Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Polttoainevero alas ja tienkäyttömaksu ulkomaiselle raskaalle liikenteelle

01.11.2018 |09:44

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä on jättänyt laki- ja talousarvioaloitteet liikennepolttoaineiden verotuksen alentamisesta sekä raskaan liikenteen tienkäyttömaksun käyttöön ottamisesta ulkomaisille ajoneuvoille.

Aloitteet ovat osa perussuomalaisten vaihtoehtobudjettia, jonka eduskuntaryhmä julkaisee marraskuun puolivälissä.

Auton käyttö Suomessa välttämätöntä

Autoilun kustannusten laskeminen on ollut yksi perussuomalaisten pitkäaikaisista tavoitteista. Polttoaineiden verotuksen alentaminen on niin suomalaisten kuljetusyrittäjien, kuin kaikkien jokapäiväisessä elämässään autoa tarvitsevien etu.

– Auton käyttö on harvaan asutussa Suomessa välttämätöntä. Polttoaineen hinnalla on suuri merkitys myös kuljetuskustannuksiin, ja sitä kautta tuotteiden hintoihin sekä viennin osalta maamme kilpailukykyyn.

Veronmaksajan taakkaa helpotettava

Aloitteissa vaaditaan myös tienkäyttömaksua Suomen teillä liikkuville ulkomaisille raskaille ajoneuvoille. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä muistuttaa, että tieliikenneverkon ylläpidosta huolehtii suomalainen veronmaksaja.

– Tienkäyttömaksulla myös ulkomaiset kuljetusalan yritykset saataisiin pelaamaan samoilla säännöillä kuin suomalaiset yritykset ja osallistumaan liikenneverkon ylläpitoon, perussuomalaiset painottavat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää