Artikkeli kuva

Matias Turkkila

Perussuomalaiset estäisi turvetuotannon alasajon

16.09.2014 |21:19

Perussuomalaiset ajautuivat tänään ristiriitatilanteeseen Suomen ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa hahmottelevan ns. Peikko-komitean kanssa. Kansanedustajat Pirkko Mattila (ps.) ja Kaj Turunen (ps.) harkitsivat vakavasti komitean jättämistä, mutta ilmoittivat illan pitkäksi venyneiden keskustelujen jälkeen pysyvänsä vielä toistaiseksi komiteassa mukana. Suurin kiistakapula on turpeentuotannon jatkuvuus Suomessa, jota perussuomalaiset voimakkaasti tukee.

Parlamentaarinen Peikko-komitea toimii elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren johdolla, ja se hahmottelee Suomen ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa vuoteen 2050 saakka. Komitea pyrkii yksimieliseen loppuraporttiin.

Turve kiistakapulana

Turve olisi olennainen tapa energiapolitiikan uudistuksessa, jossa 8,5 miljardin euron tuontienergia korvattaisiin kotimaisilla energianlähteillä. Suomi on kuitenkin sitoutunut asiaan liittyviin kansainvälisiin velvoitteisiin. Suomi on sitoutunut korvaamaan 80 prosenttia hiilipäästöistä vuoden 1990 tasosta.

Mattila kehuu työryhmän tavoitteita ylipäätään ottaen kunnianhimoisiksi ja laaja-alaisiksi. Turpeen kohdalla ollaan kuitenkin nyt täpärällä.

– Tulisi miettiä singnaalia, joka yrittäjille lähetetään. Jos kerrotaan, että turpeesta luovutaan, kukaan ei investoi alalle, koska sitä pidetään silloin auringonlaskun alana, Mattila sanoo.

Turunen sanoo odottavansa tukea puolueelta, jota on pidetty perinteisesti maaseudun etujen ajajana, mutta eipä hyvältä näytä.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää