

PS ARKISTO
Polttoaineiden hintoihin on mahdollista vaikuttaa – ”Verotusta on alennettava välittömästi”
Suomen tulee alentaa heti polttoaineveroja, kuten monet maat ovat tehneet, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen.
– Polttoaineisiin liittyvät ongelmat on ratkaistava välittömästi. Polttoaineiden kova hinta vaikuttaa niin perheisiin kuin yrityksiin. Pikainen puuttuminen on tärkeintä, Minna Reijonen toteaa.
– Polttoaineiden hintojen arvolisäverojen suuruudella on myös merkitystä. Ja liian kallis jakeluvelvoite tulee järkevöittää. Eriskummallinen jakeluvelvoite nostaa tankkauksen hintaa.
Jakeluvelvoite poistettava
Jakeluvelvoite tarkoittaa, että polttoaineeseen pitää sekoittaa mukaan kalliimpia uusiutuvia aineita.
– Tätä jakeluvelvoitetta on suunniteltu vähän helpotettavan, mutta kuitenkin vain tilapäisesti. Kuinka ankarasti tämä jakeluvelvoitteen tilapäinen lasku kurittaakin autoilijoita vastaavasti tulevaisuudessa? Nimittäin jakeluvelvoite on ankarampi jatkossa. Tästä on puhuttu ihan liian vähän. Jakeluvelvoite tulisi tässä maailmantilanteessa mieluummin kokonaan poistaa.
– Euroopassa on tällä hetkellä sota. Suomen talous on kurjassa jamassa. Nyt on tärkeämpää miettiä jokapäiväistä selviämistä kuin huimasti kovempia ilmastotavoitteita verrattuna muihin maihin, Reijonen painottaa.
Auto on monelle välttämättömyys
Julkisuudessa on puhuttu hallituksen kaavailemasta kuljetusyrittäjien polttoainetuesta. Tuki koskisi esityksen mukaan vain hyvin rajallista joukkoa yrittäjiä. Tuen korvausprosentti olisi pieni ja hakeminen byrokraattista. Ehdotettu tuki olisi voimassa vain kolme kuukautta eli tämän vuoden helmikuusta huhtikuulle.
– Polttoaineiden hinta kirvelee kansalaisia yhä enemmän ja enemmän. Lisähintaa on uutisoitu tulevan jopa 30 senttiä (Savon Sanomat 13.6.). Järkevä polttoainepolitiikka helpottaa arkipäiväisiä asioita. Nämä mahdollisuudet kannattaa nyt ehdottomasti käyttää, Reijonen sanoo.
– Polttoaineiden hinta vaikuttaa niin maamme huoltovarmuuteen kuin jokaisen perheen arkeen. Suomessa ei ajella huvikseen. Auto ei ole hupiväline. Auto on välttämättömyys pitkien etäisyyksien ja työmatkojen takia.
Kilpailukyky heikkenee
Reijosen mielestä on törkeää, että tietyt tahot näyttävät jopa iloitsevan siitä, että liikenne vähenee ja polttoaineiden hinnat nousevat.
– Suomen kilpailukyvyn kannalta tämä on haitallista, Reijonen muistuttaa.
– Ollaanko siirtymässä liikenteen hevosvoimista kohta pelkkään hevosilla liikkumiseen? Suunta on huolestuttava. Polttoaineiden verotusta on alennettava välittömästi, sillä se on helpoin tapa vaikuttaa hintoihin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jakeluvelvoite kuljetusyrittäjät polttoaineiden hinta autoilijat Minna Reijonen talous verotus Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sähkön ja polttoaineiden hinnat syövät toimeentuloa – Purra: Missä viipyvät hallituksen toimenpiteet?

Hallitukselta ei vaikuttavia toimia polttoainehintoihin, maatalouskriisiin, ostovoimaan tai kilpailukykyyn – perussuomalaiset esitti epäluottamusta

Ranne: Punavihreässä utopiassa mikään ei liiku – tuuli vain suhisee

Saarikko syyttää inflaatiosta Putinin hintoja – talousprofessori Matti Virénilta tyrmäys: Tyhjiä sanoja – ”Olisi puhuttava rehellisesti syistä”

Verotuksen alentaminen Saksassa laski bensan litrahintaa yli 20 senttiä, USA:n presidentti samoilla linjoilla – Yle haki agendaa puhuvat taloustieteilijät kertomaan, miksi veroale ei kannata

Mäenpään toimenpidealoite: Polttoaineiden valmisteverot reilusti alemmaksi vuoden loppuun asti

Hallitus nostamassa polttoaineen hintaa kymmenillä senteillä – perussuomalaisilta jyrkkä vastustus röyhkeille hinnankorotuksille
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













