

Lehtikuva Antti Aimo-Koivisto
Niinistö selvitti Venäjän edustajien epäämisen taustat
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö selvensi lehdistölle Finlandiatalossa, miten Suomi päätyi epäämään maahanpääsyn suurelta osalta Venäjän valtuuskuntaa, mistä Venäjä suuttui niin, että vetäytyi koko Etyjin juhlaistunnosta. Niinistön selvityksen mukaan tapahtumaketju ei ollut lainkaan niin yksinkertainen kuin julkisuudessa on kerrottu.
Sunnuntaina käytiin asiasta kärkevää keskustelua. Venäjän lisäksi mm. Saksan ja Itävallan edustajat hämmästelivät Suomen päätöstä olla kutsumatta Venäjän edustajia, jotka olivat EU:n kieltolistalla. Kokouksen jälkeen Venäjän ainoakin edustaja poistui kokouksesta. Niinistö piti venäläisten poisjääntiä hyvin valitettavana.
– On hyvä kerrata, mitä tapahtui. On ollut kaikenlaista uutisointia.
Pakotepäätös ”lievästi sanottuna sekava”
– Unionin sanktiopäätöksen sisältö on kovin lievästi sanottuna sekava. Sitä kuvastaa se, että Etyjin oma oikeudellinen organisaatio oli ehdottomasti sitä mieltä, ettei edustajankokous nauti vapautussuojaa matkustuskiellosta. He kyllä pyörittivät lausuntoa jälkikäteen, kuten kaikki, Niinistö aloitti.
– Oikeudellinen tilanne jäi siis täysin epäselväksi. Totesimme notifikaatiossa, että se pitäisi selvittää tulevaisuutta varten ja toistimme sen täällä tänään. Teimme päätöksen yhdessä Utvassa hallituksen kanssa monen keskustelun ja kokouksen jälkeen. Yritimme hankkia yksimielisyyttä notifikaation kautta, mutta valitettavasti tuli vastalauseita, vaikka yritettiin vaikuttaakin verannan kautta siihen, ettei tulisi niin kriittisiä lausuntoja.
Ei Suomen vastalause venäläisiä vastaan
– Suomen kannalta tämä tarkoittaa siis sitä, että kerroimme, että jos kielteisiä vastalauseita ei tule, olemme valmiita ottamaan venäläiset vastaan. Joten puheet, että tämä olisi Suomen kannalta vastalause venäläisiä vastaan, ovat aika päättömiä.
Tämä johtaa varmasti siihen, että säännöt selvitetään. Venäjän kohdalla tilanne on valitettava. He ovat pahastuneet, loukkaantuneetkin. Se on ymmärrettävääkin. Nyt täytyy katsoa, mitä tarkoittaa, että tämä saattaa johtaa joihinkin toimenpiteisiin Suomen suuntaan, Niinistö pohdiskeli.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kimmo Kivelä: Venäläisten poisjäänti latistaa tunnelmaa
Viikon suosituimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Monikulttuurisuus haastaa päiväkotien arkea – Seppänen: Varhaiskasvattajien hätähuuto on todellinen
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen saa päivittäin yhteydenottoja etelän suurten kaupunkien päiväkodeista erityisopettajilta ja varhaiskasvattajilta, jotka ovat järkyttyneet ja uupuneet siitä tilasta, johon Suomi on ajautunut. Päättäjien on viimein otettava tämä hätähuuto todesta ja laitettava tälle kehitykselle stoppi, Seppänen vaatii.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













