

LEHTIKUVA
Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot harhaanjohtavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén ihmettelee poliisihallituksen tapaa kertoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista. – En ymmärrä logiikkaa, jonka mukaan poliisihallitus kommentoi raiskausten määrää vähäiseksi. Turvapaikanhakijoiden tekemien raiskausten määrä on järkyttävän korkea.
Poliisihallitus kertoi tänään pidetyssä tiedotustilaisuudessa turvapaikanhakijoiden rikostilastoista. Kolmeatoista epäillään raiskauksesta ja kahtatoista törkeästä raiskauksesta. Seksuaalisesta ahdistelusta on epäiltynä kaksikymmentäkaksi turvapaikanhakijaa ja kahta epäillään pakottamisesta seksuaaliseen tekoon.
Poliisihallitus kommentoi turvapaikanhakijoiden tekemien seksuaalirikosten määrää vähäiseksi.
Kaikki eivät ole jääneet kiinni
Perussuomalaisten kansanedustaja ja komisario Tom Packalén huomauttaa, että luvut kertovat vain poliisin tietoon tulleista rikoksista: tilastossa ei kerrota, kuinka moni tuhannesta rikosilmoituksesta on selvinnyt, eli tekijä on jäänyt kiinni. Tällöin rikosilmoituksesta ei selviä tekijän kansalaisuus.
– On eri asia puhua raiskauksesta kiinni jääneistä henkilöistä kuin siitä, kuinka monta rikosilmoitusta raiskauksista on tehty.
Packalén sanoo, että poliisihallituksen tilastoista saa helposti sellaisen kuvan, jossa tuhannesta raiskaukseen epäillystä parisenkymmentä olisi turvapaikanhakijoita, ja että loput tekijöistä olisivat kantasuomalaisia tai ulkomaalaisia.
– Vaikka Suomen poliisi onkin hyvä, läheskään kaikissa raiskausrikoksissa ei saada tekijää kiinni. Sen vuoksi voin sanoa varmuudella, että raiskausrikoksista huomattavasti suurempi osa on turvapaikanhakijoiden tekemiä kuin vain parisenkymmentä. Kukaan ei tiedä varmaa totuutta.
Poliisihallituksesta ei tavoitettu ketään kommentoimaan asiaa.
Moni raiskaus jää ilmoittamatta
Packalén kritisoi myös poliisihallituksen tapaa kertoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista.
– Ymmärrän sen, ettei poliisi saa lietsota vihaa, mutta en ymmärrä logiikkaa, jonka mukaan poliisihallitus kommentoi raiskausten määrää vähäiseksi. Turvapaikanhakijoiden tekemien raiskausten määrä on järkyttävän korkea, Packalén sanoo.
Viime vuoden aikana Helsingissä tapahtui neljätoista raiskausta julkisella paikalla.
– Kaikissa näissä tekijä oli ulkomaalaistaustainen, mutta selvittämättömissä tapauksissa ei voida sanoa varmuudella, oliko tekijä ulkomaalainen vai turvapaikanhakija.
Packalén muistuttaa myös raiskausrikosten ilmoitusprosentista: moni raiskausrikos ei päädy poliisin tietoon laisinkaan.
– Raiskaukset ovat piilorikollisuutta. Uhri kertoo asiasta vain lähipiirille tai raiskauskriisikeskukseen.
Tilastointi sekavaa
Myös perussuomalaisten Helsingin varavaltuutettu Mari Rantanen kommentoi poliisihallituksen tiedotustilaisuutta. Hän pohtii, onko poliisilla tiedossa koko vuonna tehdyt turvapaikanhakijan tekemät raiskausrikokset.
– On syytä kysyä, julkistiko poliisi tänään tietoja, jotka ovat vain kahdelta kuukaudelta eli marraskuun alusta joulukuun loppuun?
Poliisihallituksen poliisitarkastaja Mia Poutanen kertoi medialle viime marraskuussa, että ennen vuoden 2015 marraskuuta turvapaikanhakijoita ei ole voitu merkitä rikosilmoitukseen erikseen.
– Tietojärjestelmässä ei ollut kohtaa turvapaikanhakijan merkinnälle.
Myös sosiaalisessa mediassa pohditaan, kuinka kattavia tilastot ovat. Poliisihallituksen mukaan turvapaikanhakijan tekemät seksuaalirikostilastot ovat koko vuodelta. Ennen järjestelmän muutosta poliisi merkitsi turvapaikanhakijan rikosilmoitukseen Maahanmuuttoviraston (Migri) antamalla koodilla.
Tänään esitettyjen tilastojen mukaan poliisin tietoon tuli viime vuonna kaikkiaan 926 rikosta, joissa tekijöiksi epäillään turvapaikanhakijoita.
Kuvassa: Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi afganistanilaisen Ramin Azimin viime marraskuussa elinkautiseen vankeuteen porilaisen lenkkeilijätytön murhasta. Tuomittu on Suomessa oleskeluluvalla.
VERA MIETTINEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen katupartioiden kieltämisestä: ”Järjellinen keskustelu unohtunut – tuntuu olevan hysteerikoille kiireellinen asia”

Maahanmuutto heikentänyt suomalaisten turvallisuudentunnetta

Oinonen: ”Jos liikkuminen on turvallista, niin millä selitetään jatkuvat raiskaukset ja ahdistelut?”

Turvapaikanhakijaa epäillään tuhotyöstä – PS-kansanedustaja: Rikollisia ei pidä palkita turvapaikalla

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Raatikainen: Vastaanottokeskukset valvontaan, lisää poliiseja kaduille

Ruoho: Lasten ja naisten turvallisuusuhkien vähättelyn on loputtava!

Elo: Turvapaikat määräaikaisiksi – palautukset koskemaan myös perheenyhdistämisiä

Oulun valtuustossa ehdotetaan itsepuolustuskursseja naisille ja tytöille
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.