta otsikosta perustui siihen, että oikeuden mukaan teoissa oli ”viitteitä” kunniaväkivallasta. Asiaa ei siis ollut oikeuden mukaan näytetty toteen. Itse jutussa uskontoon pohjaava mahdollinen motiivi on mainittu, päätoimittaja Einonen kirjoittaa.
Einonen myöntää, että jutusta oli tullut lukijoilta palautetta, mutta väittää, että se ei ollut syy otsikon muuttamiseen.
– Otsikosta on tullut jonkun verran palautetta, mutta se ei ollut syy otsikon muuttamiseen. Ja ainakaan meidän tiedossamme ei ole, että palautteen antajat olisivat taustaltaan ”salafistimuslimien aktivisteja”, päätoimittaja kirjoittaa.
Nyt jutun lopussa lukee: ”Otsikkoa muokattu 16.10. kello 8.03: Poistettu otsikosta viittaus isän uskontoon.”
Riippumatta siitä, pitävätkö Anter Yasan väitteet Terroristiksi leimattu -verkoston suhteen paikkansa, näyttää joka tapauksessa siltä, että Suomessa toimii muslimien ryhmiä, jotka pyrkivät aktiivisesti vaikuttamaan median uutisointiin. Ja nähtävästi saavat tahtonsa läpi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä oudoksuu: Valtioneuvoston tutkimuksen mukaan ”soijapoika” ja ”kukkahattutäti” ovat vihapuhetta – toisin kuin ”natsi” tai ”rasisti”

Tutkimus sen vihdoin paljasti – kansa luottaa median tekemiin urheilu-uutisiin, muttei politiikan uutisiin

Kiina tuputtaa valheellista propagandaansa Hesarissa – lehti kuittaa tililleen suursumman rahaa

Halla-aho YLE:llä: media on luopunut perinteisestä tehtävästään – perussuomalaiset on vallan vahtikoira

Brittiantropologi Oulun raiskausepidemiasta: Suomalaisia on ”groomattu” rakastamaan hyväksikäyttäjiään

Turkki hyökkää myös netissä: Sensuuria ja nettikirjoittelijoiden pidätyksiä

Immonen: Vihapuhehysteria on uhka sananvapaudelle

Hakkasi vaimonsa hengiltä keskellä katua – Limburgin tunisialainen kirvesmurhaaja katosi nettisensuuriin

Radikaali-islamistien karkotus kilpistyi huoleen kohdemaiden turvallisuudesta – imaamit vapaalle jalalle Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.