

PS ARKISTO
Perussuomalaiset jatkaa gallupien kärjessä – kannatusta tulee nyt tasaisesti kaikilta ryhmiltä ja kaiken ikäisiltä
Kannatuskyselyt osoittavat, että perussuomalainen realismi talous-, ilmasto-, maahanmuutto- ja EU-kysymyksissä yhdistää suomalaisia ennen näkemättömällä tavalla, Matti Putkonen sanoo.
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen esitteli maanantaina Tuumaustunnilla tarkempia lukuja perussuomalaisten kannatusnousun takana.
– Tuoreimmissa gallupeissa perussuomalaiset ovat työväestön ykköspuolue yli 37 % kannatuksella, alempien toimihenkilöiden ykköspuolue noin 21 % ja työttömien ykköspuolue yli 28 % kannatuksella sekä yrittäjien ykköspuolue noin 27 % kannatuksella. Ensimmäistä kertaa perussuomalaisen kansanliikkeen 25-vuotisessa historiassa olemme nyt myös maanviljelijöiden ykköspuolue 47 % kannatuksella, Putkonen toteaa.
Myös nuorten keskuudessa perussuomalaiset on noussut kuskin paikalle.
– Olemme alle 35-vuotiaiden ykköspuolue 23-26 prosentin kannatuksella. Kun Sanna Marinin hallitus päätti kurittaa varttuneempia työntekijöitä tukkimalla eläkeputken, niin nousimme SDP:n ohi ykköseksi 50–64-vuotiaiden ikäryhmässä.
Vastaavaa ei ole nähty lähes 50 vuoteen
Putkonen sanoo, ettei ole kokenut mitään vastaavaa niiden lähes 50 vuoden aikana, jotka hän on toiminut suomalaisessa politiikassa.
– Suomen sodanjälkeisessä poliittisessa historiassa ei ole koskaan aiemmin ollut puoluetta, joka on ollut samanaikaisesti ykköspuolue työväestön, alempien toimihenkilöiden, työttömien, yrittäjien ja maanviljelijöiden keskuudessa. Gallupit osoittavat, että perussuomalainen realismi talous-, ilmasto-, maahanmuutto- ja EU-kysymyksissä yhdistää suomalaisia ennen näkemättömällä tavalla.
– Nyt on alkanut kahdeksan eduskuntapuolueen eduskunnassa joulukuussa 2018 yhteisesti allekirjoittaman massiivisen kiilusilmäisen ilmastopoliittisen julistuksen vastarekyyli. Suomalaisia ei pysty, edes tiedotusvälineiden yksipuolisella uutisvirran manipuloimisella, hämäämään järjettömillä väitteillä ilmastokriisistä, jonka nimissä jokainen suomalainen pakotetaan uhrautumaan, Putkonen sanoo.
– Kiina tupruttaa ilmaan hiilidioksidia kuudessa tunnissa saman verran kuin Suomi vuodessa. Suomen henkilöautoilun 10 % osuus tuosta kuudesta tunnista on noin puolisen tuntia ja sen hallitus on päättänyt puolittaa n. 15 minuuttiin nostamalla polttoaineiden veroja.
Kuntavaalitulos ratkaisee hallituksen jatkon
Karut gallupit ovat saaneet erityisesti kepulaiset paniikkiin. Putkonen huomauttaakin, että kehysriihi ikävine polttoaineen veronkorotuksineen siirrettiin juuri kepun vaatimuksesta pidettäväksi kuntavaalien jälkeen.
– Näin kepulaiset voivat rinta kaarella väittää, että ovat muka tomerana estämässä bensiinin, dieselin ja lämmityspolttoaineiden veronkorotukset. Näiden väitteiden parasta ennen päiväys on 18.4.2021. Hallituksen hiilineutraali Suomi 2035 -toimenpideohjelmat kertovat karua kieltään, polttoaineiden veronkorotukset tulevat olemaan Marinin hallituskaudella 40 senttiä litralta. Kepun ministeriryhmä on sitoutunut näihin korotuksiin.
Viimeisempien gallupien valossa kuntavaaleista on tulossa kutkuttavat. Kärkikamppailu on tiivistymässä perussuomalaisten ja sdp:n väliseksi. Muut ovat putoamassa kyydistä. Ero kolmantena olevaan kokoomukseen on kuusi prosenttiyksikköä ja neljäntenä olevaan kepuun 10 prosenttiyksikköä.
Putkonen huomauttaa, että kuntavaalituloksella on merkittävä vaikutus Marinin/Saarikon hallituksen tulevaisuuteen ja toimintakykyyn.
– Kuntavaalien tulos ei ratkea gallupeilla, vaan ehdokasmäärä ratkaisee. Jos haluat muuttaa Suomen suunnan, niin tule kuntavaaliehdokkaaksemme. Helpoiten se käy ilmoittautumalla sähköpostitse osoitteeseen: kuntavaalit@perussuomalaiset.fi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoaineen hinta veronkorotukset liikkuminen suomalaiset Kuntavaalit ilmastopolitiikka kannatus perussuomalaiset Matti Putkonen hallitus talous Asuminen EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho moittii hallitusta holtittomasta velkarahan kylvämisestä: ”Korona tarjonnut verukkeen jättää välttämättömiä asioita ja uudistuksia tekemättä”

Halla-aho: Polttoaineveron korotus on pelkkää rahastusta, suurten kaupunkien ulkopuolella ihmisillä ei ole mahdollisuutta vähentää autoilua

Hallituspuolueet ajavat haittamaahanmuuttoa, viherveroja ja EU-tukipaketteja – Grönroos: Ei ole uskottavaa, että samat puolueet edistäisivät kuntatasollakaan suomalaisten hyvinvointia

Halla-aho: Kuntavaaleilla suuri yleispoliittinen merkitys – ”Kansalle tilaisuus ottaa kantaa ja antaa palautetta”

Halla-aho: ”Hyvä maakunta-Suomen asukas – kun kepu lupaa teille EU-rahaa, se jakaa teille teidän omia rahojanne”

Halla-aho: Paras ja ainoa tapa panna piste punavihreälle hallitukselle on äänestää kuntavaaleissa perussuomalaisia – ”Kun keskusta lähtee, lähtee myös hallitus”

Väestö vanhenee ja palvelujen maksajia on entistä vähemmän – Halla-aho: Tilannetta ei saa pahentaa- ”Painava peruste olla lisäämättä ylimääräisiä julkisia kustannuksia kunnissa”

Perussuomalaiset haluaa estää turvapaikka- ja halpatyövoimamaahanmuuton – Halla-aho: Työn perässä Suomeen tuleville asetettava vähimmäisansioraja

Halla-aho moittii hallitusta ylimääräisestä kuntavaalimiljardista eli holtittomasta velkarahan kylvämisestä: ”Osumatarkkuus rahojen jakamisessa ollut heikko”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.