

LEHTIKUVA
Onko Yleisradio riippumaton ja reilusti moniääninen?
Yleisradion uusi hallintoneuvosto kävi keskustelua julkisrahoitteisen median tehtävästä. Yle kertoo olevansa riippumaton ja moniääninen. Perussuomalaisten mielestä yhtiön periaatteet eivät täysin toteudu, kun katsoo esimerkiksi yhtiön viimekesäistä uutisointia.
Yleisradion uuden hallintoneuvoston kokouksessa perussuomalaisia edustivat Jari Ronkainen (varapuheenjohtaja), Teemu Keskisarja, Jaana Strandman, Joakim Vigelius ja Timo Vornanen.
Toimittajilla oma maailmankatsomus
Keskustelua käytiin julkisrahoitteisen median tehtävästä. ”Koko kansan” Yle on strategialtaan ”kaikille yhteinen, jokaiselle oma” sekä riippumaton ja moniääninen. Se ”ei asetu journalismissaan osapuoleksi” vaan vahvistaa ”ymmärrystä toisistamme”.
– Perussuomalaisten mielestä periaatteet eivät täysin toteudu. Ylen on syytä varoa politisoitumista ja muoti-ideologioiden ylivaltaa. Kaikki yle-veron maksajat tuskin kokevat uutisointia puolueettomaksi, hallintoneuvoston perussuomalaiset jäsenet toteava.
– Toimittajilla on maailmankatsomuksensa, jota he eivät voi jättää työpaikan naulakkoon. Yle ei kiellä arvojen ja ”sydämenasioiden” vaikutusta ohjelmiin. Tämä on pohjimmiltaan hyväksyttävää jokaisessa tiedotusvälineessä. Hallintoneuvosto ei havittele sensorin roolia.
Vaientamista ja yletöntä kaiuttamista
Perussuomalaiset haluavat kuitenkin selvennystä siihen, mitä tarkoittaa Ylen ”moniäänisyys”.
– Heikoimmillaan siihen liittyy vaientamista ja yletöntä kaiuttamista. Toimittajat pitävät erittäin kovaa ääntä suomalaisten rasismista. Maahanmuuton ongelmat ovat vähemmän esillä.
– Kesällä 2023 Yle vaikutti jopa somekohujen osapuolelta, perussuomalaiset huomauttavat.
Puolueiden kohtelu ei ole tasapuolista
Perussuomalaiset toivovat äänien reilua moninaistumista.
– Kuuluvuudessa on tällä hetkellä katveita. Syystä tai toisesta puolueiden kohtelussa ei päde tasapuolisuus.
– Yleisradion kannattaa kohentaa talon sisäistä sananvapautta. Jos joku yleläinen paheksuu monikulttuuria, islamisaatiota ja ilmastotoimia, hänen mielipiteensä olkoon yhtä arvokas kuin näiden ilmiöiden ylistäjien, perussuomalaiset toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- julkisrahoitteinen media somekohut Timo Vornanen Jaana Strandman Joakim Vigelius ilmastotoimet politisoituminen Teemu Keskisarja tasapuolisuus hallintoneuvosto Yleisradio vaientaminen toimittajat puolueettomuus puolueet Islamisaatio Monikulttuuri Jari Ronkainen perussuomalaiset maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle markkinoi vimmatusti hallituksen vastaista mielenosoitusta, tilaisuuden juontaa Ylelle pitkään työskennellyt aktivistitoimittaja – suoraan vihreiden valtuustoryhmästä

Yle piti Purraa koskevaa karkeaa asiavirhettä näkyvillä viikkotolkulla – varmisti virheellisen tiedon kulkeutumisen ulkomaisiin medioihin ja esti sen korjaamisen

Päivän woke-pläjäys: Yleisradion jälkiviisas pahoitti mielensä hallituskokoonpanosta – ”Me ollaan sokeita sille, miten valkoiselta virallinen Suomi näyttää”

Ylen uusi vaalikone räikeästi epätasapainossa – perussuomalaisten poliittinen linja on pyritty häivyttämään pois

Vankeuteen tuomitulla halal-teurastajalla irakilaistausta – muuttui Ylen uutistoimituksessa ”pohjalaismieheksi”

Teemu Keskisarjan kolumni: Nuorten korkeakouluopiskelijoiden kärsimykset

EU-parlamentti äänesti median vapaudesta: Minkään maan yleisradio ei voi olla puolueiden propagandakone

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Suomi surkastuu, tyhmistyy ja tuhoutuu

Miten vältetään Ruotsin tie, Yle kysyi presidenttiehdokkailta – paitsi siltä yhdeltä, jonka nimen varmaan arvaatkin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.