Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Junnila vaatii katujengejä kuriin: Asiaan on puututtava välittömästi ja jämäköin ottein

17.03.2022 |16:02

Nuorista ja alaikäisistä koostuvat väkivaltaiset katujengit aiheuttavat ongelmia suurissa kaupungeissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila vaatii hallitukselta toimia yhä pahenevan nuorisojengiongelman kitkemiseksi.

Aiemmin on uutisoitu Helsingin keskustassa liikkuvista ulkomaalaistaustaisista nuorisojengeistä, jotka ovat syyllistyneet muun muassa ryöstelyihin ja väkivallantekoihin. Helsingin Sanomat uutisoi tänään saman ongelman rantautuneen Turkuun.

– Samanlainen kehitys on saapunut Turkuun, jossa ydinkeskustan kauppakeskuksen liepeillä rehottaa nuorten ja alaikäisten nöyryyttävä jengiväkivalta, Junnila kertoo.

Ruotsin malli rantautunut Suomeen

Kuten Helsingissäkin myös Turun tapauksia yhdistää useamman henkilön yhteen uhriin kohdistama väkivalta. Väkivallan lisäksi uhria pyritään nöyryyttämään samalla kun yksi tai useampi jengin jäsen videokuvaa teon puhelimellaan. Uhreilta on joissain tapauksissa varastettu esimerkiksi merkkivaatteita sekä puhelimia.

Lisääntynyt häiriökäyttäytyminen ja väkivallan uhka on aiheuttanut yleisen turvallisuudentunteen alentumisen. Kaikki nuoret eivät enää uskalla viettää aikaa Hansakorttelissa.

– Ruotsissa yleistynyt jengirikollisuus on rantautunut Suomeen. Asiaan on puututtava välittömästi ja jämäköin ottein. Kenenkään ei pidä tulla ryöstetyksi tai muutoin väkivalloin kohdelluksi kulkiessaan kadulla, kauppakeskuksessa, puistossa tai joukkoliikenteessä, jyrähtää Junnila.

Junnila jätti asiasta sisäministerille kirjallisen kysymyksen tänään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää