Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Polttoainevero alas ja tienkäyttömaksu ulkomaiselle raskaalle liikenteelle

01.11.2018 |09:44

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä on jättänyt laki- ja talousarvioaloitteet liikennepolttoaineiden verotuksen alentamisesta sekä raskaan liikenteen tienkäyttömaksun käyttöön ottamisesta ulkomaisille ajoneuvoille.

Aloitteet ovat osa perussuomalaisten vaihtoehtobudjettia, jonka eduskuntaryhmä julkaisee marraskuun puolivälissä.

Auton käyttö Suomessa välttämätöntä

Autoilun kustannusten laskeminen on ollut yksi perussuomalaisten pitkäaikaisista tavoitteista. Polttoaineiden verotuksen alentaminen on niin suomalaisten kuljetusyrittäjien, kuin kaikkien jokapäiväisessä elämässään autoa tarvitsevien etu.

– Auton käyttö on harvaan asutussa Suomessa välttämätöntä. Polttoaineen hinnalla on suuri merkitys myös kuljetuskustannuksiin, ja sitä kautta tuotteiden hintoihin sekä viennin osalta maamme kilpailukykyyn.

Veronmaksajan taakkaa helpotettava

Aloitteissa vaaditaan myös tienkäyttömaksua Suomen teillä liikkuville ulkomaisille raskaille ajoneuvoille. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä muistuttaa, että tieliikenneverkon ylläpidosta huolehtii suomalainen veronmaksaja.

– Tienkäyttömaksulla myös ulkomaiset kuljetusalan yritykset saataisiin pelaamaan samoilla säännöillä kuin suomalaiset yritykset ja osallistumaan liikenneverkon ylläpitoon, perussuomalaiset painottavat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
7.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää