
PS ARKISTO
Keskusta lapioisi yhä lisää rahaa kehitysapuun – Antikainen: ”Ei meidän vahtivuorollamme”
Eilisessä eduskuntakeskustelussa keskusta kritisoi hallituksen päätöstä leikata kehitysapua 1,2 miljardilla eurolla tämän hallituskauden aikana. Keskustan mielestä kehitysavun määrää tulisi päinvastoin lisätä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä on aivan oikein, että hallitus toteuttaa leikkaukset.
– Leikkaukset ovat välttämättömiä ja perusteltuja nykyisessä taloustilanteessa. Mielestäni kehitysavusta voitaisiin leikata jatkossa enemmänkin, Antikainen sanoo.
Suomen kehitysyhteistyön painopisteitä tarkennetaan, ja painopistemaita tulee jatkossa olemaan vähemmän.
– Lisäksi Suomi pyrkii vähentämään kehittyvien maiden riippuvuutta ulkovalloista, mikä pitkällä aikavälillä vahvistaa näiden maiden itsenäisyyttä ja vakautta. Näin hallitusohjelmaan kirjattiin ja näin tullaan myös tekemään.
Väestönkasvu ylittänyt talouskasvun
Antikaisen mukaan kehitysyhteistyön haasteena on ollut, että väestönkasvu monilla avunsaaja-alueilla on ylittänyt talouskasvun, mikä tekee köyhyyden torjunnasta erityisen vaikeaa. Kehitysavun toimivuus on ollut muutenkin kiistanalainen jo vuosia.
– Muutamia vuosia sitten entinen ulkoministeriön virkamies kritisoi sitä, ettei kehitysapu ole saavuttanut asetettuja tavoitteita esimerkiksi Saharan eteläpuolisessa Afrikassa, jossa äärimmäinen köyhyys on väestönkasvun myötä jopa lisääntynyt.
– Kehitysavun valvonnassa on ollut puutteita, ja avun vaikutusten arvioinnit eivät ole riittävästi ohjanneet päätöksentekoa. Yksi suurimmista ongelmista on ollut avunsaajamaiden korruptio, jonka todellinen laajuus on edelleen epäselvä, Antikainen muistuttaa.
Kehitysyhteistyö tiukempaan valvontaan
Hallitusohjelmassa korostetaan kehitysyhteistyön tiukempaa valvontaa.
– Jos väärinkäytöksiä havaitaan, johtaa se tuen leikkaamiseen, lakkauttamiseen tai takaisinperintään. Hallitus varmistaa, että kehitysavun käyttöä valvotaan tehokkaasti ja läpinäkyvästi. Jatkossa Suomen kehitysyhteistyö myös ehdollistetaan omien kansalaisten vastaanottamiselle.
Kehitysavun antaminen köyhille maille ei ole johtanut niiden demokratian, ihmisoikeuksien tai hyvän hallinnon merkittävään vahvistumiseen.
– Yksi yleisimmistä väärinkäsityksistä on, että kehitysavulla voitaisiin luoda länsimaisia demokratiakäytäntöjä. Todellisuudessa monet avunsaajamaat ovat jääneet poliittisesti ja taloudellisesti paikallisen eliitin vallan alle, Antikainen kritisoi.
– Hallituksen linjauksilla kehitysyhteistyö painottuu jatkossa kotimaisten kansalaisjärjestöjen hankkeisiin, jotka edistävät muun muassa kestävää metsätaloutta ja muita paikallisia elinoloja parantavia projekteja.
Verovarat tarvitaan kotimaassa
Antikainen kiittää hallitusta erityisesti siitä, että Suomi jatkaa Ukrainan vahvaa tukemista
– Hallitusohjelman mukaan Ukrainaa tuetaan muun muassa kehitysyhteistyön, puolustusmateriaaliavun, siviilikriisinhallinnan ja humanitaarisen avun sekä kansalaisjärjestöjen, Euroopan unionin, Euroopan neuvoston ja Nato-rahastojen kautta. Ukraina on hallituskaudella Suomen suurin kehitysyhteistyön kohde. Kehitysapua ei myöskään myönnetä tahoille, jotka tukevat Venäjän hyökkäyssotaa.
– Keskustan vaatimus kehitysavun lisäämisestä on pöyristyttävä nykyisessä taloustilanteessa. Suomalaiset ovat itse joutuneet merkittävien leikkausten kohteeksi. Verorahoja ei mitenkään voida ohjata entistä enemmän Suomen ulkopuolelle, kun kotimaan tarpeet ovat suuret.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Bergbom kehitysapukeskustelusta: Neljä vuotta vihervasemmiston kanssa on valitettavasti muuttanut keskustaa surulliseen suuntaan
Vigelius kritisoi keskustaa: ’’Keskusta nostaisi ennemmin suomalaisten veroja kuin säästäisi Afrikka-tuista’’
PS-Nuoriso: Keskustan ”maahanmuuttokriittisyys” on surkuhupaisaa – ”Eiköhän siellä olla pian taas luovuttamassa kotiavaimia turvapaikkashoppailijoiden käyttöön”
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

PS-Nuoriso: Keskustan ”maahanmuuttokriittisyys” on surkuhupaisaa – ”Eiköhän siellä olla pian taas luovuttamassa kotiavaimia turvapaikkashoppailijoiden käyttöön”
Perussuomalainen Nuoriso pitää keskustan pyrkimyksiä esittäytyä maahanmuuttokriittisenä puolueena surkuhupaisana. Antti Kaikkosen syyskuinen “emme rikollisia, emme pummeja tänne kaipaa” -kommentti tulkittiin mediassa suunnanmuutoksena, mutta viimeaikainen venkoilu paljasti keskustan todelliset karvat.

Vigelius kritisoi keskustaa: ’’Keskusta nostaisi ennemmin suomalaisten veroja kuin säästäisi Afrikka-tuista’’
Eduskunta keskusteli tiistaina kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteosta. Keskustalaiskansanedustajan tunteikas argumentointi hallituksen kehitysapuleikkauksia vastaan ihmetyttää perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigeliusta, joka arvostelee voimakkaasti keskustan prioriteetteja Suomen vaikeassa taloustilanteessa.

Eerola: Hallituksen esitys ulkomaalaislain muutoksesta tehostaa maahanmuuttopolitiikkaa
Hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamisesta tiukentaa säilöönoton ja maahantulokiellon säännöksiä, mikä sujuvoittaa merkittävästi palautusprosessia.

Bergbom kehitysapukeskustelusta: Neljä vuotta vihervasemmiston kanssa on valitettavasti muuttanut keskustaa surulliseen suuntaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tyrmistyi keskustan halusta lisätä kehitysavun rahoitusta jättileikkausten keskellä.

Keskusta kritisoi jättileikkauksia kehitysapuun – Koponen: ”Käsittämätöntä, että keskusta haluaa lähettää lisää velkarahaa Afrikkaan”
Keskusta kritisoi voimakkaasti eduskunnassa kehitysapuun tehtäviä mittavia leikkauksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee keskustan linjaa.

Perussuomalaiset: Kehitysyhteistyöhön mullistavia muutoksia – Suomi asettaa tiukat rajat rahaa saaville maille
Kehitysyhteistyötä uudistetaan tällä hallituskaudella. Uusi strategia nojaa vahvasti kahteen keskeiseen ohjenuoraan: yksityinen sektori saa suuremman roolin kehitysavun toteuttajana ja rajalliset panostukset kohdennetaan tarkemmin niihin maihin, jotka aidosti haluavat kasvaa ja vaurastua. Eduskunnassa käsiteltiin tiistaina ensimmäistä kertaa yhdessä Suomen kauppa- ja kehityspolitiikan selontekoa.

Tavio kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteosta: Kehitysyhteistyövarojen käyttöä valvotaan tehokkaasti – kumppanimaiden tulee ottaa vastaan omia palautettavia kansalaisiaan
Eduskunnan lähetekeskustelussa käsiteltiin tänään kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selontekoa eli KaKe-selontekoa. Aiheesta esittelypuheenvuoron pitäneen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion mukaan geopoliittisten ja geotaloudellisten jännitteiden kasvu, nousevien ja kehittyvien maiden vahvistuva asema ja talouden riskit edellyttävät muutoksia myös Suomen kauppa- ja kehityspolitiikkaan.
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















