Artikkeli kuva

Stefan Öhberg

Perussuomalaiset torppasivat Ahvenanmaan valtionosuuden kasvattamisen

01.09.2016 |21:36

Perussuomalaisten kansanedustajat Simon Elo ja Leena Meri ovat tyytyväisiä, että Ahvenanmaan valtionosuutta ei kasvateta. Asiasta päätettiin budjettiriihessä.

Ahvenanmaa saa vuosittain itsehallintonsa toteuttamiseen 0,45 prosenttia Suomen valtionbudjetista eli tänä vuonna noin 221 miljoonaa euroa. Ahvenanmaan maakuntahallitus esitti hallituksen budjettiriiheen, että tasoitusraha nostettaisiin 0,48 prosenttiin. Esitetty lisäys olisi ollut vuositasolla noin 15 miljoonaa euroa.

– Perussuomalaiset torjui Ahvenanmaan valtionosuuden kasvattamisen. Valtaa käytetään, kun kansa on sen vaaleissa antanut, Elo toteaa.

– Ahvenanmaan maakuntahallinto on tällä hetkellä velaton. Ei ole mitään syytä, miksi Ahvenanmaa olisi maan vaikeassa taloustilanteessa erityisasemassa, perustelee Meri.

Elo ja Meri korostavat pitävänsä Ahvenanmaata tärkeänä osana Suomea, mutta itsehallintoalue ei voi olla erityisasemassa kun Suomen valtion ja kuntien taloustilanne on vaikea.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää