

LEHTIKUVA
PS-Nuoriso: Soterahat eivät ole valtuutettuja varten – ”Ryhmäraha joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan”
Perussuomalainen Nuoriso vaatii aluevaltuustojen palkkioiden ja ryhmätukien määrittämistä valtiojohtoisesti. Viime päivinä on uutisoitu aluevaltuustojen itse päättämistä suurista kokouspalkkioista ja ryhmätuista aluevaltuutettujen määrään suhteutettuna samalla kun kyseiset hyvinvointialueet ovat huomattavasti alijäämäisiä.
Esimerkiksi toisiksi suurimpia kokouspalkkioita (15 681€/valtuutettu) ja suurimpia ryhmätukia (6 000€/valtuutettu) maksettiin Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella, joka on toisiksi alijäämäisin alue asukasta kohden 99,8 miljoonan euron alijäämällään.
– Miten aluevaltuustot voivat olla jakamassa tuhansien eurojen edestä palkkioita samalla kun nykyisiä sotepalveluita saadaan hädin tuskin ylläpidettyä ylivelkaantuneen valtiontalouden säästöpaineiden vuoksi? Sulle mulle -politiikka aluevaltuutettujen kesken syö suomalaisen soten sisälltä päin, moittii puheenjohtaja Lauri Laitinen.
”Perusteetonta suhmurointirahaa”
Niin kauan kun näennäisesti itsehallinnolliset hyvinvointialueet saavat rahoituksensa valtiolta, on valtiolla oltava oikeus puuttua verorahojen väärinkäyttöön, joka vaikeuttaa sekä julkistalouden alijäämää että sotepalveluiden järjestämistä hyvinvointialueilla.
– Ryhmäraha – tai toisille “demokratiaraha” – joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan. Nyt kun kaikkialta joudutaan säästämään, on tällaiset suhmurointirahat täysin perusteettomia. Ryhmärahat asettavat puolueet myös eriarvoiseen asemaan sen mukaan, ottavatko ne rahat vastaan vai ei ja tämä asettaa paineen tuen ottamiselle. Onneksi osa aluevaltuustoryhmistämme on näyttänyt mallia ja jättänyt tuet ottamatta — sietää muiden seurata esimerkkiä, toteaa 3. varapuheenjohtaja Jonni Levaniemi.
Säästötalkoot aloitettava johtoportaasta
PS-Nuoriso tuomitsee ylipäätään ylisuuret palkkiot ja palkat hyvinvointialueilla. Käytännössä monet aluejohtajat tienaavat enemmän kuin Suomen pääministeri. Osa aluejohtajista saa hyvän palkkansa päälle vielä kokouspalkkioita.
– Säästötalkoot alueilla tulisi siis aloittaa johtoportaasta hallinnossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- johtoporras säästötalkoot ryhmäraha aluevaltuutetut Jonni Levaniemi kokouspalkkiot hyvinvointialueet Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso valtio palkat Hallinto sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haluatko sote-aluejohtajaksi? Vaivan palkkaa jopa 17 400 €/kk – edes pääministerille ja tasavallan presidentille ei makseta näin paljon

Aluevaltuustojen rahankäyttö selvitettävä pikaisesti – ”Aluevaltuutettujen kokouspalkkiot ovat poskettomia”

”Remontti-Reiska” Jorma Piisinen: Uusien sote-alueiden resurssit tulee keskittää käytännön työhön – hallinnosta voidaan tinkiä

Hyvinvointialueiden valtuustoryhmille ylimääräistä hillotolpparahaa jopa 6 000-10 000 euroa per valtuutettu – suurista puolueista ainoastaan perussuomalaiset vastustaa: ”Piilopuoluetukea”

Euroopan keskuspankin henkilökunta suivaantui markkinaheilahteluihin: Neitsytoliiviöljy takaisin lounaspöytiin!

Kansanedustaja Rami Lehtinen teki lakialoitteen ryhmärahan lopettamisesta: ”Tällaisessa taloudellisessa tilanteessa pitää mielestäni kaikkien olla valmiita säästämään”

Rami Lehtinen: Hyvinvointialueiden ”demokratiarahasta” tulee luopua
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.