

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset Naiset huolissaan verorasitteen kasvusta ja palvelutarjonnasta – naisehdokkaiden kuntavaaliteemoissa korostuvat hyvät palvelut, inhimillisyys ja turvallisuus
Perussuomalaiset on kerännyt kuntavaalilistoilleen ennätykselliset 1 239 naista ja näin tuplannut naisehdokkaiden määrän vuoden 2017 kuntavaaleista. Perussuomalaisten naisten kuntavaaliteemoissa korostuvat muun muassa hyvät lähipalvelut.
– Ihmiset maksavat usein korkeita veroja, joten suomalaisten on saatava rahoilleen vastinetta myös kuntien tuottamissa palveluissa. Esimerkiksi lähikoulut ja -päiväkodit sekä laadukkaat senioripalvelut ovat perussuomalaisille naisehdokkaille tärkeitä arvoja, PS-Naisista kerrotaan.
Sosiaaliperäinen maahanmuutto lisännyt turvattomuutta
Myös turvallisuus on tärkeää naisehdokkaille. Suurten kasvukeskusten lähiöt voivat tuntua turvattomilta muun muassa sosiaaliperäisen maahanmuuton myötä, joka lisää segregaatiota ja levottomuutta. Kyselyn mukaan turvallisuus on nykyään jo tärkein tekijä, kun ihmiset valitsevat asuinpaikkaansa.
– Helsinki on surullisen hyvä esimerkki siitä, mitä tapahtuu, kun seuraamme Ruotsin tietä. Levottomat maahanmuuttajalähiöt tyhjenevät kantaväestöstä. Näille muuttajille tulee tarjota kunnissa turvallista ja kohtuuhintaista asumista myös vuokramarkkinoilla.
Hallitus sivuuttanut soteuudistuksen riskit
Myös soteuudistus huolettaa naisehdokkaita. Jo nyt on arvioitu, että uudistus tuo heti alkuun miljardien lisäkustannukset.
– Mistä tämä raha otetaan? Olemme huolissamme siitä, että verorasite vain kasvaa, eikä se edes riitä: palvelutarjontaa voidaan pahimmillaan joutua karsimaan juoksevien kustannusten kasvaessa räjähdysmäisesti. Hallitus on sivuuttanut täysin soteuudistuksen riskit!
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- naisehdokkaat vuokramarkkinat Ruotsin tie palvelutarjonta kuntavaaliteemat verorasitus lähipalvelut segregaatio sosiaaliturvaperäinen maahanmuutto Kuntavaalit Perussuomalaiset Naiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Naiset tyrmää suunnitelmat kotihoidontuen lakkauttamisesta – säästötoimet kohdistuvat nyt kohtuuttomasti lapsiperheisiin

Perussuomalaiset Naiset huolissaan koronarajoitusten vaikutuksista: ”Käsissämme on inhimillinen kriisi”

Perussuomalaiset Naiset huolissaan pienyrittäjien jaksamisesta: Hallitus on unohtanut yrittäjänaiset
Viikon suosituimmat

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”
Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia Ruotsista. Hänen mielestään rikolliset ruotsinsomalit ovat Ruotsin oma ongelma, jota ei pidä siirtää Somaliaan. Ruotsi on tehnyt Somalian hallituksen kanssa salaisen sopimuksen pakkopalautettavien Somalian kansalaisten vastaanottamisesta. Vastineeksi Ruotsi on ohjannut kehitysapurahoja hankkeisiin, jotka hyödyttävät Somalian pääministerin lähipiiriä.

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Imaami neuvoi miehiä moskeijassa tottelemattoman vaimon valmentamisessa: ”Nuhdelkaa heitä, välttäkää heitä vuoteessa ja lyökää heitä”
Naisten oikeuksia polkenut imaami on hyllytetty Skånessa. Tämä kehotti kohua ja suuttumusta herättäneissä saarnoissaan miehiä lyömään tottelemattomia vaimojaan. Seurakunta edellyttää imaamin nyt palaavan seurakunnan viralliselle linjalle ja kunta kiittelee päätöstä.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Kaaos Gävlen yössä: Jengilapsi avasi tulen väkijoukkoon – kuusi nuorta sairaalahoitoon
14-vuotias poika tulitti varhain lauantai-aamuna ravintoloista purkautuvia nuoria automaattiaseella Gävlen keskustassa. Kuusi ihmistä haavoittui ammuskelussa. Poliisi on kuulustellut epäiltyä viikonlopun aikana. Hänellä uskotaan olevan yhteyksiä murhiin ja huumekauppaan yhdistettyyn jengiin.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Garedew: Avustuslaivue oli Israel-vastainen tempaus ilman avustuksia
Palestiina-aktivistien temppu onnistui täydellisesti - Israel tuomittiin ja media vaikenee siitä, ettei avustuslaivueen kyydistä löytynyt avustuksia.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää