

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Näin Britannia kohtelee sankareitaan: Terroristeja vastaan taistellut pakotettiin deradikalisaatiokurssille
Taistelu aseistettuja muslimiterroristeja vastaan paljain käsin kuulostaa hullunrohkealta toiminnalta. Mutta terroristeja vastaan taistelleen sankarin kohtelu viranomaisten toimesta kuulostaa ainoastaan hullulta. Useiden sivullisten hengen pelastanut brittimies pakotettiin radikalisaation vastaiselle kurssille, koska viranomaiset pelkäävät hänen radikalisoituneen saatuaan muslimiterroristeilta kahdeksan veitseniskua kehoonsa.
Suomen Uutiset kertoi pari vuotta sitten London Bridge -sillan ensimmäisen terrori-iskun sankarista. Millwall-jalkapallojoukkuetta kannattava Roy Larner oli Black and Blue –pihviravintolassa viettämässä lauantai-iltaa, kun kolme veitsin aseistautunutta muslimiterroristia ryntäsi sisään käyden ihmisten kimppuun. He kiljuivat: ”Islam, Islam! Allahin puolesta!”
Kauhistuneet ihmiset ryntäsivät pakoon, mutta Roy jäi paikoilleen ja huusi takaisin:
– Painukaa v***uun, minä olen Millwallin miehiä!
Roy kävi kolmen hyökkääjän päälle paljain nyrkein. Hän sai tappelussa kaikkiaan kahdeksan veitseniskua, joten tilanne ei päättynyt hänen kannaltaan hyvin. Roy Larnerin rohkea toiminta antoi kuitenkin kymmenille muille ravintolassa olleille ihmisille mahdollisuuden paeta.
Sankarille ensin tunnustusta – sitten tarkkailulistalle
Roy Larner sai tekonsa jälkeen paljon positiivista julkisuutta. Kansa vaati, että hänelle on myönnettävä Yrjönristi, Britannian toiseksi korkein kunniamerkki. Eräs ruotsalaispanimo teki jopa erikoiserän olutta hänen kunniakseen.
Mutta kaikki muuttui, kun ”islaminvastaiset tahot” ottivat yhteyttä Roy Larneriin. Viranomaiset luokittelivat Royn olevan radikalisoitumisvaarassa, joten hänet laitettiin erityiselle tarkkailulistalle, kertoo The Sun -lehti.
– Ne kohtelevat minua kuin terroristia, vaikka minä en ole millään tavalla poliittinen ihminen, Roy sanoo.
Tästä huolimatta Roy pakotettiin osallistumaan radikalisaation vastaiseen koulutukseen ja hän on poliisin tarkkailussa.
Terroristikin oli deradikalisaatiossa
London Bridge -sillalla tapahtui marraskuun lopussa jälleen uusi terrori-isku, kun radikalisaation vastaisesta seminaarista tulossa ollut muslimimies ryhtyi puukottamaan seminaarista poistuvia ihmisiä. Kyseinen muslimimies oli jo aiemmin tuomittu 16 vuoden vankeuteen pommi-iskun suunnittelusta Lontoon pörssiä vastaan.
Muslimimies oli kuitenkin vapautettu jo 8 vuoden istumisen jälkeen. Hänellä oli jalkapanta ja hän osallistui radikalisaation vastaiseen ohjelmaan, kertoo BBC. Deradikalisaatio ei kuitenkaan näytä hänen kohdallaan toimineen.
Joutuuko myös vaahtosammutinmies tarkkailulistalle?
Muslimimiehen alkaessa puukottaa sillalla kulkevia ihmisiä useat ohikulkijat reagoivat välittömästi ja yrittivät riisua kahdella veitsellä aseistautuneen terroristin aseista. Terroristia taltuttamassa oli lehtitietojen mukaan varsin sekalainen kokoelma sankareita: naisen murhasta elinkautistuomiotaan kärsivä vanki, joka oli lomalla vankilasta, vapaalla ollut poliisi, puolalainen kokki ja monia muita.
Yksi miehistä suihkutti vaahtosammuttimella terroristin silmille, samalla kun puolalainen kokki sohi häntä kokouspaikan seinältä ottamallaan puolitoistametrisellä sarvivalaan sarvella. Miehet saivat yhteistyöllään väännettyä terroristin maahan. Sen jälkeen paikalle tullut poliisi ampui terroristin, ilmeisesti siksi, että terroristilla oli päällään pommiliivi, joka myöhemmin osoittautui vain hämäykseksi.
Nyt on mielenkiintoista nähdä, miten Britannia kohtelee näitä uusia sankareitaan. Joutuvatko myös vaahtosammutinmies ja valaansarvimies tarkkailulistalle ja deradikalisaatiokoulutukseen?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valaansarvi deradikalisaatio radikalisaatio muslimiterrorismi London Bridge islamismi jihadismi Roy Larner Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyt on kunnollista: Millwall-fani Roy huusi puukkoterroristeille kirouksia ja yritti pysäyttää heidät paljain käsin – ”huikeaa urhollisuutta”

Kun terroristit iskivät Lontoossa, poliisi julkaisi ”Run-Hide-Tell”-hätäohjeet – nyt Suomen poliisilta video, jossa identtiset ohjeet

Lontoossa ja Haagissa puukotuksia

Taas terrori-isku Lontoossa – muslimimies oli äskettäin vapautunut vankilasta
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











