

LEHTIKUVA
Peltokangas: Vihreät lyö surutta suomalaista maanviljelijää
Samaan aikaan kun muu hallitus puhuu kauniisti huoltovarmuuden turvaamisesta ja huolesta työvoiman saamiseen maatalouden käyttöön nyt kriisiaikana, syyttävät vihreät suomalaisia maanviljelijöitä Itämeren saastuttamisesta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas.
Eduskunnan täysistunnon lähetekeskustelussa (6.5.) käsiteltiin hallituksen esitystä vesienhoidon ja merenhoidon järjestämisestä annetun lain muuttamisesta.
– Yksi vihreiden ”lempilapsista” syyllistämään suomalaista maataloutta Itämeren rehevöitymisestä, sanoo Mauri Peltokangas.
– Samalla kun muu hallitus kauniisti puhuu huoltovarmuuden turvaamisesta ja huolesta työvoiman saamiseen maatalouden käyttöön nyt kriisiaikana, lyö vihreät surutta suomalaista maanviljelijää, väittäen juuri suomalaisen maajussin olevan syy Itämeren huonoon kuntoon.
Vihreää agendaa ilman faktapohjaa
Peltokangas ihmettelee, että Pohjanmaalla, joka on Suomen voimakkaimpia vilja-aittoja, ei samaa ongelmaa Pohjanlahdessa ole.
– Miten voi olla mahdollista, että sama luonto etelärannikolta Keski-Pohjanmaan kauniille rannikkoseuduille on niin erilaista, että meidän Pohjanlahtemme on hyväkuntoinen ja Itämeri maatalouden saastuttama? Haluaisin todellakin vastauksen tähän kysymykseen, Peltokangas painottaa.
– Vai onko meillä tilanne se, että tällaista vihreää poliittista agendaa tukeaksemme, otamme nämä asiat esiin, mutta ilman sitä faktaa, että Itämerta saastuttavat myös kaikki muutkin yhdeksän valtiota – ja sieltä tulee paljon enemmän roinaa Itämereen kuin mitä Suomi ikään kykenee tuottamaan.
Puhdasta kotimaista ruokaa
Peltokangas vaatii, että asioissa edetään faktapohjalta ja jätetään maanviljelijöiden syyllistäminen vähemmälle.
– Annetaan viljelijöille ne eväät ja ne lääkkeet, millä maatalous turvataan. Väitän, että suomalainen maanviljelijä on yksi maailman vastuullisimmista viljelijöistä – on ollut sitä aina ja on tänä päivänä edelläkävijä, mitä tulee luonnonsuojeluun.
– Jos me luomme samanlaiset pelisäännöt omaan maanviljelykseen kuten Keski-Euroopassa, voimme olla ylpeitä siitä, että omat maataloustuottajat tuottavat meille puhdasta kotimaista ruokaa, Peltokangas jatkaa.
Peltokankaan mukaan vihreät toistavat mantran tavoin maatalouden olevan se syy vesien rehevöitymiseen, eikä heille ole muuta totuutta. Hän toivoo positiivisuutta asioiden hoitoon pelkän syyllistämisen sijaan.
– Toivotan kaikille maanviljelijöille jaksamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Hallituksen budjettiesitys on kuin märkä rätti maanviljelijöiden kasvoille

Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä

Hallitus avaa työmarkkinoita ulkomaiselle halpatyövoimalle koronakriisin varjolla – ”Viljelijöitä höynäytettiin pahan kerran”

Tommi on turhaan etsinyt töitä jo kuusi vuotta: ”Suomessa ei ole mitään työvoimapulaa, vaan meillä on pulaa oikeista työpaikoista, joihin pitäisi työllistää suomalaisia”

Osa maaseudun pienyrityksistä jäämässä ilman koronatukea – Juuso vaatii asiaan korjausta

Maataloustuotannon seuraavan kasvukauden varmuusvarastojen tulee olla riittävät

Reijonen: Lähiruuan käyttö vahvistaisi omavaraisuuttamme, huoltovarmuutta ja maaseudun elinvoimaisuutta

Perussuomalaiset Naiset: Maaseudun elinkeinot on turvattava – suomalaiselle ruoantuotannolle kunnianpalautus

Antikainen: ”Suomen luonnonsuojeluliiton Pohjois-Karjalan piiri, jättäkää viljelijät rauhaan!”
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









