

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten vaatimukset eläkeläisten aseman parantamisesta kaatuivat äänestyksessä – vappusatasesta ei tietoakaan
Eduskunta käsitteli tänään pienten eläkkeiden korotuksia – jotka siis jäivät pääministeri Antti Rinteen (sd.) luvattua vappusatasta paljon pienemmiksi. Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysvaliokunnan edustajat jättivät vastalauseen hallituksen esitykseen ja vaativat parannuksia eläkeläisten asemaan, mutta hallituksen äänin perussuomalaisten vaatimukset kaatuivat.
Perussuomalaiset toteavat, että erityisesti sdp:n eduskuntavaalien alla lupaama vappusatanen eli sadan euron korotus alle 1 400 euron eläkkeisiin on ollut katteeton lupaus, jota ei olla toteuttamassa.
– Vaikka pienikin parannus on hyvä asia, hallituksen esitys pienten eläkkeiden korottamisesta on kaukana luvatusta eikä se tuo hallituksen lupaamaa satasta tai lupaamaansa korotusta mataliin työeläkkeisiin, kansanedustaja Arja Juvonen toteaa.
Työeläkkeisiin ei mitään parannusta
Hallituksen esityksessä korotetaan kansaneläkettä ja takuueläkettä. Korotukset tulevat alle 1 200-1 300 eläkkeisiin. Perussuomalaiset kuitenkin huomauttaa, että korotukset leikkaavat joiltakin toimeentulotukea, eli korotuksen vaikutus jää silloin nollaksi.
– Eläkeläistä rasittavat lisäksi monet kustannukset, joita nousee normaalin arjen keskeltä. Kustannukset liikkumisesta, asumisesta, lääkkeistä, ruoasta ja sairastavuudesta osuvat kipeimmin pienituloiseen. Kulutuksen tasaverot ovat kaikille sama ja ruoka ja bensa maksavat kaikille yhtä paljon. Pitkien etäisyyksien Suomessa autoa tarvitaan ja bensan hinnan nousu rasittaa erityisesti pieneläkeläisen kukkaroa, sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset toteavat.
Perussuomalaiset esittivät vastalauseessa lausumaa, että hallitus ryhtyy kiireesti selvittämään pienten työeläkkeiden korottamista. Hallitusohjelmassa luvataan selvittää keinoja, joilla alle 1 400 euron työeläkkeisiin tulisi 100 euron nettokorotus. Nyt työeläkkeet eivät nouse kuitenkaan miltään osin.
Eläkeläisten maksuvaikeudet pahentuneet
Perussuomalaiset esittivät myös lausumaa siitä, että eläkeläisten ulosottojen ennaltaehkäisemiseksi laaditaan toimenpideohjelma.
– Asiakastieto oy:n mukaan eläkeläisten ulosotot ovat lisääntyneet. Eläkeläisen taloudelliseen tilanteeseen vaikuttaa usein äkilliset yllättävät tilanteet kuten esimerkiksi sairastuminen. Asiakasmaksukatot taasen ovat hankalasti ymmärrettävissä ja niiden täyttymisen seuraaminen on yleensä ikääntyvälle vaikeaa. Asiakasmaksukatoissa on kolme eri tasoa: terveydenhuolto, lääkkeet ja kelamatkat. Perussuomalaisten mielestä erillisten asiakasmaksukattojen ongelmat tulee viipymättä poistaa esimerkiksi yhdistämällä ne kohtuulliseksi yhdeksi katoksi.
Perussuomalaiset katsoo, että eläkeläisköyhyys on Suomessa merkittävä yhteiskunnallinen ongelma, johon hallitus ei kiinnitä riittävää huomiota. Perussuomalaisten vastalauseessa vaadittiin viimeisenä, että hallitus ryhtyy pikaisiin toimenpiteisiin pientä eläkettä saavien ostovoiman vahvistamiseksi ja estää näiden verotuksen kiristymisen. Tämäkin vaatimus kaadettiin hallituksen toimesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vappusatanen liikkuminen elinkustannukset Antti Rinne Eläkeläiset perussuomalaiset Arja Juvonen hallitus Asuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaativat indeksijäädytysten poistamista ja eläkkeiden verotuksen keventämistä palkansaajien tasolle

Elomaa: Pienituloisten eläkeläisten ahdinko syvenee

Halla-aho pitää Antti Rinteen (sd.) lupausta nigerialaishuijauksena: ”Demarit eivät tule korottamaan kenenkään eläkkeitä”

Meri: Perussuomalaisessa Suomessa oma kansa on etusijalla – ”Meillä ei ole varaa jakaa olemassa olevaa kakkua muille”

Elomaa: Eläkeläisten vuoro

Mäkynen: Hallituksen otettava tosissaan eläkeläisten hätä – ”Moni joutuu valitsemaan ostaako lääkkeitä vai ruokaa”

Tanska piristää talouttaan: Eläkeläisille koronatonni verottomana käteen

Ranne: Punavihreä hallitus ei aja vähävaraisten sairaiden asiaa

Yhä useampi ulosotossa sosiaali- ja terveyspalvelumaksujen vuoksi – Reijonen jätti lakialoitteen yhdistetystä maksukatosta
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
















