

LEHTIKUVA
PS-Nuoriso: Soterahat eivät ole valtuutettuja varten – ”Ryhmäraha joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan”
Perussuomalainen Nuoriso vaatii aluevaltuustojen palkkioiden ja ryhmätukien määrittämistä valtiojohtoisesti. Viime päivinä on uutisoitu aluevaltuustojen itse päättämistä suurista kokouspalkkioista ja ryhmätuista aluevaltuutettujen määrään suhteutettuna samalla kun kyseiset hyvinvointialueet ovat huomattavasti alijäämäisiä.
Esimerkiksi toisiksi suurimpia kokouspalkkioita (15 681€/valtuutettu) ja suurimpia ryhmätukia (6 000€/valtuutettu) maksettiin Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella, joka on toisiksi alijäämäisin alue asukasta kohden 99,8 miljoonan euron alijäämällään.
– Miten aluevaltuustot voivat olla jakamassa tuhansien eurojen edestä palkkioita samalla kun nykyisiä sotepalveluita saadaan hädin tuskin ylläpidettyä ylivelkaantuneen valtiontalouden säästöpaineiden vuoksi? Sulle mulle -politiikka aluevaltuutettujen kesken syö suomalaisen soten sisälltä päin, moittii puheenjohtaja Lauri Laitinen.
”Perusteetonta suhmurointirahaa”
Niin kauan kun näennäisesti itsehallinnolliset hyvinvointialueet saavat rahoituksensa valtiolta, on valtiolla oltava oikeus puuttua verorahojen väärinkäyttöön, joka vaikeuttaa sekä julkistalouden alijäämää että sotepalveluiden järjestämistä hyvinvointialueilla.
– Ryhmäraha – tai toisille “demokratiaraha” – joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan. Nyt kun kaikkialta joudutaan säästämään, on tällaiset suhmurointirahat täysin perusteettomia. Ryhmärahat asettavat puolueet myös eriarvoiseen asemaan sen mukaan, ottavatko ne rahat vastaan vai ei ja tämä asettaa paineen tuen ottamiselle. Onneksi osa aluevaltuustoryhmistämme on näyttänyt mallia ja jättänyt tuet ottamatta — sietää muiden seurata esimerkkiä, toteaa 3. varapuheenjohtaja Jonni Levaniemi.
Säästötalkoot aloitettava johtoportaasta
PS-Nuoriso tuomitsee ylipäätään ylisuuret palkkiot ja palkat hyvinvointialueilla. Käytännössä monet aluejohtajat tienaavat enemmän kuin Suomen pääministeri. Osa aluejohtajista saa hyvän palkkansa päälle vielä kokouspalkkioita.
– Säästötalkoot alueilla tulisi siis aloittaa johtoportaasta hallinnossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- johtoporras säästötalkoot ryhmäraha aluevaltuutetut Jonni Levaniemi kokouspalkkiot hyvinvointialueet Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso valtio palkat Hallinto sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haluatko sote-aluejohtajaksi? Vaivan palkkaa jopa 17 400 €/kk – edes pääministerille ja tasavallan presidentille ei makseta näin paljon

Aluevaltuustojen rahankäyttö selvitettävä pikaisesti – ”Aluevaltuutettujen kokouspalkkiot ovat poskettomia”

”Remontti-Reiska” Jorma Piisinen: Uusien sote-alueiden resurssit tulee keskittää käytännön työhön – hallinnosta voidaan tinkiä

Hyvinvointialueiden valtuustoryhmille ylimääräistä hillotolpparahaa jopa 6 000-10 000 euroa per valtuutettu – suurista puolueista ainoastaan perussuomalaiset vastustaa: ”Piilopuoluetukea”

Euroopan keskuspankin henkilökunta suivaantui markkinaheilahteluihin: Neitsytoliiviöljy takaisin lounaspöytiin!

Kansanedustaja Rami Lehtinen teki lakialoitteen ryhmärahan lopettamisesta: ”Tällaisessa taloudellisessa tilanteessa pitää mielestäni kaikkien olla valmiita säästämään”

Rami Lehtinen: Hyvinvointialueiden ”demokratiarahasta” tulee luopua
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
















