Artikkeli kuva

Matias Turkkila

Perussuomalaiset estäisi turvetuotannon alasajon

16.09.2014 |21:19

Perussuomalaiset ajautuivat tänään ristiriitatilanteeseen Suomen ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa hahmottelevan ns. Peikko-komitean kanssa. Kansanedustajat Pirkko Mattila (ps.) ja Kaj Turunen (ps.) harkitsivat vakavasti komitean jättämistä, mutta ilmoittivat illan pitkäksi venyneiden keskustelujen jälkeen pysyvänsä vielä toistaiseksi komiteassa mukana. Suurin kiistakapula on turpeentuotannon jatkuvuus Suomessa, jota perussuomalaiset voimakkaasti tukee.

Parlamentaarinen Peikko-komitea toimii elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren johdolla, ja se hahmottelee Suomen ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa vuoteen 2050 saakka. Komitea pyrkii yksimieliseen loppuraporttiin.

Turve kiistakapulana

Turve olisi olennainen tapa energiapolitiikan uudistuksessa, jossa 8,5 miljardin euron tuontienergia korvattaisiin kotimaisilla energianlähteillä. Suomi on kuitenkin sitoutunut asiaan liittyviin kansainvälisiin velvoitteisiin. Suomi on sitoutunut korvaamaan 80 prosenttia hiilipäästöistä vuoden 1990 tasosta.

Mattila kehuu työryhmän tavoitteita ylipäätään ottaen kunnianhimoisiksi ja laaja-alaisiksi. Turpeen kohdalla ollaan kuitenkin nyt täpärällä.

– Tulisi miettiä singnaalia, joka yrittäjille lähetetään. Jos kerrotaan, että turpeesta luovutaan, kukaan ei investoi alalle, koska sitä pidetään silloin auringonlaskun alana, Mattila sanoo.

Turunen sanoo odottavansa tukea puolueelta, jota on pidetty perinteisesti maaseudun etujen ajajana, mutta eipä hyvältä näytä.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
9.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää