

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Miksi epidemiakorvausta ei kohdenneta niille, jotka epidemiasta pahiten kärsivät?
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli tänään hallituksen esitystä epidemiakorvaukseksi. Perussuomalaiset jättivät asiassa vastalauseen, jossa esitettiin korvauksen kohdentamista uudelleen kunnille osaksi täydentävää toimeentulotukea.
– Hallituksen esitys on valmisteltu kiireellä ja ilman normaalia lausuntokierrosta tai vaikutusarviointia. Lopputuloksena oli heikkolaatuinen esitys, jonka ongelmat tulivat asiantuntijakuulemisessa selkeästi ilmi. Ongelmia nostivat esiin niin Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL, Lastensuojelun Keskusliitto, Takuusäätiö, Itä-Suomen yliopisto kuin Kuntaliittokin. Hallituspuolueet jättivät kuitenkin aiheellisen kritiikin huomiotta, perussuomalaisten kansanedustajat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa, Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen moittivat.
Korvaukset kohdentuvat epäoikeudenmukaisesti
THL toi ilmi, että maalis-heinäkuussa toimeentulotuen saajamäärä kasvoi vain viidellä prosentilla ja peräti 94 % toimeentulotuen saajista oli ns. vanhoja saajia, jotka saivat toimeentulotukea jo ennen koronakriisin alkua.
– Silti hallitus halusi kohdentaa epidemiakorvauksen nimenomaan perustoimeentulotuen saajille. Itä-Suomen yliopisto toi esiin, että perustoimeentulotuen saajista vain noin 20 % on lapsiperheitä, mutta peräti 75 % yhden hengen talouksia. Hallituksen esitys on harhaanjohtavasti perusteltu ja THL huomautti kuulemisissa tästä, Juvonen, Juuso ja Reijonen painottavat.
– Kuulemisissa Lastensuojelun Keskusliitto huomautti, että pienituloiset lapsiperheet, joiden vanhemmat opiskelevat tai joiden tulonlähde on vanhempainpäiväraha tai kotihoidontuki, jäävät myös epidemiakorvauksen ulkopuolelle. Vastaavasti THL huomautti, että tuki olisi voitu kohdistaa tehokkaammin epidemiasta taloudellisesti kärsiville kohdistamalla se työmarkkinatukeen ja työmarkkinatuen lapsikorotukseen. Hallituspuolueille tämä vaihtoehto ei kuitenkaan kelvannut. Herää kysymys, mikä on hallituksen motiivi kohdentaa epidemiakorvaus näin.
Perussuomalaisten ehdotus tyrmättiin
Perussuomalaiset esittivät valiokunnassa vaihtoehtoa, jossa epidemiakorvaukseen varattu raha olisi jaettu kunnille ja toimeentulotukilakiin olisi tehty muutos, jolla kunnat voisivat maksaa täydentävää toimeentulotukea koronaepidemiasta johtuviin, maalis-joulukuun välisenä aikana aiheutuneisiin todellisiin kustannuksiin.
– Tämä olisi ollut oikeudenmukainen ratkaisu, jolla tukea olisi voitu tarjota sitä eniten tarvitseville, Juvonen, Juuso ja Reijonen huomauttavat.
Valiokunnan enemmistö kuitenkin päätti hyväksyä hallituksen linjan. Ainoastaan kokoomuksen edustajat Mia Laiho ja Terhi Koulumies asettuivat tukemaan perussuomalaisten tekemiä muutosehdotuksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- epidemiakorvaus vastalause korona sosiaali- ja terveysvaliokunta THL Kaisa Juuso Minna Reijonen Toimeentulotuki Kunnat perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituksen kolme uutta vakavaa virhettä koronabudjetissa

Wihonen matkailualan tukitoimista: Hitaat valmistelut vain syventävät yritysten hätää

Kansanedustaja Meri ehdottaa kasvomaskien kuluja verotuksessa vähennettäväksi

Immonen: Koronasyksy sekoitti hallituksen pakan – ”Viime päivien aikana nähty sekoilu ei saa jatkua”

Hallituksen koronasekoilu ei saa kiitosta: Rajoituksia purettiin liian aikaisin, maskeista veronmaksajille kohtuuton lasku

Ronkainen kysyy valtiolta rahaa terveydenhuollon koronatestaukseen

Perussuomalaiset: Marinin hallitus sumutti koronalisän perusteluissa – vain vajaa puolet tuista päätyi lapsiperheille

Meri patistaa hallitusta keskittymään olennaiseen korona-aikana: Ei-kiireelliset lakihankkeet, kuten turvapaikanhakijoiden oikeusturvan parantaminen, on syytä jättää tekemättä

Elomaa: Hallitus on vain odotellut passiivisesti rokotteiden saapumista eikä yrittänyt toimia asian eteen tilanteen edellyttämällä aktiivisuudella
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.