

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Sote-uudistus juntattiin läpi vikoineen – ”korjaukset” viime hetken silmänkääntötemppuja vailla todellista merkitystä
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta sai valmiiksi sote-uudistusta koskevan mietintönsä. Perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen jättivät mietintöön vastalauseen.
Muiden valiokuntien lausunnoissa ja asiantuntijakuulemisissa nostettiin esiin lukuisia kriittisiä ongelmia, keskeisimpänä rahoitukseen ja muutoskustannuksiin liittyvä suuri epävarmuus.
– Pahimmillaan uudistus johtaa kaaokseen, jossa hyvinvointialueet joutuvat aloittamaan toimintansa ilman riittävää rahoitusta ja tietojärjestelmät keskeneräisinä. Samalla kunnilta viedään uudistuksen varjolla verotuotoista sote-palveluita suurempi osuus. Kunnat ajetaan tässä puun ja kuoren väliin, kuvailevat tilannetta Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen.
Yleisöä yritetään sumuttaa
Erityistä hämmästystä herätti suhtautuminen Itä-Savon ja Länsi-Pohjan päivystyssairaaloihin. Perussuomalaiset esittivät valiokuntakäsittelyssä pykälämuutosta, jolla ympärivuorokautisen yhteispäivystyksen lakkauttamista koskeva siirtymäaika olisi poistettu lainsäädännöstä ja näiden sairaaloiden toiminta olisi voinut jatkua toistaiseksi. Kyseessä ei ole pelkästään yhteispäivystys, vaan myös leikkaustoiminnan jatkuminen näissä sairaaloissa.
– Tähän hallituspuolueet eivät suostuneet, mutta valiokunnan puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) taikoi jostain viime hetkellä lausuman, jossa käynnistettäisiin lainsäädäntötyö ”riittävien palveluiden” säilyttämiseksi näissä sairaaloissa. Kukaan ei kuitenkaan tiedä, mitä nämä riittävät palvelut ovat, tuskin ainakaan nykyisen laajuisista palveluista on kyse. Tässä yritetään vain sumuttaa yleisöä tekeillä olevista leikkauksista, perussuomalaiset moittivat.
Uhkana mittavat lisäkustannukset
Paremman hoidon sijasta sote-rahat uhkaavat mennä muutoskustannuksiin. Uudistus vietiin väkisin läpi, vaikka kukaan ei tunnu tietävän tarkalleen, kuinka suuriksi muutoskustannukset muodostuvat edes sadan miljoonan euron tarkkuudella. Muutoskustannuksiin voi kulua jopa pari miljardia euroa rahaa, joka olisi voitu käyttää paremminkin, koska nykyisen järjestelmän keskeiset ongelmat eivät liity palvelujen järjestämiseen tai hallintoon, vaan järjestelmän kokonaisrahoitukseen.
– Kestävyysvajetta tämä uudistus ei tilkitse, vaan uhkaa aiheuttaa mittavia lisäkustannuksia, joita on pakko tilkitä sulkemalla sairaaloita. Leikkauslistalle voivat joutua myös muun muassa Kajaanin, Kotkan, Hämeenlinnan, Riihimäen, Mikkelin ja Kotkan sairaalat, Juvonen, Juuso ja Reijonen painottavat.
Uudistus heikentää laatua parantamisen sijaan
Perussuomalaiset olisivat halunneet lähipalvelutakuun sekä säilyttää vanhuspalvelut kunnissa. Vaikka hallitus ei sitä ääneen sano, kustannussäästöjä tehdään nimenomaan palveluverkkoa karsimalla. Hallitus ei itse tietenkään tee päätöksiä, vaan hyvinvointialueet joutuvat tekemään vaikeat päätökset, kun valtio ei anna tarpeeksi rahaa. Syntipukki löytyy varmasti aina jostain muualta kuin hallituksesta.
– Perussuomalaiset olisivat hallintohimmelin rakentamisen sijasta halunneet lähipalvelutakuun, jättäneet vanhusten palvelut kuntien järjestettäviksi sekä säilyttäneet nykyiset vammaisten palveluita tuottavat kuntayhtymät. Nyt hallitus pilkkoo ne ja pirstoo asiantuntemuksen eri hyvinvointialueille. Tämä uudistus vaarantaa palvelutuotannon jatkuvuuden ja parantamisen sijasta heikentää laatua, perussuomalaiset kiteyttävät.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palvelutuotanto lähipalvelutakuu palveluverkko kustannussäästöt leikkauslistat muutoskustannukset päivystyssairaalat kuntayhtymät sote-palvelut hyvinvointialueet hallintohimmeli Markus Lohi sosiaali- ja terveysvaliokunta sote-uudistus vanhuspalvelut Kaisa Juuso Minna Reijonen Kestävyysvaje perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranne: Sote-uudistus ei ole korjattavissa

Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Aikooko hallitus pantata päätöstään Kemin ja Savonlinnan sairaaloiden tulevaisuudesta vaalien yli?

Perussuomalaiset: Hallituspuolueet yrittävät estää normaalin eduskuntatyön sote-uudistuksen käsittelyssä – työskentelytapojen muutos estää edustajilta normaalin työnteon

PS: Sote-esityksessä viedään suuremmilta alueilta rahat ja pienemmiltä päätösvalta – palvelutasosta puhumattakaan

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Sote-uudistus vie palvelut kauemmas ja uhkaa demokratian toteutumista

Ronkainen ja Rantanen sote-uudistuksesta: ”Pelastustoimelle jäämässä luu käteen”

Reijonen pettyi sote-äänestykseen: ”Kiire meni sisällön edelle”

Kankaanniemi maakuntakierroksella Keski-Suomessa: Soteen on liitettävä lähipalvelutakuu
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.