

Kansanedustaja Arja Juvonen.
Onko hoitajan palkka ja eläke tabu – perussuomalaisten kysymys jäädytti peruspalveluministerin kyselytunnilla
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kysyi torstain kyselytunnilla hallitukselta pienituloisten ja pientä eläkettä saavien hoitajien tilanteesta sekä siitä, eikö palkkaus toimisi myös hoitoalan mielekkyyttä lisäävänä tekijänä. Hallituksen puolesta kysymyksiin sai vastata keskustan perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko.
Pienituloisten ja köyhien ikääntyvien naisten määrä kasvaa tulevaisuudessa ja he ovat juuri niitä palveluihin hakeutuvia myös tulevaisuuden vanhenevassa Suomessa, Juvonen muistutti.
– Vastatessaan kysymykseeni ministeri Saarikko yllätti täysin. Kissa näytti vieneen hänen kielensä, eikä hän suostunut vastaamaan kysymykseen hoitajien taloudellisesta tilanteesta yhtikäs mitään, Juvonen toteaa.
– Tiedän toki, että eduskunta ei päätä hoitajien palkoista, mutta olisi ministeri nyt voinut jotakin muutakin sanoa kuin vain kieltäytyä vastaamasta. Vaikkapa sen, että miten hoitoalalle hakeutumisen mielekkyyttä lisätään. Vastaamattomuudellaan keskustan ministeri Saarikko kumarsi elinkeinoelämän edun ajajille, mutta pyllisti hoitajille, Juvonen jatkaa.
Juvosen mielestä ministerin tökerö vastaamattomuus oli varsinainen hoitajan suolaus viikolla käydyn vanhuskeskustelun päätteeksi.
– Hoitajia suututtaa se, että heille tärkeälle asialle viitattiin kintaalla. Onko hoitajan palkka tai siitä tienatut eläkemuruset tabu? Sehän on avaintekijä, jolla saadaan hyvät ja pätevät hoitajat pysymään hoitoalalla.
”Kutsumus ei elätä hoitajaa”
Monet eläkkeellä olevat hoitajat käyvät myös edelleen tekemässä sijaisuuksia ja paikkaamassa näin puuttuvaa henkilöstöä hoitoalan arjessa.
– Heissä on valtava osaaminen, hiljainen tieto ja voimavara, Juvonen muistuttaa.
Juvonen toivoo Suomen näkevän hoitajansa sellaisessa valossa, mihin kuuluu myös asianmukainen palkkaus ja eläke.
– Vuorotyöstä tulee ansaita riihikuivaa rahaa, eikä murusia. Kutsumus ei elätä hoitajaa nuorena eikä vanhana, Juvonen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









