

- Halusimme menot tärkeysjärjestykseen. Kiitos hallituskumppaneille siitä, että näistä tavoitteista löytyi yhteisymmärrys, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Lulu Ranne kiittää. / PS ARKISTO
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän johto: Hallitusohjelmassa moneen asiaan täyskäännös – ja hyvä niin
Uusi hallitusohjelma ottaa monessa asiassa lähes täyskäännöksen. Esimerkiksi energia-, ilmasto-, maahanmuutto- ja teollisuuspolitiikassa tehdään hyvin erilaista politiikkaa kuin mitä Marinin hallitus teki. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän johto on tyytyväinen.
– Halusimme hallitusohjelmassa isänmaallista, turvallisuuteen, elinkeinomahdollisuuksiin ja työn kannattavuuteen positiivisesti vaikuttavaa politiikkaa. Halusimme menot tärkeysjärjestykseen. Kiitos hallituskumppaneille siitä, että näistä tavoitteista löytyi yhteisymmärrys, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Lulu Ranne kiittää.
Ilmastopolitiikka ottaa huomioon ostovoiman
Yksi suuri muutos liittyy energia- ja ilmastopolitiikkaan. Perussuomalaisten mukaan edellinen hallitus toteutti ilmastopolitiikkaa niin, ettei seurauksista kansalaisille ja elinkeinoelämälle välitetty.
– Nyt ilmastotoimet eivät heikennä ostovoimaa ja siitä on selkeä perälauta hallitusohjelmassa: kansalaisten arjen kustannukset eivät saa ilmastotoimien takia nousta eikä elinkeinoelämän kilpailukyky heiketä. Esimerkki tästä on se, ettei polttoaineiden pumppuhinta nouse hallituksen toimilla, Ranne toteaa.
Turvapaikkapolitiikkaan tolkkua
Toinen asia, jossa politiikka kääntyy suorastaan päälaelleen, on turvapaikkapolitiikka. Kun Marinin hallitus jopa houkutteli turvapaikanhakijoita, uusi hallitus painaa reilusti jarrua muiden Pohjoismaiden esimerkin mukaisesti.
– Suomen turvapaikkapolitiikka kiristetään yleispohjoismaiselle tasolle. EU-direktiivien antama liikkumatila sen kiristämiseksi käytetään täysimääräisesti, perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Mari Rantanen toteaa.
Mitä tämä käytännössä tarkoittaa?
– Esimerkiksi kansainvälisen suojelun perusteella myönnettävät oleskeluluvat muutetaan väliaikaisiksi ja niiden kesto lyhennetään EU:n minimiin. Suojelun perusteella myönnetty oleskelupa perutaan, jos henkilö syyllistyy Suomessa rikokseen, joka vaarantaa yleistä järjestystä ja turvallisuutta tai jos henkilö vaarantaa kansallista turvallisuutta. Se lakkautetaan, jos henkilö lomailee kotimaassaan, Rantanen luettelee.
Lisäksi muun muassa kansalaisuuden saamisen ehtoja kiristetään ja pakolaiskiintiö lasketaan 500 henkeen.
Vahvaa ja vientivetoista teollisuuspolitiikkaa
Hallitusohjelmassa on vahva teollisuuspoliittisen ja logistisen kilpailukyvyn painotus. Hallitus laatii vaalikauden alussa teollisuuspoliittisen strategian, joka sisältää vientiteollisuudelle olennaiset politiikkakokonaisuudet, kuten logistiikan.
– Perustamme ”investointinyrkin” ja vahvistamme valtion kotimaista pääomasijoitus- ja yritysrahoitustoimintaa investointien edistämiseen keskittyvällä teollisuuspoliittisella tehtävällä. Finnveran vientiä tukevaa roolia vahvistetaan ja huolehdimme vientiteollisuuden kilpailukyvystä tekemällä meriliikenteen väylämaksun puolituksesta pysyvän ensi vuodesta alkaen, perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Vilhelm Junnila toteaa.
Mittavat investoinnit teiden kunnossapitoon
Junnila huomauttaa, että hallitus torjuu määrätietoisesti teiden korjausvelan kasvua ja investoi suunnitelmallisesti koko liikenneverkon kehittämiseen.
– Hallitus toteuttaa erittäin mittavan lähes kolmen miljardin euron liikenneinvestointiohjelman ja noin 1,6 miljardin investointipaketin korjausvelan kasvun torjumiseen. Perusväylänpidossa huomioidaan myös alempiasteinen tieverkko.
Sääntelyä puretaan
Hallitus sitoutuu siihen, että yritysten hallinnollinen taakka ei hallituskauden aikana kasva. Lisäksi kaavoitukseen ja lupaprosesseihin on tulossa laajoja uudistuksia.
– Vähintään 300 yrityksiä ja kansalaisia haittaavaa normia puretaan. Kaavoitus-, rakennus- ja ympäristölupaprosesseja koskevia valituskäytäntöjä muutetaan niin, että samasta asiasta voi valittaa hallinto-oikeuteen vain kerran. Lisäksi maanomistaja saa aloiteoikeuden yleis- ja asemakaavalle, Junnila kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmasto- ja energiapolitiikka tärkeysjärjestys korjausvelka ostovoima Investoinnit Hallitusohjelma Vilhelm Junnila Mari Rantanen Lulu Ranne Vienti Turvallisuus Eduskuntaryhmä tiestö perussuomalaiset Hallinto Kilpailukyky Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uusi hallitus on vahvasti sitoutunut korjaamaan julkista taloutta: ”Tavoitteena kilpailukykyinen ja yrittäjämyönteinen Suomi, joka houkuttelee investointeja”

Suomen maahanmuuttopolitiikka kiristyy selvästi – järjestelmän väärinkäytökset estetään

Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Jakeluvelvoitteesta löytyi sopu, odottaa vielä lopullisia kuittauksia – Purra: Lähtökohta on, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä

Työn tekemisestä tulossa kannattavampaa – Purra: ”Hallitus pyrkii parantamaan työn kannustimia”

Työperäiseen maahanmuuttoon tulossa tiukennuksia: Suomesta täytyy lähteä pois, kun työt loppuvat

Työn verotus kevenemässä – palkasta jää enemmän käteen

Autoliitolta kiitokset hallitusohjelmalle: Polttoaineveron alentamissuunnitelmia voi pitää historiallisina

Tässä ovat perussuomalaiset ministerit ja eduskunnan tuleva puhemies
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












