

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset Naiset vaatii kotimaisen ruuan kunnianpalautusta: On luotava eräänlainen hintatakuu ruuantuottajille – muuten he eivät tule pärjäämään
Perussuomalaiset Naiset vaatii turvattua elintasoa suomalaiseen ruuantuotantoon. Naisten mukaan pelkona on, että tuotannon omavaraisuus heikkenee merkittävästi, mikä on huoltovarmuuden kannalta merkittävä turvallisuusasia.
– Ensinnäkin kaikki ylikireä ilmastopolitiikka on laitettava välittömästi jäihin. Samaan aikaan kun sähkön, polttoaineiden, lannoitteiden ja esimerkiksi rehun hinnat ovat räjähtäneet käsiin, hallitus vain kiristää ruuvia, naisjärjestön hallitus moittii.
Naiset huomauttavat, että kaikki esimerkiksi polttoainehintoihin tehdyt ja edelleen tehtävät korotukset eivät tunnu vain henkilöliikenteessä. Jopa vielä dramaattisempi vaikutus on maataloudessa.
– Hallitus esimerkiksi päätti nostaa vuoden päästä vuosien 2023-2024 vaihteessa niin sanottua sekoitevelvoitetta niin, että polttoaineiden hinnat voivat kasvaa kymmeniä senttejä litralta. Tämä on hyvä esimerkki täysin vastuuttomasta ilmastopolitiikasta.
Riittääkö suomalaista ruokaa?
Suomalainen maatalous kärsii historiallisen suuresta kustannuskriisistä ja keskimäärin joka päivä monta tilaa lopettaa kannattamattomuuden vuoksi. Nuorempi sukupolvi ei enää useinkaan tahdo jatkaa, kun tulevaisuuden näkymät ovat vähintäänkin epävarmat.
– Ennen kaikkea arvostus puuttuu. Tilanteen on vuosikymmenten aikana annettu kehittyä sellaiseksi, että alkutuottajalle ei jää tehdystä ruuasta juuri mitään käteen edes kallistuvan ruuan aikana, vaan kaupat porskuttavat, kun kuluttajat maksavat enemmän.
– Jos haluamme, että meillä ylipäätään tuotetaan tulevaisuudessakin laadukasta ja puhdasta suomalaista ruokaa, on luotava eräänlainen hintatakuu ruuantuottajille. Muuten he eivät tule pärjäämään. Kassat on jo usein syöty tyhjäksi tappiollisten vuosien jälkeen, naiset huomauttavat.
Kustannuksiin tukea
Perussuomalaiset Naiset moittii, että tosiasiassa hallituksen tukitoimet ovat jääneet kevyiksi, eivätkä ne ole auttaneet maatalouden perustekemistä.
– Edelleen sähkö, polttoaineet ja lannoitteet maksavat hirveitä summia, joita ei saa katettua myynnillä. Kaikkiin näihin tulee luoda tuki, jos vaikuttaa heti – keväällä on myöhäistä.
Ulkomaisella ruualla on kustannuksiin nähden kaupassa etulyöntiasema suomalaiseen ruokaan nähden. Perussuomalaiset Naiset kuitenkin huomauttaa, että suomalainen ruoka on sekä eettisesti että ekologisesti huomattavasti kestävämpää.
– Myös ulkomaisen ruuan puhtaus on avaintekijä. Meillä käytetään äärimmäisen vähän esimerkiksi antibiootteja lihantuotannossa, kun ulkomailla se on usein rutiininomaista. Antibiootit eivät kuulu ruokapöytään.
Joulupöytään kotimaista ruokaa
Perussuomalaiset Naiset haastaakin suomalaiset joulun pyhinä syömään kotimaista.
– Toivomme, että joulupöydän herkut ovat kodeissa kotimaisia. Se on helppo valinta kaupassa, ja hieman tarkkailemalla valintoja senkin voi tehdä varsin pienellä hintaerolla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hintatakuu lainnoitteet vähittäiskauppa kustannusten nousu polttoainekustannukset alkutuottajat elinkeino sähkön hinta kotimainen ruoka Perussuomalaiset Naiset Maatalous hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset mukana välikysymyksessä maatalouden kriisistä ja ruuantuotannon turvaamisesta – Purra: ”On karmaisevaa, miten vähän Helsingissä halutaan ymmärtää ruuantuotannon todellisuutta”

Suomalainen ruoantuotanto on pelastettava – Immonen: ”Hallituksen on nyt viimein aika ryhtyä tekoihin”

Perussuomalaiset: Suomen vaadittava EU:n hiilinielulaskelmahuijauksen korjaamista – ilmastokokouksestakin tuliaisina ainoastaan lisälaskuja suomalaiselle veronmaksajalle

Ilmastohypetys maksaa: Kaupassa joutuu miettimään entistä tarkemmin, mitä laitetaan ostoskärryyn – ”Ruuan hinta on noussut selvästi”

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Maatiloja menee nurin – hallitus ei tunnu piittaavan: ”Jossain kohtaa tulee pulaa ruoasta”

Maatalouden tilanne on katastrofaalinen – Reijonen vaatii maataloustuottajille parempaa katetta tuotteistaan

Luomutuotanto pian muisto vain – perinteinen viljely yhä ympäristöystävällisempää ja satoa puolet lisää
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.