Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Viikon 51/2015 luetuin

Professori Koskenniemi politikoi

13.12.2015 |14:47

KOMMENTTI | Akatemiaprofessori Martti Koskenniemi kirjoitti Helsingin Sanomien yleisönosastolla (12.12.2015), että hallitus on laatinut topakan turvapaikkapoliittisen toimenpideohjelman ”perussuomalaisten kannatuksen laskun ehkäisemiseksi.” Koskenniemi arvostelee hallituksen ohjelmaa perussuomalaisten vaalipropagandaksi.

Koskenniemi politikoi. On hämmästyttävää, että eduskunnassa säännöllisesti palkkiota vastaan kuultavana käyvä akatemiaprofessori kirjoittaa maan suurimmassa päivälehdessä löysiä koskien yhtä puoluetta. Ohjelma on hallituksen yhteinen ohjelma, siihen ovat sitoutuneet kaikki hallituspuolueet. Luulisi akatemiaprofessorin tietävän tämän.

On syytä kysyä, että onko professori Koskenniemi tehtäviensä tasalla? Pystyykö hän objektiiviseen asioiden tarkasteluun? Onko joku hallitus joskus jossakin asiassa julkaissut hallituksen yhteisessä ohjelmassa jonkin puolueen vaalipropagandaa?

Koskenniemi näytti todelliset karvansa. Hänellä on täysi oikeus mielipiteisiinsä, mutta puolueettomana asiantuntijana häntä tuskin enää voi pitää, kun hän kommentoi hallituksen yhteistä ohjelmaa yhden puolueen vaalipropagandana.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
7.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
8.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää