PS: Hallitus salaa 750 miljardin euron asiapaperit kansalta

12.06.2020 |06:22

Perussuomalaiset arvosteli suullisella kyselytunnilla hallitusta avoimuuden puutteesta erityisesti EU:n rahanjakomekanismeja käsitellessä. On käynyt ilmi, että hallitus on yrittänyt salata 750 miljardin euron eurotukipaketin asiapaperit eduskunnalta osana EU:n rahoituskehystä. Ministeri piti tätä normaalina käytäntönä.

– Paketilla komissio on laittamassa Suomen velkavankeuteen yhteisvastuullisella lahjarahalla ja te haluatte salata siitä käytävän keskustelun, perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa hämmästeli.

– Valtiosääntöoikeuden professori Tuomas Ojanen pitää toimintaanne hyvin kyseenalaisena. Vastatkaa selkeästi nyt, miksi te halusitte salata veronmaksajien miljardeja koskevat paperit? Elomaa kysyi.

”Normaali menettely”

Eurooppaministeri Tytti Tuppurainen (sd.) vastasi, ettei valtioneuvosto ole tarkoituksellisesti salannut mitään eikä ole estänyt eduskuntaa toteuttamasta tiedonsaantioikeuttaan.

– Kysymys on aivan normaalista menettelystä, jolla suojataan Suomen neuvottelutavoitteita meneillään olevassa isossa eurooppalaisessa rahoituskehyskokonaisuudessa, Tuppurainen totesi.

Mallia Haavistolta

Elomaa epäili, että hallitusta lähinnä hävettää myöntää häämöttävä miljardien rahalahjoitus, joka vie velkavankeuteen ja kohti liittovaltiota.

– Otatte selkeästi mallia ulkoministeri Haavistosta, joka salaili terroristinaisten tuomisen Suomeen, Elomaa sivalsi.

– Eikä tämä ole mikään perussuomalaisten keksimä syytös, vaan perustuslakivaliokunta, asiantuntijat ja lehdistö ovat arvostelleet kovaan sävyyn salailua, Elomaa muistutti.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) toisti Tuppuraisenkin jo maininneen kannan, että kyse on aivan tavanomaisesta menettelystä, kun puhutaan EU:n rahoituskehyksistä, vaikka siinä on mukana 750 miljardin niin sanottu elpymisrahastokokonaisuus mukana.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01
6.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
10.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää