

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset edustajat: Työperäisen maahanmuuton lisääminen on järjetön ratkaisu
Elinkeinoelämän keskusliitto esitti alkuviikolla, että Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 työperäistä maahanmuuttajaa. Perussuomalaisten työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsenet Mikko Lundén, Miko Bergbom, Jorma Piisinen ja Anne Rintamäki pitävät esitystä vastuuttomana etenkin tilanteessa, jossa työttömyyden kasvusta lähes puolet selittyy maahanmuuttajilla.
On pakko ihmetellä, missä on EK:n luottamus suomalaiseen työvoimaan? Työvoiman määrä on viime vuosina kasvanut. Ei Suomella ole mitään tarvetta moninkertaistaa työperäistä maahanmuuttoa varsinkaan, kun se usein suuntautuu matalapalkka-aloille, kansanedustaja Mikko Lundén toteaa.
– Meillä on maassa yli 300 000 työtöntä ja tähän ongelmaan vastaukseksi tarjotaan työttömyyttä ruokkivaa maahanmuuttoa? Tämä ei käy perussuomalaisille. Ensin pitää työllistää maassa jo olevat, toteaa kansanedustaja Miko Bergbom.
Perheenyhdistämiset lisäävät tulijoiden määrää
Hallitus on kautensa aikana tehnyt kiristyksiä työperäisen maahanmuuton puolelle muun muassa säätämällä vähintään 1 600 euron palkkarajan sekä kolmen/kuuden kuukauden säännön.
Perussuomalaiset edustajat toteavat kuitenkin, että paljon on vielä tehtävä muun muassa tulorajojen ja perheenyhdistämisten suhteen.
– Suomalainen työperäistä maahanmuuttoa koskeva lainsäädäntö ei ole vielä pohjoismaisella tasolla. Pitää myös tiedostaa, että EK:n ehdotuksessa ei ole huomioitu mahdollisia perheenjäseniä, jotka usein päätyvät sosiaaliturvaan varaan. Todellinen tulijoiden määrä olisi siis paljon enemmän kuin EK:n esittämä 45 000, muistuttaa kansanedustaja Jorma Piisinen.
Työperäinen hyväksikäyttö polkee työehtoja
Eduskunnan käsittelyssä on parhaillaan hallituksen esitys työperäisen hyväksikäytön ja kiskonnan kitkemiseksi. Esitys on saanut laajan tuen yli puoluerajojen.
– Työperäinen hyväksikäyttö, kiskonta ja matalapalkkamaahanmuutto polkevat suomalaisten palkkatasoa ja työehtoja. Tähän ongelmaan tarvitaan järeitä toimia. Perussuomalaiset puolustaa suomalaista duunaria elinkeinoelämän maahanmuuttolobbareiden ja punavihreän kotouttamisteollisuuden juonia vastaan, linjaa kansanedustaja Anne Rintamäki.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Anne Rintamäki työvoiman hyväksikäyttö Jorma Piisinen tulorajat Miko Bergbom Mikko Lunden matalapalkka-alat halpatyövoima Työperäinen maahanmuutto EK Perheenyhdistäminen Sosiaaliturva perussuomalaiset työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Grönroos EK:n maahanmuuttohaihattelusta: ”Elinkeinoelämän toiminta on kuvottavaa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kysyy, miksi elinkeinoelämä ajaa hullun lailla massamaahanmuuttoa. Vastausta ei tarvitse hakea kaukaa, sillä tuore Etlan muistio paljastaa syyn häpeilemättä itse: elinkeinoelämä on valmis repimään hajalle suomalaisen luottamukseen perustuvan turvallisen yhteiskunnan, sillä se saa maahanmuuton kautta halpatyövoimaa ja uusia kuluttajia.

PS-Nuoriso: Elinkeinoelämä tavoittelee työväestönvaihtoa – irtisanoutuvatko sinipunaa haikailevat kokoomus ja SDP?
PS-Nuorison mukaan EK:n kaavailema maahanmuutto-ohjelma johtaisi toteutuessaan ennennäkemättömään väestömullistukseen, jonka yhteydessä suomalaiset työntekijät käytännössä korvattaisiin työmarkkinoilla ulkomaisella halpatyövoimalla.

Helsingin kauppakamaripomo hehkuttaa maahanmuuton hyötyjä elinkeinoelämälle – veronmaksaja kuittaa silti laskun
Helsingin seudun kauppakamarin toimitusjohtaja Pia Pakarinen hehkuttaa kolumnissaan, kuinka ulkomaalaisväestön kasvuun perustuva muuttovoitto lisää tarvetta muun muassa asunnoille ja palveluille. Hän jättää kuitenkin mainitsematta, että veronmaksaja joutuu maksamaan suurimman osan kustannuksista.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Etla lobbaa rajoittamattoman maahanmuuton puolesta – Suomen Perustan toiminnanjohtaja: Elinkeinoelämän lobbareiden propaganda avointen rajojen puolesta on täysin häpeämätöntä
Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tämänpäiväisen ulostulon mukaan ”maahanmuuton vaikutus julkiselle sektorille on positiivinen – vaikutus talouskasvuun riippuu siitä, nostaako maahanmuutto Suomen osaamistasoa ja innovatiivisuutta”. Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos pitää tuoreessa Facebook-kirjoituksessaan elinkeinoelämän lobbarien propagandaa avointen rajojen puolesta täysin häpeämättömänä.

Purra varoittaa: Maahanmuutto heikentää eläkejärjestelmän kestävyyttä entisestään ikääntyvän väestön ohella
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa, että maahanmuutto uhkaa heikentää Suomen eläkejärjestelmän kestävyyttä ja luo valtavan paineen julkiselle taloudelle. Ulkomailla syntyneiden lyhyet työurat ja korkea riippuvuus takuueläkkeestä kasvattavat veronmaksajien taakkaa pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












