

LEHTIKUVA
PS vaatii hallitukselta toimia sisäilmaongelmien kitkemiseksi – lähes miljoona suomalaista altistuu joka päivä
Perussuomalaiset pitävät kansallisia hometalkoita erityisen tärkeänä asiana. Puolueen lähtökohtana on, ettei kenenkään tule joutua asumaan, työskentelemään tai oleskelemaan kosteus- ja homevaurioisissa rakennuksissa.
Eduskunnassa käsiteltiin tiistaina lähetekeskustelussa pääministeri Juha Sipilän (kesk.) ilmoitusta Terveiden tilojen vuosikymmen -toimenpideohjelmasta. Ohjelmalla tähdätään erilaisten sisäilmaongelmien ratkaisuun vuosina 2018–2028, jona aikana tavoitteena on vähentää sisäilmaongelmista kärsivien ihmisten määrää ja parantaa rakennuskannan kuntoa.
Kansanterveydellinen ongelma
Lähes miljoona suomalaista altistuu päivittäin erilaisille kosteus- ja sisäilmaongelmille joko kotona, julkisissa rakennuksissa tai työpaikoilla. Sisäilmaongelmat ovat kansanterveydellinen ongelma, joka on koskettanut lähes jokaista kuntaa ja kaupunkia Suomessa.
Kunnista yli puolet ilmoittaa ongelmien olevan edelleen ratkaisematta. Syitä ongelmiin on monia: suurimpana kosteus- ja homevauriot, lämpötila- ja veto-ongelmat sekä ilmanvaihto-ongelmat. Erityisen paljon ongelmia on julkisissa rakennuksissa, kuten sosiaali- ja terveysalan työpaikoilla.
Korjausrakentamiseen panostettava
Perussuomalaiset pitävät kansallisia hometalkoita erityisen tärkeänä asiana. Puolueen lähtökohtana on, ettei kenenkään tule joutua asumaan, työskentelemään tai oleskelemaan kosteus- ja homevaurioisissa rakennuksissa.
Ratkaisuksi perussuomalaiset ovat ehdottaneet panostuksia korjausrakentamiseen sekä ennaltaehkäisevää sisäilmaongelmien torjuntaohjelmaa, jolla puututtaisiin erityisesti uudisrakentamisen haasteisiin.
Tasapuolisempaa kohtelua
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja eduskunnan sisäilmatyöryhmän jäsen Leena Meri korosti toimenpideohjelmasta käydyssä lähetekeskustelussa sisäilmasta sairastuneiden ihmisten hoitoa, johon ei olla panostettu tarpeeksi.
Meri vaati puheessaan Suomeen korkeatasoista osaamista ja laajapohjaista tutkimusta sisäilmasairauksiin liittyen, jotta sairastuneet saisivat ajantasaista tietoa ja neuvontaa sekä hoitoa.
– On käsittämätöntä, etteivät sisäilmasta sairastuneet välttämättä saa tasapuolista kohtelua ja hoitomuodotkin vaihtelevat suuresti, Meri sanoo.
Sairastuneen saatava hoitoa
Perussuomalaiset ovat ehdottaneet tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan sisäilmasta sairastuneille sisäilmapoliklinikan perustamista jokaiseen maakuntaan, jolloin sairastuneille voitaisiin tarjota osaavaa hoitoa ja kuntoutusta. Lisäksi määrärahoja kohdistettaisiin alan tutkimukseen ja diagnostiikkaan, jotta alan asiantuntijuus lisääntyisi.
– Lähtökohtana tulee olla, että sairastuneen ihmisen on päästävä puhtaisiin tiloihin ja saatava asianmukaista hoitoa mahdollisimman pian, jotta työkyky ei romahtaisi täysin. Tämä vaatii lisää voimavaroja, Meri jatkaa.
Toimia vaadittiin jo 2013
Eduskunnan tarkastusvaliokunta laati mietinnön rakennusten home- ja kosteusongelmista vuonna 2013, jonka myötä eduskunta edellytti, että hallitus ryhtyy toimiin sisäilmaongelmien vähentämiseksi. Mietintöä valmistelemassa tarkastusvaliokunnassa olivat tuolloin mukana myös perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen sekä puolueen nykyinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner.
Mietinnössä vaadittiin muun muassa selkeitä toimenpiteitä sisäilmasairauksien tutkimuksen ja hoidon edistämiseksi sekä selvitystä siitä, miten korjaus- ja uudisrakentamisessa otetaan huomioon sisäilmaongelmien ennaltaehkäisy.
Tarkastusvaliokunnan viime lokakuussa valmistuneesta mietinnöstä ”hallituksen vuosikertomuksesta 2016” käy kuitenkin ilmi, ettei viime vuosina tehdyillä toimilla ole riittävästi pystytty vähentämään kosteus- ja homevaurioista aiheutuvia terveyshaittoja ja kansataloudellisia menetyksiä tai torjumaan uusien kosteusvaurioiden syntymistä.
Puutteita rakentamisen laadussa
Valiokunta näkee edelleen puutteita esimerkiksi rakentamisen laadussa ja kiinteistöjen hoidossa sekä oikea-aikaisissa korjaustoimenpiteissä.
– Hallitukset eivät ole toimillaan pystyneet ennaltaehkäisemään uusien kosteusvaurioiden syntyä, ja sisäilmasta sairastuvien määrä kasvaa yhä edelleen. Myöskään tutkimukseen ei ole tullut parannuksia eikä näin ollen sairastuneet välttämättä saa oikeanlaista hoitoa, tarkastusvaliokunnan jäsen Immonen toteaa mietintöön viitaten.
Kansanedustajat Immonen ja Rami Lehto jättivät äskettäin korjausrakentamiseen ja sisäilmaongelmiin liittyen ympäristövaliokunnassa eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon ”hallituksen esityksestä valtion talousarviosta vuodelle 2018”.
Satsaukset liian pieniä
Edustajat korostivat eriävässä mielipiteessään, ettei hallitus ole ottanut toimissaan riittävän hyvin huomioon tarkastusvaliokunnan antamaa kritiikkiä home- ja kosteusongelmien vähentämisestä.
– Perussuomalaisten mielestä hallituksen satsaukset sisäilmaongelmien ehkäisyyn ja korjausrakentamiseen ovat aivan liian pienet. Mielestämme Suomen rakennuskannasta huolehtiminen tulisi nostaa poliittisen agendan kärkipäähän, sillä rakennuksissa lepää isot rahat ja ne ovat osa kansallisvarallisuuttamme, Lehto toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Olli Immonen: Perussuomalaiset toivovat jatkoa hometalkoille

Hakkarainen: Siniset lunastavat ministeripestejään miljardilisätuella tuulivoimalle

Kahdeksan miljoonan remontti ei auttanut – lapset eivät enää pääse kouluun Akaassa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.