

LEHTIKUVA
Poliisin voimatoimet ovat pahoittaneet asukkaiden mieltä rikollisjengien terrorisoimilla alueilla
Poliisi on ollut entistä näkyvämmin läsnä ampumavälikohtausten ja huumekaupan pahiten riivaamilla alueilla Ruotsissa. Ongelmalähiöiden asukkaat ovat pahoittaneet mielensä kontrollista ja purkavat nyt tuntojaan erityisesti sosiaalisessa mediassa. Oman näkemyksensä mukaan poliisi on toiminut asiallisesti, kertoo SVT.
Virkavalta on entistä näkyvämmin läsnä syrjäytyneiden seuduilla Ruotsissa: poliisi pysäyttää autoja ja tekee henkilöön käyviä tarkastuksia. Nämä ovat osa poliisin viilattua strategiaa taistelussa jengirikollisuutta vastaan.
SVT:n haastattelemien paikallisten asukkaiden mukaan poliisi pysäyttää kuitenkin aivan tavallisia kansalaisia, joiden mielestä tarkastukset ovat olleet piinallisia.
Julkisuutta pelätään
Asukkaat ovat myös videoineet kontrollikokemuksiaan ja jakaneet niitä sosiaalisessa mediassa. Kukaan SVT:n jututtamista ihmisistä ei kuitenkaan halua tulla nimellään tai kuvallaan julkisuuteen. Osaksi paikallisten uhkailujen ja toisaalta poliisin negatiivisten reaktioiden pelosta.
– Kuulostaa tosi oudolta mutta monilla on tällaisia ajatuksia. Niillä aktiivisilla alueen ihmisillä nuorisotyöntekijöistä moskeijan esilukijoihin, jotka ovat joutuneet kaltoin kohdelluiksi.
Näin kertoo ”Samir”, paikallinen asukas Järva Rinkebyn tienoilta. Poliisi on pysäyttänyt hänetkin useasti, eikä ”Samir” tiedä syytä.
– Ihmiset kokevat nämä tilanteet siten, että olemme luomassa turvattomuutta, vaikka teemme vain työmme, sanoo jaostopäällikkö Stephan Kiernan Tukholman poliisista.
”Poliisilla tarkka tilannekuva”
Poliisilla on käytössään lukuisia valvontakameroita ja kasvot sekä henkilön persoonalliset liikkeet tunnistava tekoäly, joka on yhdistetty keskusrikospoliisi NOA:n rekistereihin.
– Meillä on tarkka tilannekuva ja hyvät tiedot siitä, ketkä ovat osallisia väkivallanteoissa.
Kiernan kuitenkin painottaa, että hyvien suhteiden luominen paikallisiin asukkaisiin on aivan keskeistä poliisin arjessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- "Samir" tarkastukset kontrolli autojen pysäyttäminen Stephan Kiernan kuvantunnistus Järvan alue nuorisojengit asekauppa epäluottamus rikollisjengit ongelmalähiöt huumekauppa Valvontakamera Tekoäly Väkivalta Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Rikollisjengien ammuskelu tulee kalliiksi yhteiskunnalle – yhden haavoitetun sairaalahoito maksaa yli 25 000 euroa

Kriminaalihuolto kriisitilassa: Rikolliset käyskentelevät Ruotsissa vapaina, koska vankilat ovat täynnä

Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Purra: Malmössä riehutaan, Göteborgissa riehutaan, liekkivideot leviävät sosiaalisessa mediassa

Ruotsi heräämässä karuun todellisuuteen: ”Hyvinvointivaltiosta on tullut rikollisten pankkiautomaatti”

Nuorten miesten kauhu kasvaa rikollisten Ruotsissa – joka viides pelkää tulevansa ryöstetyksi

Ruotsissa luodit rapisivat bussin ikkunoihin aamuliikenteessä – kyydissä 10 matkustajaa ja kuski

Maahanmuuton munaukset maksuun Göteborgissa: 11 miljardia ongelmalähiöiden kriisiapuun
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









