Artikkeli kuva

PS-naiset palkkaeroista: Tasa-arvoa ei anneta, se otetaan

31.10.2014 |11:41

Perussuomalaiset Naiset haluaa kiinnittää huomiota naisten ja miesten väliseen epätasa-arvoiseen palkkaeroon, joka on edelleen hyvin merkittävä. STTK:n mukaan naisten palkka on keskimäärin 83,1 prosenttia miesten palkasta. Vuositasolla eroa syntyy keskipalkkaisilla noin 7 600 euroa.

– Miesten ja naisten välisestä epätasa-arvoisesta palkkaerosta on puhuttu kauan ja tilanne jatkuu. Perussuomalaisten Naisten mielestä naisten asema työmarkkinoilla korjaantuu vain siten, että naiset pyrkivät todella sinne, missä valta ja raha ovat, Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja Marja-Leena Leppänen sanoo.

– Meidän on turha itkeä huonompia palkkojamme, jos emme pyri vakavasti johtaville paikoille. Lehtien päätoimittajiksi, kaupunkien, kuntien ja ammattiyhdistysliikkeiden johtajiksi sekä valtuustojen ja hallitusten puheenjohtajiksi.

Naiset päättämään palkoista ja eduista

Leppänen kehottaa naisia hakeutua niille paikoille, joissa päätetään palkoista ja eduista.

– Koska naiset ovat tottuneet järkevään rahankäyttöön, voisi jokunen hulppea kelomökki jäädä rakentamatta, kosteat illalliset nauttimatta ja loistoautot tilaamatta, jos päättäjinä olisi naisia. Myös politiikka ja naisten palkkaus muuttuisivat.

– Naisten on itse otettava se valta. Kukaan ei sitä meille anna, Leppänen muistuttaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
5.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05
10.
Suomen uutiset logo

Lääkäriliiton Pride-yhteistyö närästää erikoislääkäriä: ”Yhdenvertaisuus ei edellytä Pride-kumppanuutta”

03.11.2026 |10:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi