

Pixabay. Kuvituskuvaa.
Onko käynnissä pähkähulluuden SM-kisat? SDP kieltäisi bensa-autot, kokoomus kirii rinnalle viemällä lautaselta lihan ja maidon
HELSINKI | Ei ole uutinen eikä yllätys, että politiikan vasemman laidan elämäntapasääntelijät yrittävät riistää ihmisiltä valinnanvapauden, nelipyöräiset liikkumiskeinot, energian ja liharuoan. Mutta leuat loksahtivat Helsingin valtuustossa, kun merkittävä osa kokoomuksen ryhmästä repesi pahimpien kielto-Leenojen kööriin.
Vihreiden Atte Harjanne oli valtuustoaloitteessaan esittänyt, että kaupunki ottaa tavoitteeksi puolittaa liha- ja maitotuotteiden kulutus kaupunkikonsernissa vuoteen 2025 mennessä. Tavoitteen tukemiseksi valmistellaan kaupunkikonsernin kattava suunnitelma ja ohjeistus.
Asiaa aiemmin käsitellyt kaupunginhallitus oli todennut, ettei moiselle ohjeelle ole tarvetta. Mutta valtuuston kokouksessa asia kääntyi päälaelleen. Kaupunginhallituksen kanta sivuutettiin.
Kokoomusvaltuutetut Jenni Pajunen, Ted Apter, Matti Parpala ja Jaana Pelkonen painoivat punaista nappia, rajaten olennaisella tavalla tulevaisuuden helsinkiläisten mahdollisuuksia päättää itse siitä, mitä heidän lautasellaan on ja mitä siinä ei ole.
Valtuuston tasaisessa äänestyksessä äänin 42-39 päätettiin puolittaa Helsingin liha- ja maitotuotteiden kulutus kuudessa vuodessa.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän lainsäädäntösihteerinä toimiva valtuutettu Otto Meri oli allekirjoittanut aloitteen aiemmin.
Perussuomalaisten Nuutti Hyttinen, Mari Rantanen, Pia Kopra, Juhani Strandén ja Aleksi Niskanen äänestivät kieltoa vastaan.
Osa keskustan, RKP:n ja SDP:n valtuutetuista liittyi lihankieltäjiin. Toisin kuin tyttärensä Eveliina Heinäluoma, Eero Heinäluoma ei osannut päättää, kannattaako hän kieltoa vai ei. Hän äänesti ainoana tyhjää.
Äänestyskartta:

Korjaus 14.2.2019 klo 23:05: Otto Meri oli paikalla äänestyksessä. Hän äänesti kieltoa vastaan.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Matti Parpala Ted Apter Jenni Pajunen Liharuoka Otto Meri Jaana Pelkonen Eveliina Heinäluoma Juhani Stranden Aleksi Niskanen Pia Kopra Eero Heinäluoma Mari Rantanen Nuutti Hyttinen Ei-ole-todellista Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Marinin hallituksen aikaan tehty rahoitussopimus päättyy – UNRWA ei saa tukea enää Suomelta
Suomen ja palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n välillä Marinin hallituksen aikaan tehty monivuotinen rahoitussopimus päättyy, ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoo, että uutta tukisopimusta ei tehdä.

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kävi eilen läpi ulkomaankaupan ja kehityspolitiikan tuloksia. Hän kertoi, että kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävä lakkautetaan. Se tuo 280 000 euron vuosittaiset säästöt ulkoministeriön ylimmästä virkamiesjohdosta. Ministeri arvosteli ankarasti myös SDP:n uutta avausta veronkorotuksista, jota Tavio pitää hyökkäyksenä kansankapitalismia vastaan.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












