LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

”Ne pisti mut polvilleen nuolemaan kenkiä ja kuvas sen” -nuorisojengi nöyryytti Turun keskustassa Ruotsin malliin.

17.03.2022 |18:40

Turussa kahta poikaa pahoinpidellyt ja nöyryyttänyt nuorisojoukko on tunnistettu. Tekoa tutkitaan nimikkeellä pahoinpitely ja laiton uhkaus. Pahoinpitelijät myös kuvasivat tekonsa.

Kaksi 13-vuotiasta poikaa joutui nuorisojoukon pahoinpitelemäksi Hansakorttelin edustalla maanantai-iltana. Pahoinpitelijät muun muassa pakottivat uhrinsa polvilleen ja käskivät nuolemaan kenkiä. Toinen pojista sai iskuja vatsaansa ja toinen kylkeensä. Toista poikaa potkittiin jalkoväliin ja molempien päälle syljettiin, kertoo Turun Sanomat.

Pojat kertoivat, että tilanteella oli silminnäkijöitä. Toinen pojista kertoi myös pyytäneensä turhaan apua ohikulkijalta. Yksi pahoinpitelijöistä kuvasi tekoa puhelimellaan.

Lounais-Suomen poliisi on tunnistanut nuoret ja tapahtumia tutkitaan rikosnimikkeillä pahoinpitely ja laiton uhkaus. Epäillyt ovat teini-ikäisiä, alle ja yli 15-vuotiaita.

Nöyryyttämisellä pitkät perinteet

Nöyryyttämisellä ja niihin liittyvillä ryöstöillä on Ruotsissa jo parinkymmenen vuoden synkeä perinne. Tyypillistä lasten ja nuorten tekemille ryöstöille on uhrin nöyryyttäminen. Motiivina on rahan lisäksi jonkin tyyppisen rikollisen statuksen, valta-aseman hankkiminen. Näin todetaan Ruotsin rikostutkimuslaitoksen (Brå) raportissa.

Nuorisojengien tekemillä rikoksilla voi olla myös yhteiskunnallisia ulottuvuuksia. Ruotsin radiossa haastateltu riminologian professori Jerzy Sarnecki toteaa, että alaluokka on aina ryöstänyt yläluokalta.

– Alaluokka nöyryyttää yläluokkaa ja tavallaan nostaa samalla omaa asemaansa. Osittain kyse on tietysti siitäkin, että se on kannattavaa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää