Artikkeli kuva

Atte Korhola Ylen haastateltavana. / YLE Areena

Pikavauhtia toteutetulla hiilivapaudella olisi raskas hinta – Professori: Ei valoja, ei lämmintä vettä, ei rockfestareita, ei leffaan menoja, läppärit pois, kännykät pois

27.09.2019 |16:28

Ylen haastattelema ympäristömuutoksen professori Atte Korhola peräänkuuluttaa ympäristökeskusteluun malttia ja rationaalista ajattelua. Eduskuntatalon portailla haastateltu Korhola pohtii, ymmärtävätkö ihmiset sitä, mitä seurauksia nopealla siirtymisellä hiilivapaaseen yhteiskuntaan olisi.

Nopea siirtyminen hiilivapaaseen yhteiskuntaan luopumisesta tarkoittaisi äärimmäisen ankaria toimia. Arkipäivä muuttuisi Korholan mukaan valtavasti.

– En tiedä, tajuavatko kaikki, miten paljon se merkitsee. On mahtavaa nähdä tämä [mielenosoitus] ja sen energiataso, ja se on sykähdyttävää. Mutta jos asioita oikeasti halutaan tehdä, niin jouduttaisiin muuttamaan nyt valtavasti asioita arkipäivässämme, Korhola toteaa Ylelle.

– Ei valoja, ei lämmintä vettä, ei rockfestareita, ei leffaan menoja, läppärit pois, kännykät pois, Korhola listaa.

– Tässä tarvitaan rationaalista ajattelua ja kärsivällisyyttä. Paniikissa tehdään huonojakin ratkaisuja.

Panikoinnin sijaan Korhola näkee, että talouden rakennetta on mahdollista muuttaa kestäväksi esimerkiksi vähentämällä kulutusta, siirtymällä kiertotalouteen sekä panostamalla vetytalouteen ja fuusioenergiaan.

Katso haastattelu Yle Areenasta. Korholan osuus alkaa kolmen minuutin kohdalla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
5.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
7.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi