

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Naiseksi identifioituva aikuinen tuomittiin kahdeksi vuodeksi tyttöjen nuorisovankilaan
Kaliforniassa on käyty oikeutta melko erikoisessa jutussa, jossa 26-vuotias transnainen tuomittiin kahden vuoden ehdottomaan vankeuteen, koska hän oli 17-vuotiaana nuorena miehenä ahdistellut seksuaalisesti 10-vuotiasta tyttöä ravintolan vessassa. Nyt naiseksi itsensä identifioiva aikuinen henkilö määrättiin suorittamaan vankeustuomionsa tytöille tarkoitetussa nuorisovankilassa. Taustalla on Sorosin rahoittama aluesyyttäjä, joka kannattaa pehmeitä keinoja rikollisuuden torjunnassa.
Vuonna 2014 Hannah T. – joka oli vielä silloin nimeltään James T. ja koki itsensä 17-vuotiaaksi pojaksi – ahdisteli seksuaalisesti 10-vuotiasta tyttöä ravintolan vessassa tunkemalla kätensä tytön housuihin. Hän ei jäänyt kiinni vielä silloin, kertoo New York Post -lehti.
Mies vangittiin vuonna 2019 Idahossa pahoinpitelystä. Samassa yhteydessä kävi DNA-näytteen perusteella ilmi, että hän oli syyllistynyt lapsen seksuaaliseen ahdisteluun Kaliforniassa viisi vuotta aiemmin. Hän tunnusti syyllisyytensä.
Syyttäjän mukaan Hannah T. alkoi idenfitioida itsensä naiseksi vasta sen jälkeen, kun hänet oli vangittu pikkutytön seksuaalisesta ahdistelusta, kertoo American Conservative -nettisivusto. Joulukuussa hänet tuomittiin alaikäisenä tehdystä rikoksesta kahden vuoden vankeuteen nuorisovankilassa. Kyseessä oli korkein lain sallima rangaistus alaikäiselle.
Nuorten vai aikuisten vankilaan?
Viime viikolla pidetyssä oikeuden istunnossa oli enää kyse siitä, missä Hannah T. suorittaisi rangaistuksensa. Ehdonalaisvalvonnasta vastaavat viranomaiset vaativat, että hänet laitettaisiin aikuisten vankilaan. Oikeudessa väännettiin pitkään siitä, mitä laki sanoo alaikäisenä rikokseen syyllistyneiden vankeusrangaistusten toimeenpanosta.
Lopulta tuomari katsoi, ettei hänellä ole muuta mahdollisuutta kuin määrätä tuomittu vietäväksi nuorisovankilaan, vaikka tämä ei enää olekaan alaikäinen. Juttua hoitanut syyttäjä Shea Sanna ei ollut päätökseen tyytyväinen.
– Nyt kävi niin, että väkivaltainen lasten seksuaalinen ahdistelija tuomittiin kahdeksi vuodeksi nuorisovankilaan lasten sekaan, syyttäjä sanoi.
Koska Hannah T. oli alaikäinen syyllistyessään seksuaaliseen ahdisteluun, hänen ei tarvitse rekisteröityä seksuaalirikolliseksi tuomionsa kärsimisen jälkeen. Tämä siitäkin huolimatta, että oikeudessa esitettyjen todisteiden mukaan hän on ahdistellut muitakin tyttöjä seksuaalisesti.
Sorosin rahoittama aluesyyttäjä ajaa lieviä rangaistuksia
Kaiken taustalla on se, että Los Angelesin kaupungin aluesyyttäjä George Gascón ei suostunut vaatimaan Hannah T:n tuomitsemista aikuisena. Aluesyyttäjä Gascónin linja on se, että nuorten aivot eivät ole vielä täysin kehittyneet eikä aikuisten vankila ole oikea paikka nuorille. Ei edes nyt tuomitulle 26-vuotiaalle.
Kuubalaissyntyistä aluesyyttäjä Gascónia pidetään ”pehmeästi” rikollisuuteen suhtautuvana syyttäjänä, jonka toimet ovat johtaneet rikollisuuden kovaan kasvuun. Los Angelesin kaupungin aluesyyttäjä valitaan vaaleilla. Monimiljardööri George Soros rahoitti Gascónin vaalikampanjaa vuonna 2020 yli 2,5 miljoonalla dollarilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluesyyttäjä George Gascón nuorisovankila transihmiset Los Angeles transseksuaalisuus Transsukupuolisuus rangaistukset seksuaalinen ahdistelu Kalifornia lasten seksuaalinen hyväksikäyttö George Soros
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puoli miljoonaa euroa ”queer- ja transmaailmojen” tutkimukselle – Koponen: ”Ideologista rahantuhlausta”

Urheiluvaikuttaja Valavuori käytti vääriä sanoja transurheilijoista – vasemmistopoliitikot ja toimittajat säntäsivät cancelöimään – ”Deadnamen” käyttö on transfobiaa

Yleisradio hyökkää rajusti pelastusalan kimppuun ja tuomitsee koko alan seksuaalisesta häirinnästä – mutta vaatii samalla vaikenemista turvapaikanhakijoiden tekemistä törkeistä seksuaalirikoksista

Sisäministeri Ohisalo kiirehti parkumaan tutkimusleikkauksista – mutta kannattaako meditoituneen feminismin ja ekologisen mielikuvittelun tutkimukseen kylvää rahaa?

Entinen mies on masentavan ylivoimainen naisten uinnissa

Seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistuksen eduskuntakäsittely alkamassa – Leena Meri: ”Tämä on tärkeä uudistus”

Palm Springs haluaa tarjota transsukupuolisille perustulon – tonni kuussa käteen jos olet trans tai ei-binäärinen

Ilmaiset tamponit myös pojille – Oregonin kouluissa arvostetaan ihan kaikkien kuukautisia

Saksan jalkapallolitto: Transhenkilöt voivat valita pelaavatko jalkapalloa miesten vai naisten sarjassa
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Miko Bergbom vastaa Sofia Virran ja vasemmiston kritiikkiin: ”Rahat ovat loppu – vastuuttomalle velanjaolle on laitettava piste”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta hyökkäsi voimakkaasti valtiovarainministeri Riikka Purran tänään antamaa budjettiesitystä vastaan. Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan kritiikki sivuuttaa täysin talouden todellisen tilan ja vastuullisen politiikan vaatimukset.

Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää: Kiintiöpakolaisten ottaminen Suomeen lopetetaan kokonaan, kotoutumisesta leikataan kunnilta ja hyvinvointialueilta
Valtiovarainministerin ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi hillitsee julkisen talouden velkaantumista hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti. Tuoreeseen budjettiehdotukseen ei sisälly veronkiristyksiä, vaan sen sijaan ehdotuksessa on mukana toissijaisiin menoihin, kuten esimerkiksi maahanmuuton kuluihin kohdistuvia leikkauksia kaikkiaan 0,9 miljardia euroa.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.