

LEHTIKUVA
Oinonen: ”Jos liikkuminen on turvallista, niin millä selitetään jatkuvat raiskaukset ja ahdistelut?”
Kontiolahdella asuva perussuomalaisten kansanedustaja Pentti Oinonen kummastelee poliisin toimintaa sen jälkeen, kun hänen mielipidekirjoituksensa julkaistiin sanomalehti Karjalaisen Suora linja -palstalla torstaina. Kirjoituksessaan Oinonen otti voimakkaasti kantaa Suomen turvallisuustilanteeseen ja katupartioihin.
– Vaadin sisäministeriötä ja poliisia perustamaan vapaaehtoiset kansalaispartiot, jotka toimivat viranomaisten apuna takaamassa kansalaisten turvallisuutta, Oinonen kirjoitti.
– Olen tavannut paljon kansalaisia, jotka ovat huolissaan turvallisuustilanteen heikentymisestä. Kyseessä on vakava ilmiö, sillä raiskaukset ja seksuaaliset ahdistelut ovat lisääntyneet turvapaikanhakijoiden määrän kasvaessa. Sen takia tarvitaan kansalaispartioita, joiden toiminta on oltava laillista ja irti kaikesta rasismista, Suomen Uutisten tavoittama Oinonen korostaa.
Poliisijohto vähättelee turvallisuustilannetta
Oinonen hämmästeli kirjoituksessaan, että miksi Itä-Suomen ylin poliisijohto vähättelee vapaaehtoisten kansalaispartioiden tarpeellisuutta ja kehuu miten turvallisesti Suomessa voi liikkua ulkona. Oinonen toi esille vakavan rikoksen, jotta kansalaisten kokemaa vakavaa turvallisuustilannetta ei vähäteltäisi poliisin tai median puolelta.
– Jos liikkuminen on turvallista, niin miten on selitettävissä ne raiskaus- ja ahdistelutapaukset, joita jatkuvasti tapahtuu. Viime viikolla 15-vuotias tyttö raiskattiin Kuopiossa ja vahvasti epäiltynä on turvapaikanhakija, Oinonen kirjoitti.
Kuuli tutkinnasta toimittajalta
Itä-Suomen poliisi julkaisi torstaiaamuna tiedotteen, jonka mukaan se tutkii Oinosen väitteen todenperäisyyden Kuopiossa tapahtuneesta raiskauksesta. Poliisilla ei ollut tiedossa kyseistä raiskaustapausta. Oinonen kuuli poliisitutkinnasta vasta toimittajalta.
– Eräs toimittaja soitti minulle torstaiaamuna ja kysyi, että tiedänkö poliisin tutkinnasta. Poliisista kukaan ei ollut kuitenkaan minuun yhteydessä ennen poliisitiedotteen julkaisemista. Tiedän kirjoittaneeni arasta aiheesta, Oinonen toteaa.
– Luin uutisen Savon Sanomista loppiaisena. Kirjoitin vahingossa raiskauksen uhrin iän ja tapahtuma-ajan väärin. Rikoksen vakavuutta kirjoituksen erhe ei kuitenkaan poista, Oinonen painottaa.
Oinosen mukaan seuraavan raiskaus- tai ahdistelutapauksen sattuessa syyttävän sormen voi huoletta osoittaa poliisivoimille ja lehdistölle, jotka hänen mielestään pimittävät oikeata tietoa ja yrittävät vähätellä ilmiön vakavuutta.
Poliisi: Asia on loppuunkäsitelty
Poliisin mukaan se tarjosi Oinoselle mahdollisuuden tulla asiassa kuulluksi joko puhelimitse, poliisiasemalla tai muussa paikassa. Oinosen mielestä hän selvitti asian riittävällä tavalla.
– Koen joutuneeni silmätikuksi kirjoitukseni takia. Välitin tiedotteen medialle, jossa kerroin käsittäneeni väärin tapahtuman ja sen ajankohdan. Se oli mielestäni riittävä toimenpide, vaikka poliisipartiokin kävi kysymässä lähdenkö kamarille kuultavaksi. Kunnon perusteluja minulle ei esitetty, Oinonen kertoo.
Poliisi välitti torstaina iltapäivällä tiedotteen, jonka mukaan asian selvittely on lopetettu ja siinä ei ole syytä aloittaa esitutkintaa. Suomen Uutiset ei tavoittanut poliisin edustajaa kommentoimaan tapahtunutta.
– Koko kohua ei olisi syntynyt, jos poliisi olisi ottanut minuun yhteyttä ennen kuin se julkaisi tiedotteen tutkinnasta. Arvostelin kirjoituksessani poliisin johtoporrasta. Toivottavasti se ei vaikuttanut poliisin menettelyyn. Minulla ei ole poliisin suhteen mitään hampaankolossa, mutta aion puhua ja kirjoittaa jatkossakin suoraan vaikeista asioista, Oinonen tähdentää.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen ihmettelee Naisasialiitto Unionin puheenjohtajan kommentointia

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Oinonen: ”kuulustelu-uutinen on ankka”

Raatikainen: Vastaanottokeskukset valvontaan, lisää poliiseja kaduille

Ruoho: Lasten ja naisten turvallisuusuhkien vähättelyn on loputtava!

Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot harhaanjohtavia”

Oulun valtuustossa ehdotetaan itsepuolustuskursseja naisille ja tytöille

Immonen: Turvapaikanhakijoiden liikkumisoikeutta rajoitettava

Ulkomaalaiset viihtyvät suomalaisvankiloissa: ”Olot kuin viiden tähden hotellissa”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää