

Olli Immonen kyselytunnilla. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Vanhukset heitteillä, nuoret syrjäytyvät, hallitus lappaa rahaa haittamaahanmuuttoon
Perussuomalaiset syyttivät tänään eduskunnan suullisella kyselytunnilla hallitusta valtion varojen tuhlailusta ja siitä, että se kohdentaa vähätkin varat haittamaahanmuuttoon. Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen totesi, että suomalaiset vanhukset ovat heitteillä, nuorten syrjäytyminen on jo kansantauti ja suomalaisen hyvinvointivaltion aiemmin tarjoama turvallisuus ja inhimillisyys kansalaisia kohtaan ovat murentuneet.
– On käsittämätöntä, että hallitus ei kykene huolehtimaan edes omista kansalaisistamme, kuten vanhuksista, mutta silti maamme rajat ovat jatkuvasti auki uusille autettaville ja järjestelmäämme hyväksikäyttäville maahanmuuttajille, Immonen kritisoi.
Heikompiosaisilta leikattu ja velkaantuminen kasvaa
Immonen huomautti lisäksi, että vaikka talous kasvaa, hallitus on leikannut kaikista heikompiosaisimmilta suomalaisilta. Leikkauksista huolimatta valtio velkaantuu tänäkin vuonna lähes 2 miljardia euroa lisää.
– Perussuomalaisten mielestä oman kansamme hyvinvointi tulee asettaa aina politiikassa kaiken muun edelle. Nyt kysyisinkin hallitukselta, milloin te aiotte lopettaa miljardien lappaamisen Suomelle vahingolliseen maahanmuuttoon ja keskittyä suomalaisten hyvinvoinnin edistämiseen? Immonen kysyi.
Sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) vastasi, että istuvan hallituksen aikana turvapaikanhakijoiden käsittely on saatu hallitusti etenemään ja turvapaikanhakijoita tulee nykyään maltillisesti. Hän korosti työperäisen maahanmuuton tärkeyttä. Hän lupasi, että hallitus tekee töitä turvallisuuden eteen.
”Kyse on arvovalinnoista – me valitsemme suomalaisen ensin”
Immonen huomautti, että politiikassa on kyse arvovalinnoista. Hän totesi valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok.) aikanaan sanoneen, että vanhustenhoidon parempi hoitajamitoitus olisi pois muualta, esimerkiksi kotihoidosta.
– Asetatte siis näin nämä kaksi asiaa vastakkain; jostain otetaan rahaa ja jonnekin saadaan lisää rahaa. Mutta on käsittämätöntä kuulla, että te ottaisitte senkin vähän rahan pois suomalaisten hyvinvoinnista, ettekä esimerkiksi haitallisesta maahanmuutosta! Immonen ihmetteli.
– Me perussuomalaiset taas ottaisimme rahat pois maahanmuutosta, jolloin rahaa riittäisi sekä hoitajamitoituksen nostamiseen että kotihoitoon. Mutta kuten sanoin, kyse on arvovalinnoista.
Orpo totesi, että hänen sanomisiaan on väärinymmärretty. Hänen mukaansa, jos tehdään nopeita liikkeitä esimerkiksi hoitajamitoituksen suhteen, on pidettävä huolta, ettei se ole pois esimerkiksi vammaispalveluista tai kotihoidosta. Orpo korosti, että tähänkin tarvitaan työperäistä maahanmuuttoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen oikaisee Antti Lindtmanin lausuntoa: ”Perussuomalaiset eivät ole hyväksyneet hoitajamitoituksen heikennystä – SDP heikensi sen vuonna 2013”

Juvonen hiillosti kokoomuksen Sarkomaata: ”Kokoomus, älkää viekö hoitotyön kenttää harhaan”

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Euroopan laajin tutkimus maahanmuuton kustannuksista – Suomen Perusta herättelee päättäjiä karuilla luvuilla

Putkonen: Sipilä ja kumppanit ovat vastuussa maahanmuuton jättikustannuksista – ”Verotuloja käytetään surutta mitä ihmeellisimpiin tarkoituksiin”

Huhtasaari vaatii maahanmuuton pelisääntöjä uusiksi: ”Väkivalta- ja seksuaalirikollisille automaattikarkotus, laittomasti maassa olevat otettava säilöön”

Huhtasaari: Velaksi eläminen on lopetettava – turvapaikkaturismista, EU-maksuista ja tuulivoimatuista voidaan leikata

Perussuomalaisten Antikainen ja Sorja: Vanhustenhoitoon rahat maahanmuutosta – ”Turhat kotouttamiskulut, kehitysavut ja laittomien maassa olijoiden palvelut on lakkautettava”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.
Uusimmat

Garedew: Median puolueellisuus ruokkii Israel-vastaisuutta

Charlie Kirkille myönnettiin postuumisti presidentin vapaudenmitali
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää