

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ja Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Pasi Holm esittelemässä tutkimusta hallituksen ilmastotoimien kustannuksista kotitalouksille. / MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset haluaa vahvistaa kotitalouksien ostovoimaa alentamalla sähkön ja polttoaineiden veroja 25 prosentilla – “Tämäkin on arvovalinta”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että 25 prosentin veronalennuksilla helpotettaisiin merkittävästi eläkeläisten, pieni- kuin keskituloisten palkansaajien sekä ennen kaikkea lapsiperheiden jokapäiväistä arkea. Verokertymävaikutus olisi vajaa miljardi euroa.
Aluevaaleihin on enää kaksi kuukautta. Vaalit ovat rahamäärältään ja alueille siirtyvien tehtävien kannalta erittäin tärkeät.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra totesi Tuumaustunnilla, että valitettavasti koko uudistus ja vaalit yritetään saada vaikuttamaan teknisiltä ja uuvuttavilta.
– Luulen, että tämä on tarkoituskin. Mitä vähemmän kansalaiset äänestävät, sitä helpommin vanhat puolueet, etenkin se yksi, pääsee tekemään silmänkääntötemppujaan.
Perussuomalaiset julkaisee aluevaaliohjelmansa joulukuun alussa. Puoluejohto jatkaa myös Suomen kiertämistä jokaisena viikonloppuna.
– Perussuomalaiset ei puolusta tulevissa vaaleissa puolueiden hillotolppia vaan kansalaisen palveluita, veronmaksajan rahoja ja suomalaisen terveyttä ja henkeä, Purra vakuuttaa.
Hallitus ilmastokurjistaa ja tekee haittaa maan asukkaille
Tällä hetkellä maailman kunnianhimoisimman ilmastokurjistamisen hallitus tekee innolla toimia, joista ei ole ilmastolle mitään hyötyä, mutta joista on merkittävää haittaa sille ainoalle asialle, jota hallituksen pitäisi puolustaa, eli maallemme ja sen asukkaille.
– Yksikään muu puolue lisäksemme ei puhu näiden toimien kustannuksista, kokonaisuudesta ja konkreettisista seurauksista. llmastopolitiikka nostaa autoilun ja asumisen hintaa, ruoan hintaa, muun liikkumisen hintaa, yrittämisen hintaa, teollisuuden hintaa.
– Aluevaalien jälkeen keväällä tulemme näkemään hallituksen uusia ilmastotoimia, niin sanotusti ”tutkimukseen ja asiantuntijatietoon perustuen”. Tämä johtuu siitä, että hallitus jäi budjettineuvotteluissa vihreiden vangiksi, koska papereihin kirjattiin varauma uusista toimista, mikäli tarvittaviin päästövähennyksiin ei vihreiden nimittämien asiantuntijoiden mielestä ole päästy, Purra sanoo.
Samaan aikaan EU painaa yhä kiihtyvällä vauhdilla ilmastotoimia. Purra huomauttaa, että unionin valtavassa ”Fit for 55”-ilmastopaketissa on useita esityksiä, jotka ovat vahingollisia Suomelle.
– Pelkästään ilmastopaketin esityksistä yksi, päästökaupan laajentaminen, nostaa suomalaisten yritysten ja kotitalouksien kustannuksia puolellatoista miljardilla vuodessa. Suomesta karkaava teollisuus ei vähennä globaaleja päästöjä, se lisää niitä.
– Vaikutukset tieliikenteen ja rakennusten lämmityksen osalta kohdistuvat voimakkaasti pieni- ja keskituloisiin kotitalouksiin. EU:n ilmastotoimia viedään tismalleen samaan suuntaan kuin mihin kertaluonteiseksi ja tarkkarajaiseksi väitetty elpymispaketti meitä ohjasivat – fiskaaliunioniin. Suomalaiselle tulee yhä enemmän maksettavaa, ensin omat kasvaneet laskut, sitten vielä päälle eurooppalaisten laskuja.
Ilmastokurjistaminen etenee, kun ostovoima heikkenee
Ilmastotoimin nouseva autoilun ja lämmittämisen hinta asettaa kansalaiset keskenään epätasa-arvoiseen asemaan, koska korotukset vaikuttavat erityisesti työssäkäyviin ja syrjäseuduilla asuviin.
– Vaikka liikenne etenee voimakkaasti sähköiseen suuntaan, ei suurella osalla ihmisistä ole minkäänlaisia mahdollisuuksia hankkia uutta vähäpäästöisellä teknologialla varustettua autoa. He eivät myöskään hyödy hallituksen sähköautoilijoille annettavista kannusteista ja verohelpotuksista. Ilmastokurjistaminen etenee, kun ostovoima heikkenee.
– Perussuomalaiset puolustaa kansalaisen toimeentuloa ja veronmaksajan asemaa. Kokonaisveroasteemme on jo liian korkea – ei sitä voi nostaa enempää ilmastotoimilla. Hallituksen kunnianhimo lisää kansalaisen kustannuksia, kiristää verotusta ja lisää velkaa. Samalla se lisää kustannuksia monenlaisille yrityksille, jotka eivät ole saamapuolella vihreässä siirtymässä, Purra sanoo.
Vaikka rahat ovat loppu ja epävarmuus kasvaa, koskaan ei mene niin huonosti, ettei hallitus pitäisi kiinni maailman kunnianhimoisimmasta hiilineutraalisuustavoitteestaan. Purra kuitenkin huomauttaa, että asetetut aikataulut ovat mahdottomia, koska ne nostavat energian hinnat, erityisesti sähkön ja fossiilisten polttoaineiden hinnat, korkeammalle kuin kansalaisten ja teollisuuden maksukyky sallivat.
Perussuomalaiset vaatii, että tavoitteita maltillistetaan.
– Hiilineutraalisuustavoite on siirrettävä vuoteen 2050 eli samaan vuoteen kuin EU:n tavoite. Aikataulun asettaminen samaksi kuin kilpailijamaissa parantaisi huomattavasti Suomen suhteellista kilpailukykyä, Purra toteaa.
Suomen hyvinvointi perustuu menestyvään teollisuuteen
Purra korostaa, että vaikka hallitus ei sitä millään halua tunnustaa, hyvinvointimme perustuu pitkälti monipuoliseen, elinvoimaiseen ja menestyvään teollisuuteen. Tämä mahdollistaa hyvinvoinnin rahoittavat työpaikat ja yksityisten ja julkisten palvelujen kehittämisen.
– Vihreään osaamiseen ja ilmastovientiin syntyy toki uusia työpaikkoja, etenkin julkisen rahan voimakkaasti kannustamana, mutta tämä yksin ei riitä. Meidän on huolehdittava perusvientisektoreidemme mahdollisuuksista toimia ja kilpailla.
– Siirtämällä hiilineutraalisuustavoite uuteen tavoitevuoteen 2050 saadaan liian nopeaan siirtymään suunniteltuja miljardeja ohjattua sähkö- ja polttoaineveron alentamiseen. Näin saamme kuljetuskustannuksia kilpailijamaiden tasolle ja kohennamme merkittävästi perheiden ostovoimaa, kun arjen elinkustannuksiin vaikuttavat sähkön, bensan sekä dieselin hinnat laskevat. Tämä rauhoittaisi myös palkkapaineita ja helpottaisi pienituloisia. Kipurajan ylittänyt autoilun hinta tekee myös työnteosta entistä kalliimpaa eikä ainakaan kannusta ottamaan työtä vastaan.
Perussuomalaiset katsoo, että kotitalouksien ostovoimaa voidaan kohentaa laskemalla sähkö- ja polttoaineiden veroja.
– Jos veron alennus olisi 25 prosenttia, sen verokertymävaikutus olisi vajaa miljardi euroa. Veronalennuksilla helpotettaisiin merkittävästi eläkeläisten, pieni- ja keskituloisten palkansaajien sekä ennen kaikkea lapsiperheiden jokapäiväistä arkea. Tämäkin on arvovalinta – suomalainen ensin vai maailman parantaminen ja poseeraus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hiilineutraalisuustavoite ilmastokurjistaminen vihreä siirtymä verokertymä asuminen ja liikkuminen polttoaineiden hinta työpaikat pieni- ja keskituloiset veronmaksajat hyvinvointi elinkustannukset Riikka Purra Eläkeläiset perussuomalaiset hallitus verotus Teollisuus EU lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sote-uudistus syöksee kunnat entistä suurempaan ahdinkoon – Purra: Keskustan eloonjäämiskamppailu tulee kansalaisille kalliiksi

Puisto: EU:n sosiaalinen ilmastorahasto on torjuttava – “Emme voi lähteä mukaan eurooppalaisen sosiaaliturvan maksamiseen”

Lulu Ranne: Veroja kevennettävä, suomalaisten hyvinvoinnin kannalta epäoleellisista ja vahingollisista toiminnoista ja menoista on luovuttava

Purra: Suomen hiilineutraalisuustavoite siirrettävä vuoteen 2050 – ”Hallitus ei saa hyväksyä uusia EU-tukipaketteja”

Purra: Perussuomalaiset haluaa tehdä sellaista politiikkaa, joka hyödyttää ja auttaa suomalaisia – ennen kuin rahaa lykätään mihinkään muualle

Purra: Seuraava yhteisvastuullinen, tulonsiirtoihin ja velkaan perustuva EU-paketti syötetään ilmastonmuutoksen vastaisen taistelun teemalla – ”Suomalaisten tehtävä on maksaa”

Hallitus ajautui taas riitaan maakuntaverosta – perussuomalaisilla selkeän kielteinen linja uuteen verotuksen tasoon: ”Verokarhu on kyltymätön”

Ruotsin valtiopäivät hyväksyi opposition budjetin: Liikennepolttoaineiden ja ansiotulojen verotusta kevennetään – kansalaisten turvallisuutta lisätään

Ruotsi näyttää jälleen Suomelle mallia – Koponen: “Meillä hallitus jatkaa työntekoa vähättelevää ja kansalaisia kurjistavaa linjaa”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.