

LEHTIKUVA
PS-Nuoriso: Toivomme hallituksen pitävän jatkossakin autoilevan veronmaksajan puolia
Eduskunnan lähetekeskustelussa käsitellään tänään kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan autoilun kustannusten alentamista. Aloitteen alullepanijoiden mukaan uudessa hallitusohjelmassa on juuri sitä henkeä, mitä he kansalaisaloitteellaan hakivat.
Kipuraja ylitetty – autoilun elvytyspaketti –kansalaisaloite on herättänyt viime päivinä paljon keskustelua sosiaalisessa mediassa ja lehdistössä.
– On totta, että aloitteessa esitetyt toimet ovat nykytilanteeseen nähden radikaaleja ja haukkaisivat ison palan valtion verotuloista. Esittämämme toimenpiteet on kuitenkin aloitteessa perusteltu ja haimme innoitusta esimerkiksi Puolasta, jossa polttoaineiden verotusta oli väliaikaisesti laskettu vastauksena kohonneisiin hintoihin ja kansalaisten vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen, aloitteen alullepanijat Perussuomalaisesta Nuorisosta perustelevat.
Reaktio Marinin hallituksen toimiin
PS-Nuoriso toteaa, ettei aloite ei ole edelleenkään pelkkää idealismia, vaan vilpitön avunpyyntö hallitukselle edistää Suomen ja suomalaisten edun mukaista politiikkaa.
– Kyseessä oli reaktio Marinin hallituksen toimiin, jotka tieten tahtoen kurjistivat tavallisten kansalaisten oloja ilmastokunnianhimon tähden. Entisen puheenjohtajamme ja nykyisen kansanedustaja Miko Bergbomin sanoin tuemme edelleen aloitteen henkeä, joka on täysin oikea.
Hallitusohjelma oikealla tiellä
Perussuomalaiset nuoret myöntävät, että he olisivat toivoneet enemmän helpotuksia polttoaineiden verotukseen. Kuitenkin hallitusohjelmassa näkyy selkeästi perussuomalaisten kädenjälki ainoana eduskuntapuolueena, joka pyrkii hillitsemään polttoaineiden hinnannousua.
– Hallitusohjelmaan on muun muassa kirjattu, ettei liikennepolttoaineiden hinta nouse hallituksen toimenpiteiden takia. Markkinahintoihin hallitus ei voi vaikuttaa. Näin ollen hallitusohjelmassa on juuri sitä henkeä, mitä olemme hakeneet kansalaisaloitteellamme.
– Näemme, että kansalaisaloite on tehnyt ja tekee tehtävänsä herättämällä keskustelua ja kansanedustajia kansalaisten hätään. Toivomme jatkossakin hallituksen pitävän autoilevan veronmaksajan puolia ja oppositiolta ymmärrystä tavallisen suomalaisen elämän realiteetteihin, nuorisojärjestö toteaa tiedotteessaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastokunnianhimo Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom polttoaineiden hinta autoilijat Sanna Marin Hallitusohjelma kansalaisaloite verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: Autoilla pitää saada ja voida ajaa niiden käyttöiän loppuun – päästöttömään tai vähäpäästöiseen pakottaminen ei ole vaihtoehto

Liikenne- ja viestintäministeri Ranne budjettiriihestä: ”Asfaltti tuoksuu ensi kesänä koko Suomessa”

Mäkelä: Hallitus investoi vahvasti liikenteeseen – ”Korjausvelkaa puretaan jopa 250 miljoonalla eurolla”

Hallitus alentaa ensi vuonna polttoaineiden verotusta 160 miljoonalla – ”Sellaista ei ole tässä maassa ennen nähty”

Talouselämä pelottelee jättilaskulla – maksajiksi kelpaavat polttomoottoriautolla ajavat suomalaiset

Vihreään ilmastorahastoon leikkaus

Hallituksen esitys alentaisi bensan hintaa – myönteisiä vaikutuksia erityisesti kuljetusalalle
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













