

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset laittaisi omistajaohjauksen remonttiin: ”Ulkomaalaisilla omistajilla ei saa jatkossa olla merkittävää osaa kriittisillä aloilla”
Perussuomalaiset esittää energian hinnan alentamiseen useita toimia, kuten veronalennuksia sekä päästökaupan keskeyttämistä toistaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa, että päästökaupan keskeyttämisellä voidaan laskea sähkön hintaa arviolta jopa puoleen nykyisestä. – Euroopassa käynnissä oleva sota on jo itsessään peruste, jolla koko päästökauppajärjestelmä voidaan panna hyllylle ainakin muutamaksi vuodeksi, Purra sanoo.
Perussuomalaiset on kesällä ottanut voimakkaasti kantaa sen puolesta, että Uniperin tappiot kaasumarkkinoilla eivät kaadu suomalaisten veronmaksajien niskaan.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomauttaa, että katse on nyt suunnattava tammikuuhun 2022, kun Fortum pääomitti Uniperia 8 miljardilla.
– Summa on valtava, jopa 10 prosenttia valtion vuosibudjetista. Niin valtava, että tukemista ei päättänyt yhtiön toimitusjohtaja eikä hallitus. Summa on niin valtava, että kumpikaan taho ei olisi uskaltanut tehdä tällaista päätöstä ilman selustan varmistamista.
Perussuomalaiset on vaatinut vastauksia lukuisiin edelleen täysin pimennossa oleviin seikkoihin, mutta hiljaisuus on korvia huumaavaa.
– Omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) pelasi median kanssa hokemaleikkiä eikä suostunut vastaamaan kysymyksiin. Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko ovat valinneet piiloleikin. Heitä ei näkynyt lainkaan.
– Tämä asia ei poistu. Perussuomalaiset pitää huolen, että asia perataan perin pohjin, ja ministerit vastaavat. Mikäli se ei tapahdu kesällä, se tapahtuu syyskuussa. Valtio-omistuksen kautta kyseessä ovat lopulta veronmaksajan rahat, ei sen vähempää, Purra sanoo.
Nyt tarvitaan sinivalkoinen siirtymä
Perussuomalaiset lanseerasi keväällä käsitteen sinivalkoinen siirtymä, joka kuvaa paitsi uudenlaista teollisuuspolitiikkaa, myös laajemmin tarvetta vetää ja ajatella kotiinpäin.
Purra toteaa, että sinivalkoinen siirtymä sisältää ajatuksen myös siitä, että ulkomaalaisilla omistajilla ei saa jatkossa olla merkittävää osaa myöskään kriittisillä aloilla.
– Suomalainen omistajaohjaus vaatii täydellisen remontin, johon kaikkien puolueiden pitää sitoutua. Suurissa valtio-omistuksissa on periaatteellinen ongelma, mikäli pääomistaja ei puutu silloinkaan, kun pitäisi. Sitten yhtiö toimii kuten lystää ja ilman riskiä. Veronmaksaja kuittaa. Mikäli omistajaohjausta ei haluta tiukentaa, valtio ei voi omistaa pörssiyhtiöistä tällaisia siivuja.
Suomelle luu käteen Uniper-pelastuspaketista
Omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) on markkinoinut Uniper-pelastuspakettia ”parhaana mahdollisena kompromissina”. Purra suhtautuu lopputulokseen realistisemmin.
– Joka tapauksessa on selvää, että Uniperin niin sanotussa pelastuspaketissa Saksa voitti ja Suomelle jäi luu käteen. Molempien maiden hallituspoliitikot väittivät diilin olleen hyvä, mutta Suomen kohdalla surkuhupaisa spinnaus osoitettiin täydelliseksi bluffiksi vain muutamassa tunnissa.
Purra toteaa, että Saksan ja Suomen poliittisen kulttuurin ero ei liity vain neuvottelijoiden osaamiseen.
– Suomenkin mediassa on kerrottu, että saksalaiset äänestäjät ovat raivoissaan, sillä kaasulaskuihin on odotettavissa perheille jopa 200-300 euron vuosikorotusta. Onpa puhuttu Saksan kansan nousemisesta jonkinlaiseen kapinaankin ja kerrottu, kuinka herkällä korvalla päättäjät kuuntelevat kansan huolia.
– Muutama sata euroa vuodessa, onhan siinäkin nousunsa. Mutta. Suomessa sähkölaskut nousevat monille kuukaudessa tuon verran. Uusien sähkösopimusten hinnat ovat käytännössä räjähtäneet.
– Saksassa kannetaan siis voimakasta poliittista huolta muutaman satasen vuodessa nousevista kaasulaskuista. Suomessa hallituksen avainministereitä ei edes näkynyt, viikkokausiin. Kun he jälleen tulivat esiin, heillä on uusi hokema, nimittäin: Mitään toimenpidettä ei voi sulkea pois. Mitään toimenpidettä ei voi sulkea pois. Älkää sitten sulkeko vaan toimikaa, Purra vaatii.
Perussuomalaiset vaatii veronalennuksia energialle
Purra kertoo saaneensa paljon yhteydenottoja kansalaisilta, jotka pohtivat, miten selviytyä ensi talven sähkölaskuista.
– Kansalaisten jokapäiväiset yhteydenotot kertovat karua tarinaa siitä, että perheiden sähkölaskut uhkaavat nousta useita tuhansia euroja vuodessa. Ihmiset miettivät, miten selviävät talvesta. Mitä huoneita jätetään lämmittämättä, kuinka alas sisälämpötilan voi laskea, onko varaa käydä töissä.
– Millä ihmeellä pieni- ja keskituloinen palkansaaja maksaa lisää tuhansia euroja sähkölaskua vuodessa samaan aikaan kun kaikki muukin, kuten liikkuminen ja ruoka ja asuntolainat, maksavat yhä enemmän? Purra kysyy.
Perussuomalaiset esittää useita toimia energian hinnan alentamiseen, kuten veronalennuksia liikenne- ja lämmityspolttoaineisiin sekä kotitalouksien sähköveroon.
Päästökauppa seis, sähkön hinnasta puolet pois
Jotta suomalaiset voisivat saada edullisempaa sähköä, perussuomalaiset esittää myös päästökaupan keskeyttämistä toistaiseksi.
Purra huomauttaa, että Euroopassa käynnissä oleva sota on jo itsessään peruste, jolla koko päästökauppajärjestelmä voidaan panna hyllylle ainakin muutamaksi vuodeksi.
– Sähkömarkkinoilla on voimassa epäoikeudenmukainen hinnoittelu, josta erityisesti Suomi kärsii. Päästökaupan keskeyttämisellä voidaan laskea sähkön hintaa, arviolta jopa 30-50 prosenttia. EU-tason päästökaupan keskeyttämisellä olisi siis mahdollista jopa puolittaa sähkön hinta. Kyseessä olisi välttämätön kriisiaikojen toimi, jota todennäköisesti suuret EU-maat alkavat kylmän talven yhteydessä kannattaa. Suomen pitää alkaa ajaa tätä perussuomalaisten esitystä voimakkaasti, Purra sanoo.
Hän huomauttaa, että sen sijaan, että päästökaupasta olisi toistaiseksi oltu luopumassa, sitä ollaan laajentamassa, ja se käy kalliiksi suomalaisille.
– EU:n ilmastopaketin esittämä päästökaupan laajentaminen nostaa entisestään suomalaisten yritysten ja kotitalouksien kustannuksia puolellatoista miljardilla vuodessa. Ilmastopaketti tulee osa kerrallaan iskemään syvälle Suomeen, tärkeisiin vientialoihimme, yrityksiin, metsänomistajiin, omakotiasujiin, ostovoimaan. Kriittinen tilanne edellyttää koko EU:n ilmastopaketin uudelleenarviointia ja Suomen hallituksen ilmastokurjistamisen välitöntä lopettamista.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pelastuspaketit teollisuuspolitiikka sinivalkoinen siirtymä EU:n ilmastopaketti ilmastokurjistaminen liikennepolttoaineet veronalennukset Uniper sähkön hinta Energian hinta polttoainevero Annika Saarikko Tytti Tuppurainen Päästökauppa Riikka Purra Sanna Marin Omistajaohjaus Fortum Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen: Miksi Fortumin hallituksessa on runsaasti muiden maiden kansalaisia?

Uniper-sotkusta tuppisuuna pysynyt pääministeri Marin palaa lomilta julkisuuteen – keskustelee Flow-festivaalilla musiikkielämästä

Jari Ronkainen väitetystä sähkön hintavaikuttamisesta: ”Jos väite pitää paikkansa, päitä vaaditaan vadille Fortumin hallinnossa”

Reijonen vaatii Fortumin hallituksen eroa – ”Kyseessä ovat suomalaisten rahat”

Purra vaatii pikaisia toimenpiteitä: ”Edessämme voi olla humanitaarinen kriisi omassa maassamme”

Reijonen vaatii ryhtiä omistajaohjaukseen: ”Kaikkien valtion omistusten kohdalla tulee varmistaa, että hallitukset ja johto tietävät kristallinkirkkaasti, mitä valtio-omistaja tahtoo”

Fortumin tytäryhtiö Uniper teki alkuvuonna yli 12 miljardin tappiot – takkiin tulee edelleen 100 miljoonaa euroa päivässä

Hallituksen kannettava vastuu Fortumista – ”Kyseessä on täysi epäonnistuminen, joka vaatii yhä vastauksia”
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.
Uusimmat

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

Virolaisten vankien siirtämistä Viroon tehostetaan

Partioliike fantsuttaa nyt monikulttuurin ihanuutta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää








