Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

02.12.2021 |10:42

Bussinkuljettaja rikkoi ongelmalähiöiden vaikenemisen perinnettä ja rangaistus seurasi välittömästi. Kuljettaja puuttui bussissa häiriköineen nuorisoporukan puuhiin ja sai puukosta. Myös kuljettajan apuun tullut matkustaja loukkaantui kahakassa.

Linja-autonkuljettajaa sekä häntä auttamaan tullutta matkustajaa puukotettiin tiistaina keskellä kirkasta päivää Hisings Backa -ongelmalähiössä Göteborgissa. Epäiltynä on neljä 15–16-vuotiasta poikaa.

Puukotukseen osallistui kolme poikaa, joista yhdellä oli teräase. Samaan jengiin kuului ilmeisesti myös neljäs henkilö, joka veti bussin hätäjarrusta ja pinkaisi saman tien karkuun.

Bussikuski puuttui tapahtumiin ja syntyneessä kahakassa hän sekä apuun tullut matkustaja saivat puukosta.

Rikolliset tallentuivat valvontakameran kuviin

Loukkaantuneet vietiin sairaalaan. Ikääntynyttä matkustajaa puukotettiin reiteen ja hän loukkaantui lievästi. Nuorehkoa kuljettajaa lyötiin teräaseella ilmeisesti rintaan ja hänen tilansa on vakava mutta vakaa.

Virkavalta saapui rikospaikalle usean yksikön voimin:

– Bussissa on valvontakamerat ja käymme parhaillaan tätä materiaalia läpi, sanoo Göteborgin poliisin tiedottaja Thomas Fuxborg.

Poliisi tutkii tekoa murhan yrityksenä sekä törkeänä pahoinpitelynä.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää