
Keskustan Anteilla on suunta hukassa. Kuvassa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kurvinen ja puolueen puheenjohtaja Kaikkonen. / LEHTIKUVA
PS-Nuoriso: Keskustan ”maahanmuuttokriittisyys” on surkuhupaisaa – ”Eiköhän siellä olla pian taas luovuttamassa kotiavaimia turvapaikkashoppailijoiden käyttöön”
Perussuomalainen Nuoriso pitää keskustan pyrkimyksiä esittäytyä maahanmuuttokriittisenä puolueena surkuhupaisana. Antti Kaikkosen syyskuinen “emme rikollisia, emme pummeja tänne kaipaa” -kommentti tulkittiin mediassa suunnanmuutoksena, mutta viimeaikainen venkoilu paljasti keskustan todelliset karvat.
– Kovasti keskusta esittää oppineensa aiemmista virheistään, mutta todellisuudessa puoluejohtokin kaikkoaa, kun entiset hallituskumppanit vasemmalla närkästyvät edustajien kommenteista. Eiköhän siellä olla pian taas luovuttamassa kotiavaimia turvapaikkashoppailijoiden käyttöön, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
Ei kehitysapua oman hyvinvoinnin kustannuksella
Hiljattain keskustan Pekka Aittakumpu ilmaisi huolensa sharia-lain juurtumisesta Suomeen, mistä eduskuntaryhmän johto ja nuorisojärjestö irtisanoutuivat välittömästi. Samalla puolueen kansanedustajat valittelevat eduskunnassa kehitysapuun kohdistuvia miljardileikkauksia.
– Kehitysapua ei tule maksaa suomalaisten hyvinvoinnin kustannuksella, vaan sitä pitäisi antaa vain ylijäämäisestä budjetista. Käytetäänkö kehitysapumiljardeja muutenkaan tarpeeksi tehokkaasti ja vaikuttavasti saavutettuihin hyötyihin nähden? esittää hallituksen jäsen Noora Korpela.
Suomen Uutiset
Lue myös
Keskusta kritisoi jättileikkauksia kehitysapuun – Koponen: ”Käsittämätöntä, että keskusta haluaa lähettää lisää velkarahaa Afrikkaan”
Bergbom kehitysapukeskustelusta: Neljä vuotta vihervasemmiston kanssa on valitettavasti muuttanut keskustaa surulliseen suuntaan
Vigelius kritisoi keskustaa: ’’Keskusta nostaisi ennemmin suomalaisten veroja kuin säästäisi Afrikka-tuista’’
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kehitysavun leikkaus Noora Korpela sharia-laki Lauri Laitinen Pekka Aittakumpu turvapaikkashoppailu Maahanmuuttokriittisyys Antti Kaikkonen Keskusta kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Bergbom kehitysapukeskustelusta: Neljä vuotta vihervasemmiston kanssa on valitettavasti muuttanut keskustaa surulliseen suuntaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tyrmistyi keskustan halusta lisätä kehitysavun rahoitusta jättileikkausten keskellä.

Keskusta kritisoi jättileikkauksia kehitysapuun – Koponen: ”Käsittämätöntä, että keskusta haluaa lähettää lisää velkarahaa Afrikkaan”
Keskusta kritisoi voimakkaasti eduskunnassa kehitysapuun tehtäviä mittavia leikkauksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee keskustan linjaa.

Valtiovarainministeri Purra kyselytunnilla: Keskustan kannattaa tarkistaa verolinjaansa eikä ehdottaa enemmän veroja
Keskusta arvosteli hallitusta arvonlisäveron korottamisesta, vaikka sama sopeutuskeino löytyy puolueen omasta työkalupakista - muiden veronkorotushaaveiden lisäksi.

PS-kansanedustaja Ari Koponen tyytyväinen kasvavasta tuesta koulujen kännykkäkiellolle : ”Keskustan asenteessa on tapahtunut melkoinen muutos parin vuoden takaiseen verrattuna”
Kännyköiden käyttö kouluissa on ollut oppimisen ja opettamisen riesa jo pitkään. Kansanedustaja Ari Koponen (ps.) on pitänyt ongelmaa esillä jo pitkään, ja on tyytyväinen, kun nykyinen hallitus tarttuu härkää sarvista. Myös oppositiopuolue keskusta on herännyt kirittämään hallitusta lain nopean voimaantulon puolesta. Koponen kiittää keskustalaiskollegojaan, joiden asenteessa näyttää tapahtuneen melkoinen muutos viime hallituskauteen verrattuna.

Mäenpää: Tuoreen puheenjohtajan puheet räikeässä ristiriidassa keskustan tekojen kanssa

Vigelius kritisoi keskustaa: ’’Keskusta nostaisi ennemmin suomalaisten veroja kuin säästäisi Afrikka-tuista’’
Eduskunta keskusteli tiistaina kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteosta. Keskustalaiskansanedustajan tunteikas argumentointi hallituksen kehitysapuleikkauksia vastaan ihmetyttää perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigeliusta, joka arvostelee voimakkaasti keskustan prioriteetteja Suomen vaikeassa taloustilanteessa.
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää