

LEHTIKUVA
PS-Nuoriso: Soterahat eivät ole valtuutettuja varten – ”Ryhmäraha joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan”
Perussuomalainen Nuoriso vaatii aluevaltuustojen palkkioiden ja ryhmätukien määrittämistä valtiojohtoisesti. Viime päivinä on uutisoitu aluevaltuustojen itse päättämistä suurista kokouspalkkioista ja ryhmätuista aluevaltuutettujen määrään suhteutettuna samalla kun kyseiset hyvinvointialueet ovat huomattavasti alijäämäisiä.
Esimerkiksi toisiksi suurimpia kokouspalkkioita (15 681€/valtuutettu) ja suurimpia ryhmätukia (6 000€/valtuutettu) maksettiin Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella, joka on toisiksi alijäämäisin alue asukasta kohden 99,8 miljoonan euron alijäämällään.
– Miten aluevaltuustot voivat olla jakamassa tuhansien eurojen edestä palkkioita samalla kun nykyisiä sotepalveluita saadaan hädin tuskin ylläpidettyä ylivelkaantuneen valtiontalouden säästöpaineiden vuoksi? Sulle mulle -politiikka aluevaltuutettujen kesken syö suomalaisen soten sisälltä päin, moittii puheenjohtaja Lauri Laitinen.
”Perusteetonta suhmurointirahaa”
Niin kauan kun näennäisesti itsehallinnolliset hyvinvointialueet saavat rahoituksensa valtiolta, on valtiolla oltava oikeus puuttua verorahojen väärinkäyttöön, joka vaikeuttaa sekä julkistalouden alijäämää että sotepalveluiden järjestämistä hyvinvointialueilla.
– Ryhmäraha – tai toisille “demokratiaraha” – joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan. Nyt kun kaikkialta joudutaan säästämään, on tällaiset suhmurointirahat täysin perusteettomia. Ryhmärahat asettavat puolueet myös eriarvoiseen asemaan sen mukaan, ottavatko ne rahat vastaan vai ei ja tämä asettaa paineen tuen ottamiselle. Onneksi osa aluevaltuustoryhmistämme on näyttänyt mallia ja jättänyt tuet ottamatta — sietää muiden seurata esimerkkiä, toteaa 3. varapuheenjohtaja Jonni Levaniemi.
Säästötalkoot aloitettava johtoportaasta
PS-Nuoriso tuomitsee ylipäätään ylisuuret palkkiot ja palkat hyvinvointialueilla. Käytännössä monet aluejohtajat tienaavat enemmän kuin Suomen pääministeri. Osa aluejohtajista saa hyvän palkkansa päälle vielä kokouspalkkioita.
– Säästötalkoot alueilla tulisi siis aloittaa johtoportaasta hallinnossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- johtoporras säästötalkoot ryhmäraha aluevaltuutetut Jonni Levaniemi kokouspalkkiot hyvinvointialueet Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso valtio palkat Hallinto sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haluatko sote-aluejohtajaksi? Vaivan palkkaa jopa 17 400 €/kk – edes pääministerille ja tasavallan presidentille ei makseta näin paljon

Aluevaltuustojen rahankäyttö selvitettävä pikaisesti – ”Aluevaltuutettujen kokouspalkkiot ovat poskettomia”

”Remontti-Reiska” Jorma Piisinen: Uusien sote-alueiden resurssit tulee keskittää käytännön työhön – hallinnosta voidaan tinkiä

Hyvinvointialueiden valtuustoryhmille ylimääräistä hillotolpparahaa jopa 6 000-10 000 euroa per valtuutettu – suurista puolueista ainoastaan perussuomalaiset vastustaa: ”Piilopuoluetukea”

Euroopan keskuspankin henkilökunta suivaantui markkinaheilahteluihin: Neitsytoliiviöljy takaisin lounaspöytiin!

Kansanedustaja Rami Lehtinen teki lakialoitteen ryhmärahan lopettamisesta: ”Tällaisessa taloudellisessa tilanteessa pitää mielestäni kaikkien olla valmiita säästämään”

Rami Lehtinen: Hyvinvointialueiden ”demokratiarahasta” tulee luopua
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












