Orpo: Rauman kaupunginjohtajan pakkoliitospuhe ”realistin puhetta”

22.07.2013 |15:08

Sote-työryhmän taannoinen puheenjohtaja Petteri Orpo (kok.) pitää Rauman kaupunginjohtaja Kari Kosken puheita kuntien pakkoliitoksista realistin puheina ja hätähuutona kovien paineiden alla.

Orpo otti asiaan kantaa Yle Uutisten haastattelussa.
– Pidän tätä realistin puheena siitä, että on pakko tehdä jotain. Mutta meillä Suomessa yleinen ilmapiiri on, että ainakaan pakolla ei saa tehdä kuntaliitoksia. Sen takia on valittu vapaaehtoisuuden tie. Toivon todella, että kuntapäättäjät katsovat oman kuntansa tulevaisuuteen, viisi tai kymmenen vuotta pidemmälle, Orpo sanoo Ylen mukaan.
Koski sanoi PoriAreenan yhteydessä, että valtion on otettava määrätietoinen johtajan ote, jos kuntaliitokset eivät etene. Vapaaehtoisuuteen perustuva kuntarakenneuudistus on kaupunginjohtaja Kosken mukaan huono.
– Kuntaliitokset eivät ilman pakkopäätöstä etene. Kunnat haluavat pysyä itsenäisinä niin kauan kun henki pihisee – ja toistaiseksi henki pihisee, Koski sanoi Ylelle.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
10.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää